Share

پس از انتخابات ریاست جمهوری بولیوی و اعلام پیروزی اوو مورالس، این کشور ناآرام است. اپوزیسیون به نتایج انتخابات اعتراض دارد. مخالفان و موافقان دولت بار دیگر با یکدیگر درگیر شدند.

اعتراضات به نتایج انتخابات ریاست جمهوری بولیوی ـ عکس از فیلم‌های منتشرشده در مورد این اعتراضات.

اعتراضات به نتایج انتخابات ریاست جمهوری بولیوی ـ عکس از فیلم‌های منتشرشده در مورد این اعتراضات.

انتخابات ریاست‌جمهوری بولیوی ۲۸ مهر / ۲۰ اکتبر برگزار شد و اوو مورالس، رئیس جمهوری چپ‌گرای این کشور که از سال ۲۰۰۶ در قدرت است با ۴۷,۰۸ درصد آرا در قدرت باقی ماند. کارلوس مسا، از حزب «جبهه انقلابی چپ» (سوسیال دموکرات)، رقیب مورالس ۳۶,۵۱ درصد آرا را به‌دست آورد.

اپوزیسیون بولیوی اما دولت این کشور را به «تقلب» و «تخلف» در انتخابات متهم کرده است و نتایج آن را مردود می‌داند.

از زمان اعلام نتایج انتخابات، بولیوی ناآرام است و با اعتراضات خیابانی مواجه شده است.

شامگاه پنج‌شنبه ۱۶ آبان / ۷ نوامبر نیز بار دیگر موافقان و مخالفان دولت با پرتاب سنگ و انفجار دینامیت درگیر شدند. لوئیس فرناندو کاماچو، یک رهبر مدنی از شهر سانتا کروز، واقع در شرق بولیوی که به نمادی از مخالفان تبدیل شده است، در اوایل روز پنج‌شنبه در تظاهرات این شهر ظاهر شد و خواستار کناره‌گیری از اوو مورالس شد.

لوئیس فرناندو کاماچو قصد دارد متن از پیش نوشته شده استعفای مورالس را برای امضا به او تحویل دهد؛ اقدامی نمادین که خشم طرفداران دولت را برانگیخته و عزم مخالفان پراکنده را بیشتر کرده است.

کاماچو در یک گردهمایی گفت: «ما این نامه را با وحدت نظر تحویل خواهیم داد. این نامه از سوی سانتا کروز نیست؛ این از طرف تمام بولیوی است و مورد تأیید همه بولیوی‌ها نیز خواهد بود، زیرا همه ما می‌خواهیم کشور را با دموکراسی و آزادی بسازیم.»

هنوز معلوم نیست کاماچو این نامه را چه زمانی تحویل خواهد داد، اگرچه دولت روز پنج‌شنبه از اهمیت این نامه کاست و گفت که مانند هر درخواست دیگری آن را دریافت می‌کند.

دولت همچنین از خشونت «شرم‌آور» میان طرفداران دو طرف که منجر به کشته شدن یک نفر و زخمی شدن شمار زیادی در روز چهارشنبه شد انتقاد کرد. در اعتراضات چند هفته اخیر در مجموع سه نفر کشته شده‌اند.

شامگاه پنج‌شنبه هزاران نفر در خیابان‌های شهر لاپاز به خیابان‌ها آمدند و درگیری‌ها آغاز شد. روز چهارشنبه نیز تلویزیون بولیوی تصاویری از درگیری‌ها در شهرهای کوچابامبا و لاپاز را نشان داد. در این درگیری‌های یک پسر جوان کشته شد. همچنین تصاویر مربوط به پاتریشیا آرس، شهردار محلی شهر وینتوکه مخالفان دولت موهایش را به زور تراشیده و رنگ قرمز بر آن پاشیده بودند به‌شکل گسترده‌ای پخش شد. مخالفان او را عامل کشته شدن دو نفر از تظاهرکنندگان می‌دانستند.

اوو مورالس مخالفان را در ناآرامی‌های کوچابامبا مقصر دانست. او در توئیتی همبستگی خود را با پاتریشیا آرس اعلام کرد و نوشت: «پاتریشیا آرس ، به خاطر بیان و دفاع از ایده های او و فقیرترین مردم بی رحمانه ربوده و مورد هجوم واقع شد.»

آلوارو گارسیا لینرا، معاون رئیس‌جمهوری نیز روز پنج‌شنبه در یک نشست خبری از کارلوس مسا و کاماچو، رهبران مخالفان، خواست تا برای جلوگیری از خشونت کمک کنند و به نتایج تحقیقات سازمان کشورهای آمریکا (OAS) درباره انتخابات بولیوی توجه نشان دهند.

کارلوس مسا نیز در توئیتی نوشت کشته شدن یک جوان در روز چهارشنبه به‌دست طرفداران مورالس صورت گرفته است.

اوو مورالس در سه دوره انتخابات ریاست جمهوری در سال‌های ۲۰۰۵، ۲۰۰۹ و ۲۰۱۴ پیروز شد و با نتیجه انتخابات اخیر تا سال ۲۰۲۵ در این مقام باقی خواهد ماند.

بیشتر بخوانید:

اعتراضات بولیوی به خشونت کشیده شد

Share