Share

رئیس کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس دهم از احضار وزیر علوم برای ارائه توضیح پیرامون علت پذیرفته نشدن دانشجویان دختر در بسیاری از رشته‌های دانشگاهی خبر داد.

محمدمهدی زاهدی، رئیس کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس دهم روز گذشته پنج‌شنبه ۱۸ مرداد در گفت‌وگو با خبرگزاری خانه ملت، گفت: "قراراست از [کامران دانشجو] وزیر علوم دعوت شود تا در مورد چگونگی و علت‌ پذیرفته نشدن دانشجویان دختر در برخی از رشته‌های دانشگاهی در کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس حضور پیدا کند."

تارنمای روزنامه اعتماد امروز در این زمینه نوشت: "با وجود این‌که ۶۰ درصد از شرکت‌کنندگان در کنکور سراسری امسال را زنان تشکیل می‌دهند در کنکور سال جاری بیش از ۶۰۰ کد رشته دانشگاهی ۶۰ دانشگاه ایران تک‌جنسیتی شده‌اند.

برپایه اطلاعات جمع‌آوری‌شده، در گروه آزمایشی علوم ریاضی و فنی حدود ٢٠ درصد، علوم انسانی بیش از ٣٠ درصد، علوم تجربی ١٠ درصد، هنر ۳۴ درصد و زبان‌های خارجی ۲۵ درصد کدرشته‌های دانشگاهی به صورت تفکیک‌شده برای دانشجویان پسر و دختر خواهند بود.

امسال حتا رشته‌هایی چون حسابداری، علوم تربیتی و راهنمایی و مشاوره، مرمت بناهای تاریخی و شیمی محض و ده‌ها رشته دیگر که تحصیل در این رشته‌ها ارتباطی به جنسیت متقاضی ندارند از تیغ تیز حذف جنسیتی در امان نمانده‌اند

این در حالی است که مسئولان وزارت علوم از جمله ابوالفضل حسنی، مدیرکل گسترش آموزش عالی وزارت علوم نسبت به تفکیک جنسیتی دانشگاه‌ها از خود سلب مسئولیت می‌کنند.

حسنی در گفت‌وگو با خبرگزاری مهر گفته است: "شورای گسترش آموزش عالی، هیچ‌گونه دخالتی در درج ظرفیت پذیرش دانشجو برای دانشگاه‌ها در پورتال سازمان سنجش ندارد."

وی امکان برگزاری کلاس‌های خاص به‌صورت جداگانه برای دختران و پسران و نیز میزان ظرفیت پذیرش دختر و پسر را بر عهده دانشگاه‌های پذیرنده دانسته است.

افزون بر دانشگاه‌های تک‌جنسیتی چون الزهرا، دانشگاه چمران اهواز نیز همه ۴۷ رشته دانشگاهی خود را تفکیک جنسیتی کرده که با اعتراض گسترده داوطلبان روبه‌رو شده است.

دانشگاه صنعت نفت نیز امسال دیگر دانشجوی دختر پذیرش نمی‌کند. به گفته غلامرضا راشد، رئیس این دانشگاه، "سختی شرایط کار و نبود نیاز فعلی وزارت نفت، منجر به حذف پذیرش دانشجویان دختر در مقطع کارشناسی شده است."

 

دانشگاه‌های اراک، اصفهان، بوعلی‌سینای همدان، بین‌المللی امام‌خمینی قزوین، لرستان، محقق اردبیلی (دانشگاهی که در ۲۴ رشته پذیرش دانشجویان دختر را صفر کرده) ، گلستان و علامه‌طباطبایی نیز از دانشگاه‌هایی هستند که در شمار زیادی از رشته‌های تحصیلی به صورت تک‌جنسیتی پذیرش می‌کنند.

این درحالی است که محمود احمدی‌نژاد، رئیس‌جمهور ایران ۱۵ تیرماه ۱۳۹۰، درنامه ای به وزیران علوم و بهداشت ایران خواهان توقف طرح "سطحی و غیرعالمانه" تفکیک جنسیتی و "بازنشستگی بی‌رویه" استادان دانشگاه‌ها شده بود.

به نوشته جام جم آنلاین، احمدی‌نژاد در آن نامه رسمی به‌صراحت عنوان کرده بود "شنیده شده است در برخی دانشگاه‌ها، رشته‌ها و کلاس‌های تک‌جنسیتی بدون لحاظ تبعات اعمال می‌گردد. ضروری است فوری از این اقدامات سطحی و غیرعالمانه جلوگیری شود."

این روزنامه، آزمون سراسری امسال را "جنسیتی‌ترین کنکور تاریخ نظام آموزشی کشور" دانسته و افزوده است: "دختران کنکوری تنها به دلیل جنسیت‌شان نمی‌توانند در ٧٧ رشته مقطع کارشناسی به دانشگاه‌ها راه یابند."

اگرچه در کنکور سال گذشته دو رشته تحصیلی از ظرفیت پذیرش دختران حذف شده بود، اما امسال حتا رشته‌هایی چون حسابداری، علوم تربیتی و راهنمایی و مشاوره، مرمت بناهای تاریخی و شیمی محض و ده‌ها رشته دیگر که تحصیل در این رشته‌ها ارتباطی به جنسیت متقاضی ندارند از تیغ تیز حذف جنسیتی در امان نمانده‌اند.
 

Share