Share

گزارشگر ویژه سازمان ملل در مورد اعدام‌های خودسرانه و ناعادلانه از بازداشت حمید نوری در سوئد استقبال کرد و آن را نخستین گام مهم در راه اجرای عدالت دانست.

حمید نوری، دادیار قضایی سابق جمهوری اسلامی و از عاملان قتل عام زندانیان سیاسی در تابستان ۶۷

حمید نوری، دادیار قضایی سابق جمهوری اسلامی و از عاملان قتل عام زندانیان سیاسی در تابستان ۶۷

اگنس کالامارد، گزارشگر ویژه سازمان ملل در مورد اعدام‌های خودسرانه و ناعادلانه، شامگاه چهارشنبه ۲۲ آبان / ۱۳ نوامبر در واکنش به بازداشت حمید نوری، از عاملان کشتار زندانیان سیاسی ایران در تابستان ۱۳۶۷ در توئیتر نوشت:

«اولین قدم مهم در جهت [اجرای] عدالت در ارتباط با قتل عام سال ۱۹۸۸ (۱۳۶۷) در ایران:  این نخستین بار است که فردی در رابطه با رویدادهای سال ۱۳۶۷ ایران در دادگاه متهم می‌شود، رخدادی که در جریان آن هزاران زندانی سیاسی کشته شدند.»

حمید نوری، ۵۸ ساله یک دادیار قضایی سابق جمهوری اسلامی و از عاملان قتل عام زندانیان سیاسی در تابستان ۶۷، بعد از ظهر شنبه ۱۸ آبان / ۹ نوامبر در فرودگاه آرلاندا سوئد بازداشت شد.

ایرج مصداقی، نویسنده و فعال حقوق بشر ابتدا خبر دستگیری نوری را منتشر کرد. او که خود یکی از جان‌به‌دربردگان کشتار زندانیان سیاسی در تابستان ۶۷ است، روز چهارشنبه اعلام کرد که نوری در برابر دادگاه قرار گرفت و با حکم قاضی بازداشت او برای چهار هفته‌ دیگر تمدید شد.

کارولینا ویسلاندر دادستان در دادگاه ابتدایی استکهلم گفت که این مرد مظنون به جنایات ضدبشری و قتل در زندان گوهردشت کرج در تابستان ۱۹۸۸ (۱۳۶۷) است.

شمار زیادی از زندانیان سیاسی در تابستان ۱۳۶۷ اعدام شدند. بر سر تعداد اعدام‌شدگان اختلاف نظر وجود دارد، اما بیشترین منابع آن را بین چهار تا پنج‌هزارتن گزارش داده‌اند.

ایرج مصداقی در گفت‌و‌گو با «زمانه»، نوری (با اسم مستعار حمید عباسی) را یکی از فعال‌ترین مجریان اعدام‌ها در زندان گوهردشت (رجایی‌شهر) کرج معرفی کرد که در تدارک و برنامه‌ریزی کشتار دست داشت.

مصداقی روایت می‌کند که چگونه حمید نوری (عباسی) همراه با محمد مقیسه، قاضی ارشد کنونی جمهوری اسلامی (با اسم مستعار ناصریان)، به دلیل شناخت از زندانیان، در انتخاب و اولویت‌بندی کسانی که باید در برابر هیأت مرگ قرار می‌گرفتند، نقشی اساسی داشتند.

به‌گفته مصداقی، حمید نوری پس از هر سری اعدام زندانیان سیاسی شیرینی و نان خامه‌ای پخش می‌کرد. او از دهه ۶۰ با ابراهیم رئیسی، رئیس کنونی قوه قضائیه و عضو هیأت مرگ، رابطه نزدیکی داشت و سپس به وزارت اطلاعات جمهوری اسلامی منتقل شد و در آن‌جا با مصطفی پورمحمدی و علی فلاحیان همکاری کرد.

سازمان عفو بین‌الملل آذر گذشته گزارشی درباره قتل‌عام زندانیان سیاسی در تابستان ۶۷ منتشر کرد و جمهوری اسلامی را به همین دلیل عامل «جنایت ادامه‌دار علیه بشریت» خواند.

مرداد ۹۵، سایت رسمی حسینعلی منتظری، مرجع تقلید درگذشته شیعه و قائم مقام روح‌الله خمینی، رهبر سابق جمهوری اسلامی از سال ۱۳۶۴ تا سال ۱۳۶۸، یک فایل صوتی را برای اولین بار منتشر کرد که در آن منتظری با اعتراض تند به اعدام‌ها، خطاب به «هیأت مرگ» گفت: شما جنایتکار هستید.

این فایل صوتی نشان می‌داد که اعدام‌ها در نقاط مختلفی در ایران و با برنامه‌ریزی قبلی انجام شده است.

بیشتر بخوانید:

بازداشت حمید نوری، از مجریان موثر قتل عام ۶۷ در گوهردشت ــ گفت‌و‌گو با ایرج مصداقی

Share