Share

نمایندگان مجلس در جلسه علنی روز یک‌شنبه ۱۲ آبان با دو فوریت طرح تقلیل مجازات حبس تعزیری موافقت کردند. پس از گذشت یک روز اما رئیس قوه قضاییه این طرح را موجب تزلزل قانون مجازات اسلامی دانست.

عکس از آرشیو

ابراهیم رئیسی در جلسه شورای عالی قوه قضاییه که روز دوشنبه ۱۳ آبان ماه برگزار شد، مخالفت ضمنی دستگاه قضا را با این طرح اعلام کرد. این در حالی‌ست محمدجواد فتحی، نماینده تهران در جلسه روز یک‌شنبه مجلس گفت که رئیس قوه قضاییه هم با این میزان از مجازات‌ حبس مخالف است و بر این باور است که این مسأله با سیاست‌های رهبر جمهوری اسلامی تناقض دارد.

نمایندگان مجلس اما با ۱۸۰ رأی موافق، ۱۴ رأی مخالف و چهار رأی ممتنع از مجموع ۲۳۸ نماینده حاضر در جلسه روز شنبه با دو فوریت طرح تقلیل مجازات حبس تعزیری موافقت کردند.

این طرح با امضای ۷۸ نفر از نمایندگان مجلس به هیأت رئیسه تقدیم شده بود.

فتحی اما در مورد این طرح گفت نمایندگان به دنبال حل یکی از اساسی‌ترین مشکلات کشور هستند و نباید به این طرح نگاه جناحی داشت:

«متأسفانه امروز ما با افزایش جرائم کیفری در زندان‌ها مواجه هستیم که این مسأله به هیچ عنوان قابل قبول نیست.»

به گفته فتحی، در حالی که در اسلام تنها برای ۱۰ جرم حدود تعیین شده، مشخص نیست که قانونگذار در جمهوری اسلامی با استناد به چه منطقی برای بسیاری از جرایم، مجازات حبس تعیین کرده‌ است:

«طی ۱۰۰ سال گذشته که از عمر قانونگذاری می‌گذرد، بیشتر جرائم تعریف شده مجازات حبس دارند در حالی که این موضوع اصلا به مصلحت نیست و مبنای شرعی و عقلی ندارد.»

این نماینده مجلس معتقد است که در حال حاضر مجرم دو مرتبه به جامعه خسارت وارد می‌کند: یک بار با ارتکاب جرم و بار دیگر با هزینه‌ای که از «جیب مردم» برای او در زندان صرف می‌شود.

همچنین به گفته فتحی آمار‌ها نشان می‌دهد بسیاری از زندانیان پس از آزادی از زندان مجدداً به زندان بازمی‌گردند.

در تریبون زمانه بخوانید: متن کامل طرح «تقلیل مجازات حبس تعزیری»


  • در همین زمینه

عبدالکریم لاهیجی: تصویب و اجرای طرح «عفو عمومی» به این زودی‌ میسر نیست

Share