Share

دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا با صدور بیانیه‌ای وضعیت اضطراری ملی در مورد ایران را به مدت یک سال دیگر تمدید کرد.

دونالد ترامپ بامداد سه‌شنبه ۲۶ شهریور/۱۷ سپتامبر  (عکس: آرشیو)

بیانیه رئیس جمهوری آمریکا صبح چهارشنبه ۱۳ نوامبر/ ۲۲ آبان در سایت کاخ سفید منتشر شده است. بر همین اساس، جیمی کارتر رئیس جمهوری وقت آمریکا نخستین بار ۱۴ نوامبر ۱۹۷۹ در پی گروگانگیری کارکنان سفارت آمریکا در تهران با صدور فرمان اجرایی شماره ۱۲۱۷۰ در مورد ایران وضعیت اضطراری ملی اعلام کرد. این فرمان به رئیس جمهوری ایالات متحده اختیار می‌دهد که اموال و دارایی های ایران را توقیف کند و به همین سبب نیز مبنا و پایه بسیاری از تحریم‌های آمریکا را تشکیل می‌دهد.

 دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا در بیانیه چهارشنبه ۱۳ نوامبر/ ۲۲ آبان به کنگره اطلاع داد که روابط آمریکا و ایران «هنوز عادی نشده» و از این‌رو وضعیت اضطراری ملی اعلام ‌شده در تاریخ ۱۴ نوامبر ۱۹۷۹ و تدابیری که در آن روز اندیشیده شد باید بعد از ۱۴ نوامبر ۲۰۱۹ نیز ادامه یابد.

 در آمریکا «وضعیت اضطراری ملی» در قبال کشورها یا حتی سازمان‌هایی صادر می‌شود که نه تنها روابط معمولی با آمریکا ندارند، بلکه ممکن است خطری برای امنیت ملی ایالات متحده به شمار آیند.

گروگانگیری ۳۰ دی ۱۳۵۹/ ۲۰ ژانویه ۱۹۸۱ با پذیرش قرارداد الجزایر از طرف دولت‌های ایران و ایالات متحده آمریکا پایان یافت. اما بحران ناشی از آن در چهل سال گذشته همچنان ادامه دارد.

علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی یکشنبه ۱۲ آبان، در آستانه برگزاری چهلمین سالگرد اشغال سفارت آمریکا، با گوشه‌چشمی به دولت روحانی، گفته بود کسانی که مذاکره با آمریکا را حلال مشکلات می‌دانند اشتباه می‌کنند.  روحانی دو روز بعد در پاسخ به خامنه‌ای گفته بود مقاومت زمینه را برای مذاکره فراهم می‌کند و مذاکره نافی مقاومت نیست. روحانی دو روز قبل (دوشنبه ۲۰ آبان/ ۱۱ نوامبر) در سخنانی که در کارخانه فولاد بافت ایراد کرد، گفت پیامبر با کافران پیمان می‌بست و وقتی آن‌ها پیمان می‌شکستند پیمان دوم را با آن‌ها می‌بست و کسی هم ادعا نمی‌کرد که پیامبر اسلام ساده‌لوح است. روحانی روز گذشته اعلام کرد که به سبب تحریم نفتی ایران دولت او ۳۰۰ هزار میلیارد تومان کسری بودجه دارد.

تمدید وضعیت اضطراری ملی در قبال ایران از سوی دولت‌ آمریکا معمولاً نمایانگر اضطرار دولت منتخب در ایران هم هست. یک نمونه آن: در راهپیمایی سالگرد اشغال سفارت آمریکا در قم عده‌ای از طلبه‌ها و آمریکاستیزان با در دست داشتن پلاکاردهایی روحانی را «ناپاک» و «دروغگو» خواندند و او را به سرانجام هاشمی رفسنجانی در استخر فرح تهدید کردند. («ای مدعیِ بهشتِ برجام، استخر فرح تو را سرانجام»).

بیشتر بخوانید:

روحانی: بی‌مایه فطیر است، کشور را چگونه اداره کنیم؟

Share