Share

«جمعی از کارگران بختیاری – لر و دزفولی» در پیامی در واکنش به «مرگ مشکوک» حسن حیدری، شاعر منتقد اهوازی، بر همبستگی کارگران و زحمتکشان اقوام و پیروان مذاهب مختلف برای دستیابی به حقوق انسانی و زندگی شایسته تاکید کرده اند و خواستار پیگیری علت مرگ شاعر جوان اهوازی شده‌اند.

اهواز، دوشنبه ۲۰ آبان، ختم حسن حیدری ــ عکس: ایرنا

حسن حیدری، شاعر منتقد عرب اهوازی یکشنبه ۱۹ آبان درگذشت. «مرگ مشکوک» این شاعر ۲۹ ساله به تظاهرات شبانه در منطقه کوت عبدالله اهواز منجر شد. دوشنبه ۲۰ آبان نیز جمع کثیری در مراسم ترحیم او شرکت کردند.

«جمعی از کارگران بختیاری – لر و دزفولی» هفت‌تپه در پیامی به این مناسبت خواستار پیگیری علت مرگ این شاعر عرب و آزادی تمامی بازداشت‌شدگان اعتراضات اخیر در اهواز شده‌اند.

کارگران بختیاری و لُر نیشکر هفت‌تپه نوشته‌اند:

«از نظر حاکمین و زورمندان ما حتا حق نداریم به زبان خودمان زندگی کنیم. حق اعتراض و حق یک زندگی شایسته را از ما گرفته‌اند. حق اعتراض و عزاداری را هم می‌خواهند از ما بگیرند. اما قطعا توان آنرا ندارند.»

کارگران با اشاره به تلاش‌های به‌گفته‌ آنها «حکومتی» برای تفرقه‌افکنی بین شهروندان لر و شهروندان عرب، گفته اند که «اتحاد و آگاهی کارگران» این تفرقه‌افکنی را خنثی خواهد کرد.

کارگران نیشکر هفت‌تپه به اعتراض‌های ضدحکومتی عراق اشاره کرده اند که علیه فرقه‌گرایی مذهبی است و از حقوق اقوام مختلف در ایران دفاع کرده‌اند.

آن‌ها در پایان نوشته‌اند:

«اگر حسن حیدری اکنون در کنار ما نیست اما شوق و مبارزه برای برابری و آزادی و رفاه و انسانیت در ما زنده است. … این جسم‌های ما ممکن است زیر خاک شود اما کلمات این شاعران و عزیزان و تفکرات و دانش و آگاهی و اتحاد در جامعه انسانی از بین رفتنی نیست.»


در همین زمینه:

تجمع گسترده در مراسم ختم حسن حیدری، شاعر اهوازی

Share