Share

زندگی اجتماعی در لاپاز متوقف شده. قانون‌گزاران حامی رئیس جمهوری مستعفی، ریاست جمهوری موقت جانینه آنی‌یس (ژیناین آنز) را به رسمیت نشناختند. وزارت خارجه آمریکا از شهروندان آمریکایی خواست بولیوی را ترک کنند. با این حال دولت آمریکا از خروج مورالس از کشور استقبال کرد.

زنی در شهر «ال‌آلتو» پوسترهای اوو مورالس، رئیس جمهوری مستعفی بولیوی را از دیوار پاک می‌کند.(عکس از Aizar RALDES / AFP)

به گزارش رویترز، صبح چهارشنبه ۱۳ نوامبر/ ۲۲ آبان یک مقام بلندپایه دولت آمریکا خروج اوو مورالس، رئیس جمهوری مستعفی بولیوی از کشور را یک گام مثبت ارزیابی کرد:

«وداع مورالس عملاً اقدام مثبتی است در جهت آرام کردن اوضاع در بولیوی.»

مورالس به دنبال اعتراضات خشونت‌آمیز مخالفان و اتهام تقلب در انتخابات یکشنبه گذشته به توصیه ارتش از ریاست جمهوری بولیوی کناره‌گیری کرد و به مکزیک پناه برد. به گفته این مقام دولت آمریکا که رویترز نام او را افشا نکرده است، مکزیک به دولت آمریکا اعلام کرده بود که مورالس قصد پدارد از این کشور تقاضای پناهندگی کند و دولت آمریکا هم پاسخ داده بود که از این اقدام حمایت می‌کند.

 رئیس جمهوری مستعفی بولیوی بعد از ورود به مکزیک ادعا کرد که  رهبران جنبش اعتراضی کشورش پیش از استعفای او به نیروهای امنیتی پیشنهاد دادند تا در ازای ۵۰ هزار دلار او را تحویل آن‌ها دهند. مورالس،  سه‌شنبه در پیامی توییتری نوشت:

«نه این کودتا نه این حملات علیه جان من، ایدئولوژی مرا تغییر نمی‌دهد. این هم درس دیگری برای آموختن بود و مبارزه برای حاکمیت، ظرفیت، شرافت و آزادی را تقویت می‌کند.»

در این میان زندگی اجتماعی در لاپاز، پایتخت بولیوی متوقف شده است. پلیس از ساکنان پایتخت خواسته است که با توجه به ناامنی‌های اجتماعی خانه‌هایشان را ترک نکنند.

چهارشنبه ۱۳ نوامبر/ ۲۲ آبان جانینه آنی‌یس، یکی از قانونگذاران این کشور اعلام کرد که رئیس‌جمهوری موقت بولیوی است. آنی‌یس معاون دوم مجلس سنای بولیوی و از مخالفان دولت مورالس است. او گفت:

«من ریاست‌جمهوری را به عهده گرفتم و تمامی اقدامات لازم برای برقراری صلح در کشور را انجام می‌دهم.»

قانون‌گزارانی که به مورالس هنوز وفادار هستند ریاست جمهوری موقت جانینه آنی‌یس را به رسمیت نشناخته‌اند. در همان حال ایالات متحده آمریکا سه شنبه به اعضای خانواده کارکنان دولت آمریکا دستور داد به علت ناآرامی‌ها بولیوی را ترک کنند. در بیانیه وزارت خارجه آمریکا همچنین نسبت به سفر شهروندان آمریکایی به بولیوی هشدار داده شده است. در بیانیه دولت آمریکا تاکید شد، دولت آمریکا توانایی محدودی برای تامین خدمات اضطراری دارد.

دولت‌های کوبا و ونزوئلا اعلام کرده‌اند که علیه مورالس کودتا شده. وزارت خارجه جمهوری اسلامی ایران، روز گذشته با انتشار بیانیه‌ای «شبه‌کودتا» و دخالت آمریکا در امور داخلی بولیوی را محکوم کرد.

بیشتر بخوانید:

ایران «شبه‌کودتا»در بولیوی را محکوم کرد

Share