Share

علی اکبر صالحی، رئیس سازمان انرژی اتمی ایران اعلام کرد که با حضور بازرسان آژانس بین‌المللی انرژی اتمی از چهارشنبه ۱۵ آبان در تأسیسات هسته‌ای فردو، غنی‌سازی اورانیوم تا غنای ۵ درصد و  همچنین غنی‌سازی ایزوتوپ‌های پایدار آغاز می‌شود.

علی اکبر صالحی، رئیس سازمان انرژی اتمی

حسن روحانی، رئیس‌جمهوری اسلامی سه‌شنبه ۱۴ آبان/ ۵ نوامبر اعلام کرد تهران در گام چهارم کاهش تعهداتش به توافق هسته‌ای بر اساس مصوبه شورای عالی امنیت ملی در ۱۸ اردیبهشت سال جاری، قصد دارد سانتریفیوژهای نصب‌شده در تأسیسات زیرزمینی فردو را گازدهی کند. بر اساس توافق هسته‌ای سال ۲۰۱۵ ایران متعهد شده بود از این مرکز برای تولید رادیو ایزوتوپ‌های پایدار استفاده کند و در آن غنی‌سازی اورانیوم انجام نشود.

به گزارش خبرگزاری‌های داخلی، علی اکبر صالحی رئیس سازمان انرژی اتمی ایران گفت:

« ما قبلا در سایت فردو غنی‌سازی تا غنای ۵ درصدی و ۲۰ درصدی را انجام داده‌ایم. اکنون به اندازه کافی اورانیوم غنی شده تا ۲۰ درصد را در اختیار داریم اما اگر ذخیره‌مان تمام شود طبق برجام می‌توانیم آن را تولید کنیم.»

کاظم غریب‌آبادی، نماینده دائم ایران در آژانس اعلام کرد که در نامه‌ای چهارمین گام ایران در کاهش تعهداتش در برجام با گازدهی اورانیوم UF6 در سایت فردو به اطلاع آژانس رسیده و از آژانس  درخواست شده که بازرسان برای نظارت بر این فرایند در ساعت مشخص شده در این تأسیسات حضور داشته باشند.

بر اساس آخرین گزارش آژانس بین‌المللی انرژی اتمی که در شهریور سال جاری منتشر شد، در کارخانه غنی‌سازی سوخت فردو ۱۰۴۴ سانتریفیوژ IR-1 در یک بال (واحد ۲)  قرار داده شده است.

سایت فردو با ظرفیت حدود سه هزار سانتریفیوژ  در سال  ۱۳۸۷ به عنوان مکمل سایت نطنز ساخته شد. قرار بود ایران بر اساس برنامه بلندمدت خود، برای ۱۵ سال، فعالیت‌های مرتبط با غنی‌سازی اورانیوم، از جمله تحقیق و توسعه تحت نظارت پادمانی خود را صرفاً در تاسیسات غنی‌سازی نطنز انجام دهد و در سایت فردو از هرگونه غنی‌سازی اورانیوم و تحقیق و توسعه غنی‌سازی اورانیوم و از نگاهداری هرگونه مواد شکافت‌پذیر خودداری کند.

کمیسیون اروپا با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرد کاهش تعهدات ایران در برجام توافق هسته‌ای در سال ۲۰۱۵ را به خطر می‌اندازد. وزارت خارجه فرانسه نیز اعلام کرد این کشور منتظر گزارش بعدی آژانس بین‌المللی انرژی اتمی می‌ماند. دومینیک راب، وزیر خارجه بریتانیا اما با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرد گام چهارم کاهش تعهدات ایران در برجام، «تهدیدی علیه امنیت ملی بریتانیا» است. راب از ایران خواست به تعهدات خود پایبند بماند. محمد جواد ظریف، وزیر خارجه ایران شامگاه سه‌شنبه با انتشار پیامی در توییتر نوشت:

 «راه آسان برای سه کشور اروپایی و اتحادیه اروپا این است که به تعهدات خود پایبند بمانند تا ما نیز از اقدامات خود بازگردیم.»

بیشتر بخوانید:

نگرانی اروپا از گام چهارم ایران به سمت خروج از برجام

 

 

Share