Share

فرانسه که از سیاست‌های آمریکا در سوریه خشنود نیست، با تکیه بر کاهش تعهدات ایران در برجام به آمریکا یک قدم نزدیک شد: امانوئل مکرون، رئیس جمهوی فرانسه اعلام کرد با دونالد ترامپ، همتای آمریکایی خود در نشستی در لندن دیدار و درباره ایران، سوریه و ناتو گفت‌وگو می‌کند.

ژوئیه ۲۰۱۷ پاریس: امانوئل مکرون و دونالد ترامپ، رؤسای جمهور فرانسه و آمریکا

امانوئل مکرون، رئیس جمهوری فرانسه سه‌شنبه ۱۲ نوامبر/ ۲۱ آبان با انتشار پیامی در توییتر نوشت:

«یک بحث فوق‌العاده تلفنی امشب با آقای رئیس جمهوری دونالد ترامپ. ایران، سوریه و ناتو. بر همگرایی‌های بسیاری تأکید شد. ما پیش از نشست ناتو در لندن با یکدیگر دیدار خواهیم کرد.»

اجلاس سازمان پیمان آتلانتیک شمالی از ۳ تا ۴ دسامبر/ ۱۲ تا ۱۳ آذر سال جاری در لندن برگزار خواهد شد. پیش از این مکرون در گفت‌وگو با نشریه اکونومیست گفته بود که ناتو به دلیل عدم هماهنگی در بین کشورهای عضو و با توجه به تهاجم نظامی ترکیه به مناطق کردنشین شمال سوریه دچار مرگ مغزی شده است.

مکرون همچنین هفته گذشته در پکن در واکنش به اجرای گام چهارم ایران در کاهش تعهداتش در برجام با گازدهی به سانتریفیوژهای پیشرفته در تأسیسات زیرزمینی فردو گفته بود ایران برجام را به گور می‌سپرد.

بیانیه سه قدرت اروپایی خطاب به ایران

چند ساعت قبل از تماس تلفنی مکرون با ترامپ، سه قدرت اروپایی، آلمان، فرانسه و بریتانیا در بیانیه مشترکی که غروب دوشنبه ۲۰ آبان منتشر شد، از راه‌اندازی تأسیسات فردو اعلام نگرانی کردند:

«وزیران خارجه فرانسه، آلمان و بریتانیا همراه با شورای اروپایی از آخرین خبرها مبنی بر اینکه ایران فعالیت‌های غنی‌سازی اورانیوم در فردو را از سر گرفته و آژانس بین‌المللی انرژی اتمی نیز  ۱۱ نوامبر آن را تأیید کرده است به شدت نگران‌اند.»

تروئیکای اروپایی در ادامه این بیانیه از ایران خواستند اقدامات «ناسازگار» با برجام را به وضع سابق برگرداند. در این‌مورد: توقف غنی‌سازی اورانیوم دز تأسیسات زیرزمینی فردو که در برجام پیش‌بینی نشده است.

محمد جواد ظریف، وزیر خارچه ایران سه‌شنبه ۱۲ نوامبر/ ۲۱ آبان در واکنش به بیانیه وزیران خارجه سه کشور اروپایی و با ضمیمه کردن نامه ۶ نوامبر ۲۰۱۸ خود خطاب به فدریکا موگرینی مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا و سایر اعضای برجام نوشت:

«خطاب به همتایانم در اتحادیه اروپایی و سه کشور آلمان، فرانسه و انگلستان:

۱- «به تعهدات خود ذیل برجام کاملا پایبند بوده‌ایم.»  شما؟! واقعاً؟!

فقط یک تعهد را نشان دهید که در ۱۸ ماه گذشته به آن عمل کرده‌اید.

۲- وقتی که شما مشغول دفع‌الوقت بودید، ایران مکانیسم رفع اختلاف را به جریان انداخت و آن را به اتمام رساند.

ما اکنون در حال استفاده از اقدامات جبرانی مندرج در پاراگراف ۳۶ برجام هستیم. به نامه ششم نوامبر ۲۰۱۸ من مراجعه کنید.»

 آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در گزارش فصلی خود که دوشنبه ۲۰ آبان منتشر شد، اعلام کرد ذخایر اورانیوم غنی شده ایران و میزان خلوص آن بالاتر از محدودیت‌های تعیین شده در برجام است. آژانس همچنین تأیید کرد که در یکی از تأسیسات هسته‌ای ایران آثاری از اورانیوم یافته است.

حسن روحانی، رئیس جمهوری اسلامی در سفرش به یزد و کرمان، در دو سخنرانی در کارخانه «نوآوری» و همینطور در کارخانه فولاد بافت بر ضرورت مذاکره تأکید کرده است. همزمان سید عباس عراقچی، معاون وزیر خارجه ایران در مسکو اعلام کرد که ایران منافع ملی خود را به برجام ترجیح می‌‌دهد.

بیشتر بخوانید:

روحانی: پای هر میز مذاکره‌ای که به نفعمان باشد، می‌نشینیم

عراقچی: منافع ایران مهم‌تر از حفظ برجام است

Share