Share

 رئیس جمهوری آمریکا به طور همزمان نظر خود را درباره دو موضوع بیان کرد: رابرت لوینسون و غنی‌سازی اورانیوم در تأسیسات فردو در چارچوب چهارمین گام کاهش تعهدات ایران در برجام. موضوعی برای مذاکرات آتی؟

دونالد ترامپ بامداد سه‌شنبه ۲۶ شهریور/۱۷ سپتامبر (عکس: آرشیو)

دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا صبح دوشنبه ۱۱ نوامبر/ ۲۰ آبان با انتشار پیامی در توییتر نوشت:

«اگر ایران بتواند رابرت اِی لوینسون مامور آمریکایی ربوده شده سابق اف‌بی‌آی را که ۱۲ سال قبل در ایران مفقود شده است برگرداند، اقدامی مثبت خواهد بود. در عین حال، با توجه به اطلاعات و باور موجود، ایران در حال غنی‌سازی بوده و هست که این یک اقدام خیلی بد خواهد بود.»

پس از آنکه مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا جایزه ۲۰ میلیون دلاری برای یافتن سرنخی از رابرت لوینسون مامور سابق اف‌بی‌آی تعیین کرد، خبرگزاری آسوشیتدپرس به نقل از برخی منابع مطلع گزارش داد که لوینسون برای انجام یک مأموریت نامشخص برای سازمان «سیا» به ایران سفر کرده، اما کمی بعد در جزیره کیش ناپدید شده است. بر اساس این گزارش ایران در نامه‌ای به سازمان ملل اطلاع داده پرونده رابرت لوینسون همچنان «در جریان» است، بدون آنکه در این مورد توضیح بیشتری ارائه دهد.

سید عباس موسوی، سخنگوی وزارت خارجه ایران یکشنبه ۱۰ نوامبر/ ۱۹ آبان در واکنش به این تحولات گفت:

«آقای لوینسون هیچ پرونده قضایی یا کیفری در هیچیک از محاکم ایران ندارد. بحث مفقود شدن ایشان است که جمهوری اسلامی برای کمک انسانی پرونده یک مفقود را برای او باز کرده است. بر اساس درخواستی که از ایران شد ایران با حسن نیت این موضوع را پیگیری می‌کند. ما اطلاعی از سرنوشت ایشان نداریم اما هرکاری از دست ما بر بیاید انجام می‌دهیم.»

آسوشیتدپرس شنبه ۹ نوامبر/ ۱۸ آبان به متن گزارش ایران به کارگروه «ناپدیدشدگان قهری» سازمان ملل دسترسی یافت. در این گزارش آمده:

«بر اساس بیانیه آخر وزارت دادگستری تهران، رابرت لوینسون در دادگاه انقلاب و دادستانی عمومی تهران پرونده‌ای در جریان دارد.»

سخنگوی وزارت خارجه ایران احتمالاً به این پرونده اشاره می‌کند.

مطابق مصوبه شورای عالی امنیت ملی و بر اساس دستور رئیس جمهوری اسلامی،  از چهارشنبه هفته گذشته با گازدهی به سانتریفیوژهای پیشرفته، غنی‌سازی اورانیوم در تأسیسات هسته‌ای فردو در سطح ۵ درصد آغاز شد. با پیام رئیس جمهوری آمریکا اکنون پرونده رابرت لوینسون و غنی‌سازی اورانیوم  در فردو که در برجام پیش‌بینی نشده، برای اولین بار در یک جا مطرح می‌شود.

وزارت خارجه ایران ۲۹ مهر/ ۲۱ اکتبر اعلام کرد فهرستی برای مبادله زندانی به دولت آمریکا تحویل داده است.

مسأله تبادل زندانی بین ایران و آمریکا در سفر حسن روحانی، رئیس جمهوری اسلامی به نیویورک برای شرکت در مجمع عمومی سازمان ملل هم مطرح شد. روحانی در آن زمان گفته بود:

 «در دولت ترامپ هم یکی دو بار این بحث شد و ما راجع به زندانیان با هم حرف زدیم و حتی یک دو تابعیتی آمریکایی-لبنانی آزاد شد اما آمریکایی‌ها به جای اینکه به وعده خود عمل کنند، تنها به تشکر کردن، اکتفا کردند.»

روحانی گفته بود اگر آمریکا در این زمینه قدمی بردارد، ایران هم آماده مبادله زندانیان است.

علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی هرگونه مذاکره با آمریکا را منع کرده است.

بیشتر بخوانید:

خامنه‌ای: منع مکرر مذاکره، ابزار مهم بستن راه ورود آمریکا به ایران است

 

Share