Share
شمار  مردانی که در ایران به دلیل پرداخت نکردن مهریه به حبس محکوم شده‌اند در سال ۱۳۹۰ نسبت به سال ۱۳۸۹ حدود ۵۰ درصد افزایش داشته است.

 
محمدعلی ساری، معاون ستاد دیه ایران  با اعلام این خبر به خبرگزاری جمهوری اسلامی (ایرنا) گفت: "سه هزار و ۵۰۰ داماد به دلیل ناتوانی در پرداخت مهریه در زندان‌های کشور در حبس هستند."
 
به گفته وی تنها در یک ماه گذشته ۱۰۰ نفر به شمار زندانیان مهریه افزوده شده است.
 
محمدعلی ساری، معاون ستاد دیه ایران گفت: "سه هزار و ۵۰۰ داماد به دلیل ناتوانی در پرداخت مهریه در زندان‌های کشور در حبس هستند"
این مقام ستاد دیه، افزایش زندانیان مهریه را "افزایش نامعمول" دانست و علت آن را "تبعیت مردم از سنت‌های نادرست و چشم و هم چشمی" اعلام کرد.
 
اسدالله جولایی، رئیس ستاد دیه تیر ماه سال جاری خوشیدی گفته بود: "در سال ۸۹ و ۹۰ حدود ۲۰ هزار کانون خانواده به دلیل شکایت زوجه علیه زوج برای دریافت مهریه از هم پاشیده است."
 
به گفته جولایی "آمار زندانیان دیه، چک و مهریه و نفقه در ایران همچنان رو به افزایش است."
 
مهریه بر پایه قوانین ایران، عمدتاً تعهد مالی مرد نسبت به همسرش است که در زمان درخواست همسر باید پرداخت کند.
 
رقم بالای مهریه در ازدواج‌ها باعث شده تا مرد در زمان بروز اختلاف با همسرش و تقاضای وی برای دریافت آن یا به هنگام طلاق نتواند این تعهد مالی را اجرا کند. پرداخت نکردن مهریه بر اساس قوانین ایران مجازات حبس دارد.
 
اغلب زنانی که به دلیل دریافت مهریه به دادگاه مراجعه می کنند خواستار طلاق نیز هستند و بسیاری از آنها در نبود قوانین برابر، مهریه را به عنوان ابزار فشاری برای گرفتن حق طلاق یا حضانت فرزندان‌شان بکار می‌گیرند.
 
شماری از زنان نیز برای جبران  لحاظ نشدن حق تقسیم اموال مشترک پس از ازدواج در قوانین ایران، به مهریه به عنوان یک پشتوانه مالی پس از طلاق نگاه می‌کنند. از سوی دیگر بر اساس قوانین ایران، مرد می‌تواند همسرش را از اشتغال منع کند و نداشتن درآمد مستقل از سوی زنان یکی دیگر از دلایل تقاضا برای مهریه‌های بالا و به اجرا گذاشتن آن است.
 
براساس آمار منتشر شده از سوی سازمان ثبت احوال ایران، آمار طلاق در این کشور در سال ۱۳۹۰ به بیش از ۱۴۲ هزار مورد رسید. آمار طلاق در ایران در سال ۱۳۸۵ حدود ۹۴ هزار مورد بوده است.
 
بیشترین آمار طلاق در سال ۹۰ بین سن ۲۰ تا ۲۹ ساله بوده است. از بین بیش از ۱۴۲ هزار مورد طلاق در سال ۹۰ حدود ۲۰ هزار زوج کمتر از یک سال با هم زندگی کرده‌اند.
 

در هفته‌های اخیر مسئولان قضایی  اعلام کرده‌اند که درصدد کاهش شمار زندانیان مهریه و یافتن راهکارهایی برای بازداشتن نشدن مردانی هستند که مهریه  همسرشان را پرداخت نمی‌کنند. 

Share