Share

معاون وزیر خارجه ایران در حاشیه پنجمین کنفرانس عدم اشاعه در مسکو در جمع خبرنگاران گفت حفظ منافع  جمهوری اسلامی مهم‌تر از حفظ یک توافق با دیگر کشورهاست. سید عباس عراقچی خاطرنشان که اگر ایران از منافع برجام بهره‌مند نشود، به کاهش تعهدات خود در توافق هسته‌ای ادامه خواهد داد.

عباس عراقچی، معاون وزیر خارجه ایران (عکس: آرشیو)

جمعه ۸ نوامبر/ ۱۷ آبان کنفرانس بین‌المللی عدم اشاعه با حضور مقامات و شخصیت‌های ۴۰ کشور جهان و همچنین با حضور نمایندگان سازمان ملل متحد و آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در مسکو آغاز شد و تا سه روز ادامه خواهد یافت. سید عباس عراقچی، معاون وزیر خارجه ایران در حاشیه برگزاری این اجلاس در جمع خبرنگاران گفت:

 «منافع جمهوری اسلامی ایران مهم‌تر از حفظ یک توافق است. ایران از یک سو اراده خود را برای عمل به تعهداتش در برجام و از سوی دیگر کاهش تعهدات در صورت عمل نکردن دیگر کشورها به تعهداتشان را به طور شفاف نشان داده است. ایران به اندازه کافی به دیپلماسی فرصت داده و اگر شرایط تغییر نکند در مسیر کاهش تعهدات حرکت خواهد کرد.»

از چهارشنبه ۶ نوامبر/ ۱۵ آبان عملیات گازدهی به بیش از ۹۰۰ سانتریفیوژ از ۱۴۰۰ سانتریفوژ تأسیسات هسته‌ای نظنز آغاز شده. قرار است تا شنبه‌ ۱۸ آبان در این مرکز هسته‌ای غنی‌سازی اورانیوم به ۴.۵ درصد برسد. این اقدام بر اساس دستور رئیس جمهوری و مصوبه شورای عالی امنیت ملی ایران در چهارمین گام کاهش تعهدات ایران در برجام انجام شده است. ایران دو ماه دیگر به کشورهای اروپایی فرصت داده که به تعهدات خود در برجام عمل کنند. روز گذشته مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا با انتشار بیانیه‌ای ایران را به باجیگیری هسته‌ای متهم کرده و احتمال داده بود که جمهوری اسلامی در صدد دستیابی هرچه سریع‌تر به سلاح هسته‌ای برای تثبیت نفوذ خود در خاورمیانه است.

عراقچی در ادامه سخنانش در جمع خبرنگاران در حاشیه پنجمین کنفرانس عدم اشاعه در مسکو، ایالات متحده را به یک‌جانبه‌‌گرایی متهم کرد:

«بسیاری از کشورها از جمله شرکت‌کنندگان در این کنفرانس بین‌المللی، یکجانبه‌گرایی آمریکا را محکوم کرده‌اند. حتی بسیاری از کشورهای اروپایی نیز یکجانبه‌گرایی مفرط آمریکا را محکوم می‌کنند و امروزه حرکتی در سراسر جهان بر علیه این یکجانبه‌گرایی شکل گرفته که هر روز تقویت می‌شود.

عراقچی برجام را نماد شاخص مخالفت با آمریکا جلوه داد و ادعا کرد که این موضوع در همه محافل بین‌المللی، بحث روز است.

دیدار و گفت‌وگو با مقامات کشورهای شرکت‌کننده از جمله سرگئی ریابکوف و میخائیل بوگدانوف معاونان وزیر خارجه روسیه و شرکت در نشست تخصصی برجام از دیگر برنامه‌های عراقچی در مسکو است.

سرگئی ریابکوف روز جمعه هشدار داد که از بین رفتن برجام خطر تقابل آشکار در خلیج‌ فارس را به همراه خواهد داشت. معاون وزیر خارجه روسیه گفت:

«روسیه خواستار از بین رفتن برجام نیست و معتقد است که هیچ ‌چیز نمی‌تواند جایگزین آن شود.»

بیشتر بخوانید:

مکرون: ایران برجام را به گور می‌سپرد

 

 

 

Share