Share

دونالد ترامپ از استعفای اوو مورالس از سمت ریاست جمهوری بولیوی استقبال کرد و آن را «تقویت دموکراسی» در این کشور دانست و گفت این پیامی است برای دولت‌های ونزوئلا و نیکاراگوئه.

دوشنبه ۱۹ فوریه/۳۰ بهمن، میامی/ فلوریدا: دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا هنگام سخنرانی در جمع گروهی از مهاجران کوبایی و ونزوئلایی

دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا شامگاه دوشنبه ۲۰ آبان / ۱۱ نوامبر در بیانیه‌ای استعفای اوو مورالس، رئیس جمهوری چپ‌گرای بولیوی را «لحظه‌ای مهم برای دموکراسی در نیم‌کره غربی» دانست و گفت: «این رویداد پیامی قوی به رژیم‌های نامشروع در ونزوئلا و نیکاراگوئه است، مبنی بر این‌که دموکراسی و عزم و اراده مردم همواره پیروز خواهند بود.»

نیکلاس مادورو، رئیس جمهوری ونزوئلا در واکنش به این سخنان ترامپ گفت کشورش آماده مقابله با حملات امپریالیستی است.

مورالس روز گذشته (دوشنبه) در پی درخواست فرمانده ارتش و پس از آن‌که سازمان کشورهای آمریکایی تقلب در انتخابات ریاست جمهوری بولیوی را تأیید کرد، در یک نطق تلویزیونی اعلام کرد که از سمت خود استعفا می‌دهد.

او ساعاتی بعد از مکزیک درخواست پناهندگی کرد و دولت مکزیک با این درخواست موافقت کرد. دلیل این اقدام، در خطر بودن جان مورالس عنوان شده است.

۲۸ مهر / ۲۰ اکتبر سال جاری، اوو مورالس اعلام کرده بود که با کسب بیش از ۴۶ درصد آرا از کارلوس مسا رهبر اپوزیسیون جلو افتاده و به این ترتیب پیروز انتخابات ریاست جمهوری برای سومین دوره متوالی است.

کارلوس مسا، مورالس را به تقلب متهم کرد اما مورالس این اتهام را نپذیرفت و متقابلاً اپوزیسیون را به کودتا متهم کرد.

در پی این رویدادها بولیوی روزهای ناآرامی را پشت سر گذاشت.

بولیوی فقیرترین کشور آمریکای جنوبی است. اعتصاب‌های سراسری و اعتراضات اقتصاد این کشور را فلج کرده بود.

بیشتر بخوانید:

مورالس استعفا داد

Share