Share

مرکز روابط عمومی و اطلاع‌رسانی وزارت اطلاعات در واکنش به حواشی مطرح شده درباره آزادی حسن عباسی از زندان در بیانیه‌ای اعلام کرد که این وزارتخانه صرفا از «دروغ‌پراکنی‌های وی علیه دستگاه اطلاعاتی نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران» شاکی بوده و تشخیص جرم و محکوم کردن این فرد به عهده مرجع قضایی است.

حسن عباسی

در اطلاعیه روابط عمومی وزارت اطلاعات به اخبار منتشر شده در مورد نحوه آزادی حسن عباسی اشاره شده و آمده است:

«چند روزی است عده‌ای، نمایشی به راه انداخته‌اند تا یکی از محکومان دستگاه محترم قضایی را که به تازگی و به صورت مشروط از زندان آزاد شده است، از دروغ‌پراکنی‌ها و اتهامات و جرائم مرتکب شده، تبرئه نمایند.»

وزارت اطلاعات در این بیانیه با «قضا ‌ستیز» خواندن برخی افراد که وزارت اطلاعات را عامل بازداشت حسن عباسی دانسته‌اند، نوشته است این افراد وزارت اطلاعات را عامل زندانی شدن «فرد مورد نظر» معرفی می‌کنند، درحالی که وزارت اطلاعات صرفا از دروغ‌پراکنی‌های وی علیه دستگاه اطلاعاتی شاکی است.

در پایان این بیانیه هم آمده است:

«اقدامات این عده می‌تواند باعث وهن جایگاه دستگاه قضا شود که در دوره جدید مسئولیت در آن، امیدهای فراوانی را در دل مردم برای مبارزه با فساد به وجود آورده است و امیدواریم قوه قضائیه با روشنگری مانع آن گردد.»

حسن عباسی از فرمانده هان سابق سپاه پاسداران و رئیس اندیشکده یقین، به دلیل سخنان جنجالی‌اش که ادعا کرده بود روح‌الله زم، مدیر سایت و کانال تلگرامی آمد‌نیوز با وزارت اطلاعات ارتباط نزدیکی داشته است، در پی شکایت محمود علوی، وزیر اطلاعات بازداشت و دادگاهی شد.

او بعد از ظهر سه‌شنبه ۲۲ خرداد در پی شکایت محمود علوی، وزیر اطلاعات بازداشت شد و صبح چهارشنبه ۸ آبان هم بعد از ۵ ماه آزاد شد.

خبرگزاری‌های نزدیک به سپاه پاسداران اعلام کرده بودند که او به دلیل سخنرانی‌اش درباره ارتباط محمود علوی، وزیر اطلاعات با آمدنیوز بازداشت شده است.

مدیرکل حقوقی وزارت اطلاعات هم چهارشنبه ۲۳ مرداد با انتشار اطلاعیه‌ای با تأیید زندانی شدن عباسی اعلام کرد که او بعد از محاکمه در دادگاه بدوی و در دادگاه تجدید نظر، دوران حبس قطعی خود را می‌گذراند.

در این بیانیه وزارت اطلاعات تأیید کرد که حسن عباسی به دلیل سخنرانی‌اش در قرچک ورامین تحت پیگرد قضایی قرار گرفته است.

عباسی دی ماه سال گذشته در بخشی از آن سخنرانی وزیر اطلاعات را در ارتباط با آمدنیوز قرار داده و گفته بود:

«رفته یه چی‌چی نیوز راه انداخته و از بالا تا پایین نظام رو به سخره می‌گیره. البته می‌رسه به وزیر محترم اطلاعات با تقدیرات ویژه یاد می‌کند. هنوز هم وزیر اطلاعات به ما جواب نداده چرا چی‌چی نیوز فلان شده، پسر فلانی در وزات نفت، به وزیر اطلاعات که می‌رسه این‌قدر تقدیر می‌کنه؟ خب آیا ما می‌تونیم شک کنیم که وزیر اطلاعات پشت سر چی‌چی نیوزه؟ چون لااقل دو تا فحش هم به وزیر اطلاعات می‌داد، اون مقام معظم رهبری رو، مراجع رو، همه رو به سخره می‌گیره!»

پس از انتشار خبر دستگیری روح‌الله زم، برخی محافل خبری نزدیک به اصولگرایان تندرو و مخالف دولت، از ضرورت و احتمال آزادی حسن عباسی خبر دادند.

مهدی جعفر‌نژاد وکیل حسن عباسی اما در باره آزادی موکلش گفته که او با توجه به گذراندن یک سوم حکم حبس صادره از سوی دادگاه، مشمول آزادی مشروط و از زندان آزاد شده است.

حسن عباسی پیشتر و در مرداد ماه سال ۱۳۹۵ به دنبال شکایت ارتش بازداشت و پس از چند روز آزاد شده بود.

دادسرای نظامی تهران در توضیح بازداشت حسن عباسی در سال ۹۵ اعلام کرده بود که او به اتهام نشر اکاذیب و فراهم کردن جو بدبینی نسبت به نیروهای مسلح، با توجه به سوابق قبلی تفهیم اتهام شده است.


  • در همین زمینه

حسن عباسی آزاد شد

Share