Share

رئیس جمهوری اسلامی یک بار دیگر مخالفانش را خطاب قرار داد: استکبار این است که یک فرد یا یک جمع به ملت رشید بگوید شما اشتباه می‌کنید و حرفی که ما جمع کوچک می‌زنیم درست است. روحانی با اشاره به تحریم نفتی ایران گفت بی‌مایه فطیر است در این معنا که بدون پول نمی‌توان کاری را از پیش برد. رئیس جمهوری این پرسش ساده را مطرح کرد: کشور را چگونه و با کدام پول باید اداره کرد؟

سه‌شنبه ۵ شهریور: سخنان حسن روحانی در پاسخ به دعوت مکرون به گفت‌وگو با ترامپ (عکس: آرشیو)

حسن روحانی، صبح سه‌شنبه در ادامه سخنرانی‌های متعددش در دو روز گذشته در استان یزد و کرمان، یک بار دیگر با اشاره به تحریم نفتی ایران، کمبود بودجه دولت و عدم پرداخت مالیات‌ها از استیصال دولت در اداره کشور خبر داد.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی دولت (پاد)، روحانی گفت:

«سخت‌ترین سال‌ها در این ۴۱ سال همین روزهاست. چه زمانی بوده که برای فروش نفت این همه مشکل داشته باشیم؟ ممکن است یک نفر که به مسائل بودجه آشنا نیست بگوید خب‌ اشکال ندارد بعداً بفروشید، خب زمین کشاورزی را هم مهر‌ و موم کنیم. نمی‌شود که در چاه‌ها را ببندیم.»

روحانی در ادامه سخنانش اعلام کرد که دولت از محل مالیات‌ها ۱۵۰ هزار میلیارد تومان در آمد دارد و ۳۰۰ هزار میلیارد تومان کسری بودجه. بر همبن اساس، به گفته روحانی ایران در اثر تحریم نفتی آمریکا از فروش ۶۰۰هزار میلیارد تومان نفت در سال محروم شده است. روحانی سپس پرسش ساده‌ای را مطرح کرد:

«وقتی امروز کشور با مشکلات فروش نفت مواجه می‌شود، چگونه باید کشور را اداره کنیم؟ دولت ۴۵۰ هزار میلیارد برای حل مشکلاتی مثل حقوق بازنشستگان، معلمان، کارمندان، حل مشکل معلولین و خدمات می‌دهد. این ۴۵۰ هزار میلیارد از کجا به دست می‌آید؟»

رئیس جمهوری سپس آشکارا گفت کار دولت لنگ مانده است:

«بی مایه فطیر است، بدون پول نمی‌توان کار کرد، چقدر می‌توانیم مالیات بگیریم؟ بالاترین مالیاتی که پیش‌بینی می‌کنیم سال آینده بگیریم ۱۵۰ هزار میلیارد است.  ۳۰۰ هزار میلیارد تومان دیگر را از کجا بیاوریم؟»

علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی یکشنبه ۱۲ آبان، در آستانه برگزاری چهلمین سالگرد اشغال سفارت آمریکا، با گوشه‌چشمی به دولت روحانی، گفته بود کسانی که مذاکره با آمریکا را حلال مشکلات می‌دانند اشتباه می‌کنند.  روحانی دو روز بعد در پاسخ به خامنه‌ای گفته بود مقاومت زمینه را برای مذاکره فراهم می‌کند و مذاکره نافی مقاومت نیست. روحانی روز گذشته (دوشنبه ۲۰ آبان/ ۱۱ نوامبر) در سخنانی که در کارخانه فولاد بافت ایراد کرد، گفت پیامبر با کافران پیمان می‌بست و وقتی آن‌ها پیمان می‌شکستند پیمان دوم را با آن‌ها می‌بست و کسی هم ادعا نمی‌کرد که پیامبر اسلام ساده‌لوح است. رئیس جمهوری اسلامی سپس با صراحت گفت:

«ما سر هر میز مذاکره‌ای که برای منافع ملت ضرورت داشته باشد، می‌نشینیم و گفتگو می‌کنیم. »

سخنرانی‌های متعدد روحانی در یزد و کرمان مقارن است با بیانیه تروئیکای اروپایی و گزارش فصلی آژانس بین‌المللی انرژی اتمی که از سرگیری غنی‌سازی اورانیوم در تأسیسات زیرزمینی فردو را تأیید کرده است. احتمال می‌رود که اگر نشست شورای حکام به نتیجه نرسد، اتحادیه اروپا نیز ایران را تحت تحریم‌های اقتصادی قرار دهد. امانوئل مکرون و دونالد ترامپ در حاشیه برگزاری اجلاس ناتو در لندن با یکدیگر درباره کاهش تعهدات ایران در برجام گفت‌وگو می‌کنند.

بیشتر بخوانید:

گفت‌وگوی تلفنی مکرون با ترامپ درباره ایران

Share