Share

پس از آنکه اسرائیل بامداد سه‌شنبه ۱۲ نوامبر/ ۲۱ آبان بهاء ابوالعطا، رهبر شاخه نظامی جهاد اسلامی و مسئول توسعه برنامه موشکی حماس را در خانه‌اش در غزه ترور کرد، حماس و جهاد اسلامی در پاسخ بیش از ۱۵۰ راکت را به تل‌آویو و مناطقی در مرکز و جنوب اسرائیل شلیک کردند. جنگنده‌های نیروی هوایی ارتش اسرائیل نیز در پاسخ مناطقی در غزه از جمله پایگاه جهاد اسلامی در القراره را بمباران کردند. در این حملات دست‌کم چهار فلسطینی کشته و ۲۵ نفر مجروح شدند.

اسرائیل مواضع جهاد اسلامی در القراره غزه را بمباران کرد (عکس: توییتر)

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس صبح سه‌شنبه ۱۲ نوامبر/ ۲۱ آبان آژیر خط در بسیاری از شهرهای اسرائیل از جمله در تل‌آویو به صدا درآمد و هزاران نفر به پناهگاه‌ها رفتند. در جنوب و مرکز اسرائیل مدارس و ادارات تعطیل بودند و آمد و شد وسایط نقلیه عمومی نیز متوقف شده بود.

بر اساس این گزارش حماس و جهاد اسلامی در پاسخ به ترور بهاء ابوالعطا دست‌کم ۱۵۰ راکت را به تل‌آویو و شهرهای جنوبی و مرکز اسرائیل شلیک کردند. سامانه گنبد آهنین فقط موفق به رهگیری و انهدام ۶۰ راکت شد.

همزمان با ترور بهاء ابوالعطا در غزه، خبرگزاری رسمی سوریه (سانا) نیز گزارش داد که اسرائیل به ساختمان محل سکونت اکرم العجوری، از اعضای بلندپایه جهاد اسلامی و از نزدیکان سپاه قدس در منطقه «المزه» دمشق در نزدیکی سفارت لبنان حمله کرد. در این حمله پسر العجوری کشته و دختر او مجروح شد و خودش جان سالم به در برد.

بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر اسرائیل صبح سه‌شنبه در یک نطق تلویزیونی چنین جلوه داد که بهاء ابوالعطا «مهم‌ترین تروریست غزه» بوده است. به گزارش آسوشیتدپرس همسایگان ابوالعطاء از یک انفجار شبانه مهیب خبر دادند.

جهاد اسلامی با انتشار اطلاعیه‌ای ترور ابوالعطا و همسرش در خانه مسکونی‌اش در غزه را تأیید کرد. در این بیانیه گفته شده که ابوالعطا یکی از بلندپایه‌ترین مقامات نظامی جهاد اسلامی در شورای نظامی حماس بود. جهاد اسلامی اعلام کرد که پاسخ به این ترور «حدی» نمی‌شناسد.

ارتش اسرائیل با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرد که ابوالعطا را مسئول حمله با راکت به یک جشنواره موسیقی در سدیروت می‌داند. سخنگوی ارتش اسرائیل از او به عنوان یک «بمب ساعتی» نام برد. بر همین اساس نتانیاهو شخصاً دستور ترور را صادر کرده و بنی گانتس، رهبر اتحاد سیاسی «آبی سفید» نیز از این حمله اطلاع داشته است.

به گفته جاناتان کانریکس سخنگوی ارتش اسرائیل، ساعت چهار بامداد سه‌شنبه، جنگنده‌های اسرائیلی خانه ابوالعطا را هدف موشک قرار دادند. بر همین اساس وزارت دفاع اسرائیل ۱۰ روز قبل با این حمله موافقت کرده بود.

ساعتی بعد از ترور ابوالعطا، هنگام تشییع جنازه او صدای چند انفجار دیگر هم در غزه شنیده شد. ارتش اسرائیل اعلام کرد در پاسخ به حملات غزه، نقاطی را شناسایی و بمباران کرده است. در این بمباران‌ها شمار نامعلومی از ساکنان غزه کشته و دست‌کم هفت نفر مجروح شدند.

اسرائیل از حماس خواسته است از جهاد اسلامی فاصله بگیرد. ایران از جهاد اسلامی حمایت می‌کند. آسوشیتدپرس می‌نویسد ابعاد بحران به این بستگی دارد که حماس و جهاد اسلامی تا چه حد به خون‌خواهی ابوالعطا اصرار داشته باشند.

فراکسیون نمایندگان عرب در کنست (پارلمان اسرائیل) نتانیاهو را متهم کرده است که با ترور رهبر شاخه نظامی جهاد اسلامی قصد دارد بر پرونده رسوایی مالی خود سرپوش بگذارد. ایمن عوده، نماینده عرب کنست با انتشار پیامی در توییتر نوشت:

«مردی که در انتخابات پارلمانی اقبالی به دست نیاورد، برای باقی ماندن در قدرت در تلاش است که ازخود زمین سوخته به جای بگذارد.»

بیشتر بخوانید:

اسرائیل فرمانده جهاد اسلامی را ترور کرد

 

 

 

Share