Share

به دنبال تداوم اعتراضات خیابانی و اعمال خشونت علیه معترضان در عراق، سازمان عفو بین‌الملل در بیانیه‌ای خواستار توقف فوری کشتار مردم توسط نیروهای امنیتی و جلوگیری از به‌راه افتادن «حمام خون» در عراق شد. طبق اعلام این سازمان روز شنبه ۶ معترض دیگر توسط نیروهای امنیتی کشته شده‌اند.

عفو بین‌الملل دولت عراق را مسئول حفاظت از جان معترضان و جلوگیری از به‌راه افتادن حمام خون در این کشور دانست. عکس از AFP

عفو بین‌الملل روز شنبه ۹ نوامبر/۱۸ آبان در  بیانیه‌ای از «کشته‌شدن دست کم شش نفر و زخمی شدن ده‌ها نفر در عملیات روز شنبه پلیس برای تخلیه معترضان از پل‌ها و خیابان‌های نزدیک به میدان تحریر» خبر داد. به گفته مقامات پزشکی از کشته‌شدگان روز شنبه چهارنفر با شلیک مستقیم گلوله ماموران و دو نفر بر اثر جراحات ناشی از شلیک گاز اشک‌آور به سر آن‌ها به قتل رسیده‌اند.

برخی از پزشکان نیز از به آتش کشیده شدن چادرهای بیمارستانی توسط ماموران امنیتی و شلیک گاز اشک‌آور به درون آن‌ها خبر داده‌اند.

عفو بین‌الملل استفاده نیروهای امنیتی از سلاح‌های کشنده علیه معترضان عراقی را «غیرقانونی» خواند و خواستار توقف فوری آن شد. در بیانیه این سازمان آمده است:

«مقامات عراق باید فورا نیروهای امنیتی این کشور را مهار کنند. در مدت زمان یک ماه ۲۶۴ معترض در سراسر عراق کشته شده‌اند. چیزی نمانده است که کشتار مردم حمام خون به‌راه بیاندازد. در این میان که نیروهای امنیتی به شلیک به سمت معترضان و کشتن آن‌ها ادامه می‌دهند تمام قول‌های دولت مبنی بر اصلاحات و تحقیق در برابر اتفاقات اخیر به نظر غیرقابل اعتماد می‌آید. دولت عراق وظیفه دارد از جان مردم و حق زندگی و همچنین حق تجمع و ابراز عقیده آن‌ها حفاظت کند. این حمام خون باید اکنون متوقف شود و کسانی که مسئول آن هستند محاکمه شوند».

سازمان عفو بین‌الملل پیشتر نیز در گزارشی تفصیلی اعلام کرده بود اغلب نارنجک‌های اشک‌آور نیروهای امنیتی عراق ساخت ایران است و مأموران امنیتی آن‌ها را مستقیم به بدن و سر معترضان شلیک می‌کنند.

بیشتر بخوانید:

عفو بین‌الملل: سلاح‌های ایرانی علیه معترضان عراقی استفاده شده

Share