Share

رئیس جمهوری افغانستان از آزادی دو فرمانده ارشد طالبان و یکی از رهبران گروه شبه‌نظامی حقانی در ازای دو استاد دانشگاه آمریکایی افغانستان که در دست طالبان اسیر هستند، خبر داد.

محمد اشرف غنی، رئیس جمهوری افغانستان ـ عکس از آرشیو

محمد اشرف غنی، رئیس جمهوری افغانستان ـ عکس از آرشیو

به‌گزارش رویترز، محمد اشرف غنی، رئیس جمهوری افغانستان سه‌شنبه ۲۱ آبان / ۱۲ نوامبر در سخنان تلویزیونی گفت: «به‌منظور هموار ساختن راه مذاکره رودررو با طالبان، دولت تصمیم گرفته است زندانیان طالبان را در ازای دو استاد دانشگاه آزاد کند.»

سه زندانی که دولت افغانستان آن‌ها را به‌طور مشروط آزاد می‌کند، انس حقانی، از شبکه حقانی، حافظ عبدالرشید عمری و حاجی ملی خان از گروه طالبان هستند. آن‌ها از زندان «بگرام» در ولایت پروان آزاد می‌شوند.

قرار است در این مبادله زندانیان، تیموتی ویکس و کیون کینگ، دو استاد آمریکایی و استرالیایی دانشگاه آمریکایی- افغانستان نیز از اسارت طالبان خارج شوند.

گروه طالبان حدود سه سال پیش، در اوت سال ۲۰۱۶ (۱۳۹۵) این دو نفر را در نزدیکی دانشگاه آمریکایی در منطقه دارالامان کابل ربود. از آن زمان تا کنون تلاش‌های زیادی برای آزادی این دو استاد صورت گرفته، اما این تلاش‌ها بی‌ثمر مانده است.

به‌گفته رئیس‌جمهوری افغانستان، وضعیت سلامت دو استاد خارجی بد است.

اشرف غنی همچنین افزود که با شرکای بین‌المللی افغانستان از جمله آمریکا راهکاری را طراحی کرده است که رهایی این زندانیان، جنگ علیه دولت را تشدید نکند.

او گفت: «تدابیر مشترک بین ما چنان است که این تصمیم دشوار، اما قابل درک بتواند هم قوت ما را به نمایش بگذارد و هم نیت صلح‌خواهی ما را.»

مبادله زندانیان در حالی صورت می‌گیرد که تلاش می‌شود تا مذاکرات صلح بین آمریکا و طالبان از سر گرفته شود.

دونالد ترامپ، رئیس‌ جمهوری آمریکا ۱۶ شهریور / ۷ سپتامبر اعلام کرد که به دلیل کشته‌شدن یک سرباز آمریکایی و ۱۱ نفر دیگر در یک حمله‌ طالبان به کابل مذاکرات صلح با این گروه را متوقف می‌کند. این در حالی است که هم زلمی خلیل‌زاد، نماینده آمریکا در امور صلح افغانستان و هم طالبان از دستیابی به توافق میان دو طرف خبر داده بودند.

پس از توقف این گفت‌وگوها، دولت افغانستان نیز اعلام کرد که تلاش‌‌هایش برای صلح را متوقف می‌کند.

با این حال در یک ماه گذشته تلاش‌های تازه‌ای برای از سرگیری این مذاکرات صورت گرفته است.

شبکه حقانی در سال‌های اخیر حملات گسترده‌ای در افغانستان به غیرنظامیان انجام داده است. گفته می‌شود که این گروه در پاکستان مستقر است و بخشی از طالبان در افغانستان است.

نیروهای امنیتی افغانستان در مهرماه سال ۱۳۹۳ انس حقانی را بازداشت کردند. او فرزند جلال‌الدین حقانی مؤسس شبکه حقانی و برادر سراج‌الدین حقانی رهبر کنونی این شبکه است. پیش از این صدیق صدیقی، سخنگوی ریاست‌جمهوری افغانستان گفته بود که آزادی او خط قرمز دولت و مردم افغانستان است.

برخی از گزارش‌ها در افغانستان حاکی از آن است که سه زندانی طالبان و حقانی برای مبادله به قطر فرستاده خواهند شد.

بیشتر بخوانید:

«اشرف غنی طرح هفت ماده‌ای صلح با طالبان ارائه می‌دهد»

Share