Share

دو مناسبت همزمان در تهران: برگزاری سالگرد کشته شدن حسن تهرانی مقدم و افتتاح کنفرانس بین‌المللی وحدت اسلامی. فرمانده سپاه اعلام کرد امکان «حذف اسرائیل» به شرط پیروی از «ولایت» وجود دارد. رئیس جمهوری اسلامی گفت در دشمنی با آمریکا تردیدی نیست اما این سخن هم به این معنا نیست که ایران قصد جنگ دارد.

بگومگوی رهبر جمهوری اسلامی و رئیس جمهوری درباره توسعه برنامه موشکی ایران و نفوذ در خاورمیانه به عنوان موضوع مذاکره با آمریکاست (عکس: آرشیو)

حسین سلامی، فرمانده سپاه پاسداران صبح پنجشنبه ۲۳ آبان در مراسم بزرگداشت حسن تهرانی مقدم، یکی از پایه‌گذاران برنامه موشکی ایران گفت:

«امروز راه سعادت ما در تابعیت از ولایت است. امروز رهبری انقلاب همان کسی است که خود صراط مستقیم شناخته می‌شود.»

 تهرانی‌مقدم در سال ۱۳۹۰ در پی حادثه انفجار زاغه مهمات واقع در پادگان مدرس همراه با ۴۰ نفر دیگر کشته شد. در برخی از برنامه‌های صدا و سیما از جمله در سریال گاندو، موساد به عنوان عامل این حمله معرفی شده است.

فرمانده سپاه در ادامه سخنانش گفت یکی از آرزوهای تهرانی مقدم حذف اسرائیل بود. به گفته سلامی امکان تحقق این آرزو به شرط پیروی از ولایت وجود دارد.

همزمان با برگزاری مراسم بزرگداشت تهرانی مقدم، کنفرانس بین‌المللی وحدت اسلامی نیز با سخنرانی حسن روحانی، رئیس جمهوری اسلامی آغاز به کار کرد. روحانی گفت:

«تردید دشمن بودن آمریکا باید از ذهن‌ها زدوده شود. معنای این حرف این نیست که می‌خواهیم جنگ نظامی با آمریکا به راه بیندازیم. مقابله با دشمن در هر مقطعی شرایط خاص خود را دارد: جایی با بیان، جایی با جنگ، جایی با مقاومت.»

روحانی در ادامه سخنانش با گوشه‌چشمی به معاملات تسلیحاتی عربستان با آمریکا گفت:

«می‌دانستیم هدف آمریکا، نفت منطقه است، اما هیچ‌وقت این تعبیر را نشنیده بودیم که برخی کشورها گاو شیرده هستند.»

در روزهای گذشته، به ویژه در سخنانی که روحانی در یزد و در کرمان ایراد کرد، اختلافات جناحی بالا گرفته است. از یک سو دعوای دولت با قوه قضائیه بر سر پول نفت و سود آن به این مجادلات دامن زده، از طرف دیگر ضرورت مذاکره با آمریکا درباره برنامه موشکی سپاه و نفوذ ایران در خاورمیانه با توجه به تحریم نفتی ایران و کسری بودجه کلان دولت.

بیشتر بخوانید:

دعوا بر سر «پول‌های نفت» ادامه دارد

Share