Share

اردوغان و ترامپ برای نخستین بار بعد از تهاجم نظامی ترکیه به مناطق کردنشین شمال سوریه با یکدیگر در کاخ سفید دیدار و گفت‌وگو کردند. اردوغان پیش از سفرش به آمریکا گفته بود قصد دارد ترامپ را قانع کند که ژنرال مظلوم کوبانی، فرمانده نیروهای سوریه دموکراتیک یک تروریست است. ترامپ هنگام استقبال از اردوغان در کاخ سفید گفت از طرفداران رئیس جمهوری ترکیه است. اردوغان به یاد ندارد که در دوران اوباما از او چنین استقبالی شده باشد.

دونالد ترامپ و رجب طیب اردوغان، رئیسان جمهوری آمریکا و ترکیه (عکس: آرشیو)

کنگره آمریکا از معامله تسلیحاتی ترکیه با روسیه بر سر خرید سامانه موشکی اس ۴۰۰ ناراضی است. همچنین قانونگزاران آمریکایی از منتقدان تهاجم نظامی ترکیه به مناطق کردنشین شمال سوریه‌اند. در میانه این بحران ترامپ اعلام کرد که هرچند خرید سامانه موشکی اس ۴۰۰ روابط دو کشور را تحت تأثیر قرار داده اما او همچنان از طرفداران اردوغان است و دیدار و گفت‌وگوی او هم با رئیس جمهوری ترکیه سازنده بود. سرانجام هم معلوم نشد که چگونه اردوغان و ترامپ اختلافات فی مابین را از میان برداشتند. در نشست خبری مشترک رئیسان جمهوری دو کشور که شامگاه چهارشنبه ۱۴ نوامبر/ ۲۳ آبان در کاخ سفید برگزار شد، ترامپ گفت:

«خریداری سامانه اس ۴۰۰ یک چالش بزرگ برای ماست و ما مدام دراین‌باره صحبت کردیم. امروز صحبت کردیم فردا هم صحبت می‌کنیم و امیدواریم این مشکل را حل کنیم.»

چند دقیقه بعد از این نشست خبری، کاخ سفید بیانیه‌ای هم منتشر کرد. در این بیانیه  بر روابط دوستانه ترامپ و اردوغان تأکید شد. کاخ سفید اعلام کرد ضرورت دارد که برای حفظ این روابط  اختلافات بر سر اس ۴۰۰ از میان برداشته شود. ترامپ در نشست خبری خود اعلام کرد که وزارت خارجه آمریکا و ترکیه و همچنین مشاوران امنیت ملی دو کشور به این موضوع خواهند پرداخت.

اردوغان هم اعلام کرد که با گفت‌وگو موضوعات مناقشه‌انگیز بین دو کشور از میان برداشته شده است:

«ما توافق داریم که روابط ترکیه و آمریکا مستحکم است و با هم به این توافق رسیدیم که روابط فی‌مابین راگسترش دهیم.»

اردوغان همچنین درباره همکاری ترکیه با آمریکا در بحران سوریه گفت:

«ترکیه و آمریکا می‌توانند در سوریه برای مبارزه با داعش با هم همکاری کنند و صلح را در سوریه برقرار کنند. ترکیه بهترین شریک آمریکا در منطقه است.»

اردوغان در سخنانی که بعد از نشست خبری مشترکش با ترامپ در واشنگتن ایراد کرد گفت از رئیس جمهوری آمریکا خواسته است که دست از حمایت از یگان‌های مدافع خلق بردارد. نیروهای سوریه دموکراتیک و یگان‌های مدافع خلق مهم‌ترین شریکان راهبردی آمریکا در سوریه‌اند. اردوغان نگفت که ترامپ در پاسخ چه گفته است.

یک روز قبل از سفر اردوغان به واشنگتن، وزارت خارجه آمریکا اعلام کرده بود که ایالات متحده به همکاری خود با نیروهای سوریه دموکراتیک ادامه می‌دهد.

ترامپ پنج تن از قانون‌گزاران آمریکایی را برای گفت‌وگو با اردوغان به کاخ سفید دعوت کرده بود. بعد از این دیدار لیندسی گراهام، سناتور جمهوری‌خواه و از نزدیکان ترامپ خواهان تحریم اقتصادی ترکیه شد. گراهام گفت:

«گفت‌وگوها با اردوغان صریح بود. امبدوارم بتوان رابطه با ترکیه را نجات داد. اما فقط با گذشت زمان معلوم می‌شود که آیا این امر میسر بوده یا نه.»

مجلس نمایندگان آمریکا بامداد چهارشنبه ۳۰ اکتبر/۸ آبان با ۴۰۵ رأی موافق در مقابل ۱۱ رای مخالف به قطعنامه‌ای رأی داد که بر اساس آن، کشته شدن یک میلیون و ۵۰۰ هزار نفر از  ارامنه به دست ترکان عثمانی در فاصله بین سال‌های ۱۹۱۵ تا ۱۹۳۵ «نسل‌کشی» محسوب می‌شود. در ۳۵ سال گذشته سابقه نداشت که نمایندگان کنگره چنین یک‌صدا به قطعنامه‌ای رأی دهند. در همان جلسه، کنگره به دلیل تهاجم نظامی ترکیه به مناطق کردنشین شمال سوریه تحریم‌هایی هم علیه این کشور وضع کرد. وزارت خارجه ترکیه نیز، دیوید ساترفیلد سفیر واشنگتن در آنکارا را فراخواند. پس از این تحولات بود که اردوغان به واشنگتن سفر کرد.

بیشتر بخوانید:

در اعتراض به تصویب طرح تحریم ترکیه، آنکارا سفیر آمریکا را احضار کرد

دیدار ترامپ و اردوغان با انبوهی از اختلافات پیش‌ رو

 

Share