Share

پروانه صادق مالواجرد، معاون وزیر راه و شهرسازی اعلام کرد پایتخت به سمنان انتقال پیدا نخواهد کرد اما وزارت راه و شهرسازی در حال پیگیری طرح انتقال مراکز سیاسی و اداری تهران به سمنان است و تاکنون هفت جلسه در مورد این طرح برگزار کرده است.

وزارت راه و شهرسازی انتقال مراکز سیاسی و اداری تهران به سمنان را پیگیری می‌کند.

به گزارش ایسنا، پروانه صادق مالواجرد، معاون معماری و شهرسازی وزیر راه و شهرسازی سه‌شنبه ۱۴ آبان اعلام کرد این وزارتخانه هیچ برنامه‌ای برای انتقال پایتخت از تهران به سمنان یا شهر دیگری ندارد و با توجه به مصوبه مجلس، تنها بحث انتقال مراکز سیاسی و اداری و تمرکززدایی از پایتخت را دنبال می‌کند. او توضیح داد:

 «موضوع انتقال پایتخت مطرح نیست اما سیاست اصلی تمرکززدایی از تهران است که بر اساس قانون امکان‌سنجی ساماندهی، تمرکززدایی و انتقال مراکز اداری و سیاسی تهران دنبال می‌شود و تاکنون هفت جلسه در این زمینه برگزار شده است».

 معاون وزیر راه و شهرسازی همچنین درباره طرح جنجالی انتقال آب خزر به کویر مرکزی گفت:

«موضوع انتقال آب از دریای خزر به سمنان در شورای عالی آب دنبال می‌شود و ارتباطی به شورای عالی شهرسازی ندارد اما آنچه مورد تاکید قرار دارد، این است که در مباحث پراکندگی جمعیتی مسأله آب موضوع مهم و حیاتی است».

طرح انتقال آب دریای خزر به سمنان تاکنون با مخالفت جدی کارشناسان محیط زیست و فعالان این حوزه و همچنین اعتراض برخی از نمایندگان مجلس همراه بوده است. با این وجود این طرح موافقانی نیز دارد و به‌عنوان یکی از طرح‌های «زمینه‌ساز تمرکززدایی سیاسی و اداری از تهران» به‌شمار می‌رود.

طرح انتقال آب خزر به سمنان در ۱۳۸۴ به تصویب رسید و سال ۱۳۸۹ به وزارت نیرو ابلاغ شد و سپس ۱۳۹۱ شرکت توسعه منابع آب و نیروی ایران اجرای آن را برعهده گرفت. هدف طرح نمک‌زدایی و تصفیه ۲۰۰ میلیون متر مکعب آب دریاچه بزرگ خزر و انتقال آن به فلات مرکزی در سمنان برای مصارف شرب و صنعت بود.

دولت حسن روحانی ــ رئیس‌جمهوری زاده سرخه سمنان ــ دستور اجرای طرح را داده است. قرارگاه خاتم‌الانبیاء سپاه پاسداران انقلاب اسلامی نیز برای اجرای آن اعلام آمادگی کرده است.

در همین زمینه:

آیا طرح انتقال آب خزر به سمنان پایدار است؟ ــ گفت‌و‌گو با اردلان توتچی

Share