Share

شماری از شهروندان تهرانی در اعتراض به سرقت هکرها از حساب‌های بانکی در تهران تجمع کردند. مسئولان این سرقت را تکذیب کرده اند.

اعتراض در برابر دادگستری تهران به هک شدن حساب‌های بانکی، دوشنبه ۲۰ آبان ــ عکس: شبکه‌های اجتماعی

تصویرهای منتشرشده در شبکه‌های اجتماعی جمعیت چند ده نفره از معترضان را دوشنبه ۲۰ آبان در برابر ساختمان دادگستری کل استان تهران نشان می‌دهند.

معترضان به سرقت هکرها از حساب‌های بانکی‌شان معترضند، هرچند مسئولان این موضوع را تکذیب کرده اند و اطلاع‌رسانی دو چهره رسانه‌ای درباره این هک به احضار آنها به پلیس فضای تولید و تبادل اطلاعات (فتا) انجامیده است.

بهمن بابازاده، یک خبرنگار حوزه موسیقی ابتدا در رشته توئیتی از حمله هکرها به بانک‌ها و کسر یک تا سه میلیون تومان از حساب مشتریان خبر داد:

«پنجشنبه از حسابم در بانک پاسارگاد سه میلیون تومان کسر شد. پیگیری کردم و کارتم را سوزاندم. پیگیری نشان داد حسابم هک شده و به فلان آدرس بروم با پرینت حساب. آمدم دادسرا و صف شکایت تا بیرون مجتمع آمده. ظاهرا یک حمله بزرگ بانکی اتفاق افتاده. بیش از ۷۰۰ نفر اینجایند.»

سپس رضا رشیدپور، مجری تلویزیون در توئیتی به این خبر اشاره کرد و نوشت که حساب خود او در بانک تجارت نیز هک شده است.

تورج کاظمی، رئیس پلیس فتا در تهران یکشنبه ۱۹ آبان در واکنش به این توئیت‌ها گفت که بهمن بابازاده به فتا احضار شده و «متوجه برداشت اشتباه خود شد و با ارشادهایی که صورت گرفت، در آخر قرار بر این شد که توئیت این خبرنگار اصلاح یا حذف شود.»

کاظمی با اشاره به تنظیم شکایت‌نامه علیه بابازاده، در گفت‌و‌گو با خبرگزاری «فارس»، نزدیک به سپاه پاسداران به توئیت رشیدپور نیز اشاره کرد و گفت: «رضا رشیدپور توئیتی با مضمون حمله هکری به حساب‌های بانکی منتشر کرده و با این توئیت باعث تشویش اذهان عمومی شده است.»

رئیس پلیس فتا تهران از پیگیری پرونده رشیدپور خبر داد و اعلام کرد که «حسب دستور قضایی قرار است این فرد به پلیس فتا احضار شود».

با این وجود، رضا رشیدپور ساعاتی پس از توئیت اولیه‌اش در توئیت جدیدی نوشت که «مدیران محترم بانک تجارت» توضیح داده اند که «دیواره امنیتی بانک قوی و غیرقابل نفوذ است … ممنونم از توضیحاتشان».

Share