Share

حسن روحانی، رئیس جمهوری اسلامی در سخنانی که در کارخانه «نوآوری» آزادی ایراد کرد در پاسخ به رهبر جمهوری اسلامی گفت مذاکره با مقاومت منافاتی ندارد.

سه‌شنبه ۵ شهریور: سخنان حسن روحانی در پاسخ به دعوت مکرون به گفت‌وگو با ترامپ (عکس: آرشیو)

علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی یکشنبه ۱۲ آبان، در آستانه برگزاری چهلمین سالگرد اشغال سفارت آمریکا، با گوشه‌چشمی به دولت روحانی، درباره منع مذاکره با آمریکا گفت:

«برخی که مذاکره با آمریکا را حلال مشکلات می‌دانند، صد در صد اشتباه می‌کنند و هیچ نتیجه‌ای از گفت‌وگو با آمریکایی‌ها حاصل نخواهد شد، چرا که آنها یقیناً و قطعاً هیچ امتیازی نخواهند داد.»

یک روز بعد در راهپمایی سالگرد اشغال سفارت آمریکا در قم نیز عده‌ای از طلبه‌ها و آمریکاستیزان با در دست داشتن پلاکاردهایی روحانی را «ناپاک» و «دروغگو» خواندند و او را به سرانجام هاشمی رفسنجانی در استخر فرح تهدید کردند. («ای مدعیِ بهشتِ برجام، استخر فرح تو را سرانجام»)

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی دولت (پاد) حسن روحانی، رئیس جمهوری اسلامی یک روز بعد از این تحولات، در بخشی از سخنانش در کارخانه «نوآوری» آزادی در پاسخ به خامنه‌ای گفت:

«تنها با شعار مقاومت، مقاومت درست نمی‌شود، بلکه در سایه علم، دانش، تلاش، کار و مذاکره، مقاومت به وجود می‌آید و اینها با همدیگر منافاتی ندارد و مقاومت زمینه را برای مذاکره آماده می‌کند تا از مقاومت بهره‌برداری نماییم.»

روحانی با اشاره به دوران هشت ساله جنگ ایران و عراق گفت ایران همچنان  ۳۱ سال پس از آن، در حال مذاکره برای این جنگ است:

«در سفر سال گذشته به عراق از محورهای مذاکرات با مقامات این کشور، آثار و اختلافات جنگ ۳۱ سال قبل بود و شاید سال‌ها مذاکره برای رسیدن به اهداف نیاز داشته باشیم.»

رئیس جمهوری اسلامی در ادامه سخنانش با اشاره به سفرش به نیویورک برای شرکت در مجمع عمومی سازمان ملل گفت:

«الان در شرایطی هستیم که دنیا ما را باور دارد و راه برای مذاکره باز است. ما [در نیویورک] اعلام کردیم که آمریکا باید رسماً اعلام کند که تحریم‌ها درست نیست و با حضور روسای جمهور ۱+۵ آماده مذاکره‌ایم.»

حسن رحیم‌پور ازغدی، عضو شورای انقلاب فرهنگی که سال گذشته با تحرکاتی در حوزه علمیه قم هم خبرساز شده بود، همزمان با سخنرانی خامنه‌ای به مناسبت ۱۳ آبان در سخنانی در تهران گفت:

 «کسی با کلمه مذاکره و اصل آن ذاتاً مشکلی ندارد، بستگی دارد چه‌ کسی با چه‌کسی و بر سرِ چه‌ چیزی و چگونه مذاکره کند. آدم قوی و ملی می‌تواند مذاکره کند. اما آدم ضعیف و منفعل و ذلیل نمی‌تواند مذاکره کند، چرا که چنین آدمی نماینده ملت ضعیف است.»

مخاطب ازغدی، محمد جواد ظریف وزیر خارجه ایران است. دو روز قبل ظریف ناگزیر شده بود به دعوت محمد جواد ابطحی برای پاسخگویی درباره «انفعال در برجام» به نمایندگان مجلس توضیح دهد. ظریف این جلسه را نیمه‌تمام گذاشت.

بیشتر بخوانید:

خامنه‌ای: منع مکرر مذاکره، ابزار مهم بستن راه ورود آمریکا به ایران است

 

 

Share