Share

دست‌کم دو موضوع در نشست فوق‌العاده شورای حکام به بحث گذاشته شد: انبار تورقوزآباد و بازداشت موقت بازرس آژانس در نطنز. مدیرکل موقت آژانس اعلام کرد تلاش برای ابهام‌زدایی ادامه می‌یابد و خواهان همکاری کامل و به موقع ایران شد. وزیر خارجه آمریکا با انتشار بیانیه‌ای ایران را متهم کرد که قصد دارد با دستیابی به سلاح هسته‌ای موقعیت خود در خاورمیانه را تثبیت کند.

آژانس بین‌المللی انرژی اتمی

لارنس نورمن، خبرنگار وال استریت ژورنال پنجشنبه ۷ نوامبر/ ۱۶ آبان بعد از پایان جلسه شورای حکام که پشت درهای بسته در وین برگزار شد، با انتشار دو پیام در توییتر گزارش داد که کورنل فروتا، مدیرکل موقت آژانس در جلسه فوق‌العاده شورای حکام ابتدا گزارشی شفاهی درباره موضوعات پادمانی در ایران به شورای حکام آژانس اتمی ارائه کرد.

بر همین اساس فروتا خاطرنشان کرد که اقدامات سازمان بین‌المللی انرژی اتمی برای روشن کردن ابهامات در برنامه هسته‌ای ایران ادامه دارد.

ماسیمو آپارو، رئیس بخش بازرسی و نظارت آژانس بین‌المللی انرژی اتمی شامگاه گذشته در وین اعلام کرد که ایران موانعی برای تحقیقات درباره رگه‌های یافت شده اورانیوم در تورقوزآباد ایجاد می‌کند. سازمان انرژی اتمی صبح پنجشنبه گزارش‌ها درباره جلوگیری از ورود یکی از بازرسان آژانس به تأسیسات نطنز را تأیید کرد. ماریا کوچیانچیچ، سخنگوی مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا امروز (پنجشنبه) با صدور بیانیه‌ای از لغو پذیرش یک بازرس آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در ایران ابراز نگرانی کرد. جکی وولکات، نماینده آمریکا در سازمان‌های بین‌المللی و آژانس اتمی، مدعی شد بازداشت موقت بازرس آژآنس در ایران، اقدام «تحریک‌آمیز»ی بوده است.

کاظم غریب آبادی، نماینده دائم ایران در آژانس بعد از برگزاری نشست شورای حکام در گفت‌وگو با صدا و سیما گفت این احتمال وجود دارد که بازرس آژانس هنگام ورود به تأسیسات نطنز مواد خطرناکی به همراه داشته است:

بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر اسرائیل سال گذشته در سخنانی در مجمع عمومی سازمان ملل ادعا کرده بود که ایران  یک مرکز هسته‌ای مخفی در تورقوزآباد دارد. بازرسان آژانس از این مرکز نمونه‌برداری کرده‌اند. خبرگزاری رویترز روز گذشته به نقل از دیپلمات‌هایی گزارش داده بود که علاوه بر بازداشت موقت بازرس آژانس، این موضوع هم در اجلاس فوق‌العاده شورای حکام به بحث گذاشته می‌شود.

کورنل فروتا، مدیر کل موقت آژانس در نشست فوق‌العاده شورای حکام خواهان همکاری «کامل و به موقع» ایران برای حل موضوعات پادمانی شد و اعلام کرد آژانس آماده است برای حل این مشکلات در تعامل با ایران بماند.

دفتر نخست‌وزیر اسرائیل همزمان با این تحولات اعلام کرد که نتانیاهو، بعد از ظهر پنجشنبه در یک نشست خبری ویژه اطلاعات تازه‌ای درباره یافته‌های بازرسان آژانس از انبار تورقوزآباد در اختیار خبرنگاران قرار می‌دهد.

در همان حال به گزارش خبرگزاری رویترز، مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا در واکنش به گام چهارم ایران در کاهش تعهداتش در برجام و همچنین جلوگیری از ورود یکی از بازرسان آژانس به تأسیسات هسته‌‌ای نطنز، با انتشار بیانیه‌ای خواهان افزایش فشارها بر ایران شد:

«وقت آن رسیده که همه ملت‌های جهان باجیگیری هسته‌ای رژیم تهران را رد کنند و بر فشارهای خود بر این رژیم بیفزایند. اقدامات تحریک‌آمیز هسته‌ای متعدد ایران چنین روشی را ایجاب می‌کند.»

پمپئو در این بیانیه احتمال داد که ایران قصد دارد برای تثبیت نفوذ خود در خاورمیانه هرچه سریع‌تر به سلاح هسته‌ای دست پیدا کند.

 بیشتر بخوانید:

سازمان انرژی اتمی: از ورود بازرس آژانس به نظنز جلوگیری کردیم

 

 

Share