Share

منابع خبری از علی لاریجانی، رئیس فعلی مجلس نقل قول کرده‌اند که او برای انتخابات پیش روی مجلس شورای اسلامی کاندیدا نمی‌شود.

علی لاریجانی

انتخابات یازدهمین دوره مجلس ایران قرار است روز جمعه دوم اسفند ۹۸ برگزار شود. بر اساس اعلام وزارت کشور، ثبت‌نام نامزدهای این انتخابات از روز دهم آذر آغاز می‌شود.

علاوه بر خبرگزاری کار ایران (ایلنا)، سایت آفتاب هم از قول‌ لاریجانی نوشته‌ است که «دیگر کاندیدای انتخابات نمایندگی مجلس شورای اسلامی نمی‌شود چون تاکنون هرچه در توان داشته برای کشور به کار گرفته است.»

محمد نوری، عضو جبهه پیشرفت، رفاه و عدالت اما صبح روز شنبه ۱۸ آبان، با اشاره به دیدارهای اخیر برخی اعضای این جبهه با شخصیت‌های سیاسی گفت:

«ممکن است علی لاریجانی در انتخابات شرکت نکند یا اگر از شهرستان قم به انتخابات وارد نشود، احتمال حضور او از تهران برای انتخابات بیشتر است. هنوز در این زمینه خبرهای ضد و نقیض منتشر می‌شود و به نظر می‌رسد تصمیم‌گیری نهایی در این زمینه انجام نشده است.»

خبرها در مورد شرکت یا عدم شرکت لاریجانی در انتخابات آتی مجلس در حالی‌ست که برخی گروه‌های موسوم به اصولگرا او را از لیست خود برای انتخابات خارج کرده‌اند. از جمله روز جمعه ۱۷ آبان، شورای هماهنگی اصولگرایان استان قم لیست نهایی‌ خود را برای انتخابات اعلام کرد که در آن نام علی لاریجانی به چشم نمی‌خورد.

او اسفند ماه ۹۷ در مورد احتمال کاندیدا شدن برای انتخابات آینده مجلس گفته بود:

«با توجه به شرایط کنونی فکر کردن در مورد این موضوعات اندکی زود است.»

علی لاریجانی در سه انتخابات اخیر مجلس ایران نامزد جامعه مدرسین حوزه علمیه قم بود. او در انتخابات قبلی مجلس اما در لیست اصولگرایان قم نبود و به جز لیست جامعه مدرسین، در لیست امید که از طرف اصلاح‌طلبان ارائه شده بود هم قرار گرفت.

شهر قم در مجلس ایران سه نماینده دارد که هر سه نماینده در چند دوره اخیر از جناح محافظه‌کار بوده‌اند.

در زمان ریاست جمهوری محمود احمدی‌نژاد، پس از آنکه برخی اعضای دولت و به ویژه محمدرضا رحیمی و اسفندیار رحیم مشایی متهم به دست داشتن در پرونده‌های فساد اقتصادی شدند، رسانه‌های نزدیک به دولت در اقدامی تلافی‌جویانه از دست داشتن محمد‌جواد لاریجانی، برادر رئیس فعلی مجلس در پرونده زمین‌خواری در اطراف تهران خبر دادند. احمدی‌نژاد در خرداد ماه سال ۱۳۹۱ در سخنرانی خود در شهر کرمان علی لاریجانی را نیز همدست و شریک جرم برادرش در این پرونده خواند.

Share