Share

ایران برای اولین بار پذیرفت درباره ناپدید شدن مامور سابق اف‌بی‌آی ۱۲ سال پیش در در جزیره کیش، «پرونده‌ای باز» در دادگاه انقلاب وجود دارد؛ موضوعی که سبب شده سرنوشت رابرت لوینسون، و سوالات در خصوص ناپدیدشدن او بار دیگر بر سر زبان‌ها بیفتد.

US Daniel Levinson (L) shows a picture of his father, ex-FBI agent Robert Levinson, holding his grandson Ryan during a press conference with his mother Christine at the Swiss embassy in Tehran, 22 December 2007. The wife of the former agent missing in Iran since March said today she has received "no answers" about his fate at the end of her trip to the Islamic republic in search of her husband, who Washington says went missing on a visit to the Iranian island of Kish. The Tehran government reiterated earlier it has no information that Levinson had disappeared on its territory. AFP PHOTO/BEHROUZ MEHRI (Photo by BEHROUZ MEHRI / AFP)

پسر رابرت لوینسون، و همسر او / عکس از بهروز مهری/ منبع: AFP

خبرگزاری «اسوشیتدپرس» به نقل از برخی منابع مطلع گزارش داده بود که رابرت لوینسون، مامور سابق اف‌بی‌آی برای انجام یک ماموریت نامشخص برای سازمان «سیا» به ایران سفر کرد، اما کمی بعد در جزیره کیش ناپدید شد.

ایران در نامه‌ای به سازمان ملل گفته است که پرونده رابرت لوینسون همچنان «در جریان» است، بدون آنکه در این مورد توضیح بیشتری ارائه دهد.

همچنین معلوم نیست این پرونده برای چه مدتی در جریان بوده است و شرایطی که منجر به شروع بررسی این پرونده شده، چه بوده است. اما اعتراف ایران به وجود چنین پرونده‌ای در حالی صورت می‌گیرد که فشارهای جدیدی برای یافتن لوینسون آغاز شده، و دولت ایالات متحده برای اطلاعاتی که منجر به یافتن او شود ۲۰ میلیون دلار جایزه تعیین کرده است. پیش‌تر نیز سازمان اف‌بی‌آی پنج میلیون دلار برای یافتن مامور خود پیشنهاد داده بود.

اسوشیتدپرس شنبه ۹ نوامبر/ ۱۸ آبان به متن گزارش ایران به کارگروه «ناپدیدشدگان قهری» سازمان ملل دسترسی یافت.

در این گزارش آمده: «بر اساس بیانیه آخر وزارت دادگستری تهران، رابرت این لوینسون در دادگاه انقلاب و دادستانی عمومی تهران پرونده‌ای در جریان دارد.»

دادگاه انقلاب ایران معمولاً به پرونده‌های جاسوسی، قاچاق، توهین به مقدسات، و اقدام به براندازی جمهوری اسلامی رسیدگی می‌کند.

ایران پیش از این چند تن از دو تابعیتی‌ها را در این دادگاه‌ها پشت درهای بسته محاکمه کرده بود، تا احکام سنگین صادره علیه این افراد بعدتر به عنوان یک اهرم چانه‌زنی با غرب استفاده شود.

لوینسون در تاریخ ۹ مارس ۲۰۰۷ در جزیره کیش ناپدید شد. برای سال‌های متمادی، مقامات آمریکایی فقط می‌گفتند او یک بازجوی وظیفه‌شناس اف‌بی‌آی بود که پیش‌تر افتخار دستگیری گانگسترهای روسی و ایتالیایی را در کارنامه خود دارد و به خاطر یک ماموریت برای یک شرکت خصوصی به کیش سفر کرده بود.

در دسامبر ۲۰۱۳، خبرگزاری اسوشیتدپرس فاش کرد که لوینسون در واقع برای انجام یک ماموریت برای تحلیلگران سیا به ایران رفت. این تحلیلگران از جایگاه قانونی لازم برای انجام عملیات جاسوسی برخوردار نبوده‌اند. خانواده لوینسون از سازمان سیا ۲,۵ میلیون دلار غرامت دریافت کرده تا از شکایت خود علیه این سازمان، که می‌توانست به آشکار شدن جزییات فعالیت او منجر شود، صرف‌نظر کنند. سیا همچنین به خاطر پیامدهای این عملیات خودسرانه سه تحلیل‌گر نظامی خود را اخراج کرد، و برای هفت تن دیگر مجازات‌هایی در نظر گرفت.

از زمان ناپدید شدن لوینسون، تنها تصاویر و ویدئوهایی که از او منتشر شده به سال‌های ۲۰۱۰ و ۲۰۱۱ بازمی‌گردد. در این تصاویر او با ظاهری تکیده، ریشدار، و با موی بلند، در لباس نارنجی مشابه با زندانیان زندان آمریکایی گوانتانامو دیده می‌شود.

در ویدئویی که در پس‌زمینه آن آهنگ محبوب افغانستانی پخش می‌شود، لوینسون دارد از وضع بد سلامت خود گله می‌کند.

شایعات مختلفی درباره او طی سال‌های گذشته منتشر شد. یکی از این شایعات این بود که لوینسون در یک زندان سپاه پاسداران در تهران نگهداری می‌شود. اما مقامات ایالات متحده گفته‌اند او ممکن است اصلا در ایران نباشد.

داوود صلاح‌الدین، آمریکایی فراری که در ایران زندگی می‌کند و بابت ترور علی‌اکبر طباطبایی دیپلمات سابق ایران در سال ۱۹۸۰ تحت تعقیب مقامات آمریکایی است، آخرین نفری است که لوینسون را پیش از ناپدیدشدن او دیده است.

ایران از آن زمان تا کنون اظهارات ضد و نقیضی درباره لوینسون کرده است.

مقامات ایرانی فوریه امسال از کارگروه سازمان ملل خواستند که به تحقیقات در خصوص لوینسون پایان دهد. در این درخواست آمده بود: «مدعی در خصوص اثبات حضور فرد مورد نظر در بازداشتگاه‌های ایران هیچ مدرکی ارائه نداده است.»

Share