Share

روزنامه ۸صبح افغانستان گزارش کرده که در پی‌ درگیری‌های مرزی میان نیروهای امنیتی افغانستان و پاکستان در ولسوالی ناری ولایت کنر، حدود ۴۰۰ خانواده آواره شده‌اند. این درگیری‌ها از پنجم آبان آغاز شده است. مقام‌های کنر گفته‌اند که دلیل آغاز جنگ، «تحرکات غیرقانونی» نظامیان پاکستانی در نقطه صفر مرزی بوده است.

آوارگان درگیری‌های مرزی افغانستان و پاکستان. منبع عکس: روزنامه ۸ صبح

وزارت دولت در امور رسیدگی به حوادث می‌گوید که در تلاش کمک‌رسانی به آوارگان ولسوالی ناری کنر است.

احمدتمیم عظیمی، سخنگوی این وزارت در صحبت با روزنامه ۸‌صبح افغانستان گفته که حدود ۴۰۰ نفر از ولسوالی ناری آواره شده‌اند که شماری از آن‌ها به ولسوالی شیگل و شماری هم به اسعدآباد، مرکز ولایت کنر منتقل شده‌اند.

۳۰ خانواده از آوارگان هم از ولسوالی ناری به ولایت ننگرهار رفته‌اند.

به گفته احمدتمیم عظیمی، ۱۰۰ خانواده از این آواگان کمک دریافت کرده و تلاش‌ها برای کمک‌رسانی به سایرین نیز جریان دارد.

نیروهای امنیتی افغانستان و پاکستان در پنجم آبان در نقاط مرزی ولسوالی ناری ولایت کنر با هم درگیر شدند.

در پی این درگیری سه زن کشته و چهار غیرنظامی از جمله یک زن و یک کودک زخمی شده‌اند.

ولسوالی ناری در شمال‌ شرق اسعدآباد، مرکز ولایت کنر قرار دارد. کابل می‌گوید نظامیان پاکستان از چند سال قبل به ولایت‌های مرزی افغانستان راکت‌اندازی می‌کنند.

ارگ ریاست جمهوری افغانستان از پاکستان خواسته که دست از راکت‌پراکنی به خاک افغانستان بردارد.

صدیق صدیقی، سخنگوی ریاست جمهوری گفته بود که از نظر حکومت افغانستان راکت‌پراکنی نظامیان پاکستانی بر مناطق مرزی «خط فرضی دیورند» نقض آشکار قوانین بین‌المللی و محکوم است.

پیش‌تر شورای امنیت ملی افغانستان از نیروهای امنیتی خواسته بود تا هر گونه تخطی مرزی را جدی بگیرند و در این مورد انعطاف نداشته باشند.

نماینده دائمی افغانستان در سازمان ملل متحد نیز از حکومت پاکستان به شورای امنیت این سازمان به دلیل ادامه حمله راکتی شکایت کرده‌ است.

Share