Share

شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی برای بررسی برنامه هسته‌ای ایران در وین پشت درهای بسته تشکیل جلسه می‌دهد. خبرگزاری رویترز به نقل از برخی دیپلمات‌ها ادعا می‌کند که ایران برای نخستین بار به مدت کوتاهی یکی از بازرسان آژانس را در حین بازدید از تأسیسات نطنز بازداشت کرده است. ظاهراً قرار است این موضوع نیز در شورای حکام به بحث گذاشته شود.

نشست فوق‌العاده شورای حکام

آژانس بین‌المللی انرژی اتمی اعلام کرد شورای حکام پنجشنبه ۷ نوامبر/۱۶ آبان برای گفت‌وگو و رایزنی درباره برنامه هسته‌ای ایران در وین پشت درهای بسته تشکیل جلسه می‌دهد.

آژانس با انتشار اطلاعیه‌ای نوشت:

«گفت‌وگوها احتمالاً شامل گزارش مدیرکل موقت [پیشین] آژانس (کورنل فروتا) درباره موضوعات پادمانی در جمهوری اسلامی ایران می‌شود.»

همزمان خبرگزاری رویترز به نقل از دیپلمات‌هایی که نام آن‌ها را اعلام نکرده از بازداشت کوتاه‌مدت یکی از بازرسان آژانس در تهران خبر داد. اگر این خبر حقیقت داشته باشد، برای نخستین بار است که ایران یکی از بازرسان آژانس را بازداشت کرده است.

رویترز می‌نویسد این موضوع هم در شورای حکام به بحث گذاشته می‌شود.

سه دیپلمات به رویترز گفته‌اند مأموران امنیتی گذرنامه بازرس آژانس را ضبط کرده‌اند. یک دیپلمات دیگر ادعا کرده است که مأموران امنیتی بازرس آژانس را در حین بازرسی از تأسیسات هسته‌ای نظنز بازداشت کرده‌اند.

لارنس نورمن، خبرنگار نشریه «وال‌استریت ژورنال» با انتشار پیامی در توییتر مدعی شد که در نشست شورای حکام قرار است گزارش آژانس از بازرسی تورقوزآباد به بحث گذاشته شود. نورمن نوشت:

 «احتمالا این جلسه روی تورقوزآباد متمرکز است و نه جدیدترین گام [کاهش تعهدات] هسته‌ای ایران، البته این موضوع هنوز تایید نشده است.»

یک دیپلمات در گفت‌وگو با رویترز این موضوع را تأیید کرده است.

نخست‌وزیر اسرائیل مهر سال گذشته در سخنرانی خود در مجمع عمومی سازمان ملل ادعا کرده بود که ایران یک انبار مخفی هسته‌ای در کوچه ماهر در منطقه تورقوزآباد تهران در نزدیکی یک قالیشویی دارد. بازرسان آژانس از این مکان نمونه‌برداری کرده‌اند.

گام چهارم گاهش تعهدات ایران در برجام به دستور رئیس جمهوری و بر اساس مصوبه شورای عالی امنیت ملی ایران از صبح چهارشنبه ۱۵ آبان با گازدهی به سانتریفیوژهای نصب‌شده در تأسیسات فردو و غنی‌سازی چهار و نیم درصدی در این تأسیسات زیر نظر بازرسان آژانس بین‌المللی انرژی اتمی آغاز شد.

بیشتر بخوانید:

مکرون: ایران برجام را به گور می‌سپرد

Share