Share

۲۲ آبان، کوی علوی اهواز، بازداشت «حمید بیت سیاح» به دلیل مشارکت در اعتراضات روزهای اخیر (عکس: کمپین دفاع از فعالان عرب اهواز)

روابط عمومی وزارت اطلاعات استان خوزستان بازداشت گسترده فعالان معترض اهوازی را تأیید کرد. در این بیانیه فعالان معترض متهم شده‌اند که به پرچم «مقدس» جمهوری اسلامی توهین کرده‌اند. وزارت اطلاعات همچنین ادعا کرده که از دو مکان متعلق به این بازداشتی‌ها سلاح و مهمات جنگی کشف کرده است. ۲۲ نفری که بازداشت شده‌اند اغلب از همسایگان حسن حیدری، شاعر اهوازی بودند که به مرگی مشکوک در بیمارستانی در اهواز درگذشت.

در روزهای یکشنبه و دوشنبه ۱۹ و ۲۰ آبان ساکنان منطقه کوت‌عبدالله اهواز در اعتراض به «مرگ مشکوک» حسن حیدری تجمعات اعتراضی برگزار کردند. معترضان می‌گویند حسن حیدری که به خاطر اشعار حماسی‌اش و برخی از اشعارش در نقد ولایت فقیه شاعر شناخته‌ شده‌ای است، در بیمارستان شفای اهواز ترور شده است. مقام‌های محلی علت مرگ حیدری را «سکته مغزی» اعلام کرده‌اند.

دوشنبه گذشته شمار زیادی از شهروندان مناطق مختلف در اهواز در مراسم خاکسپاری  حسن حیدری یزله‌هاى (پایکوبى) حماسى برپا کردند. برخی معترضان جاده‌های منتهی به کوت‌عبدالله را بستند. ویدئویی نیز روزهای گذشته در شبکه‌های اجتماعی منتشر شد که نشان می‌دهد برخی از افراد پرچم جمهوری اسلامی را به نشانه اعتراض پایین می‌کشند.

به گزارش خبرگزاری فارس نزدیک به سپاه پاسداران، وزارت اطلاعات در واکنش به این ناآرامی‌ها پنجشنبه ۲۳ آبان با انتشار اطلاعیه‌ای بازداشت‌های گسترده در اهواز را تأیید کرد. در اطلاعیه وزارت اطلاعات آمده است:

«با همکاری جامعه اطلاعاتی و قضائی استان خوزستان عناصر اصلی تحرکات ساختارشکن اخیر در اهواز به ویژه عاملان اهانت به پرچم مقدس کشور عزیزمان شناسایی و دستگیر شدند.»

وزارت اطلاعات در ادامه این اطلاعیه می‌نویسد:

«عناصر مؤثر این اقدامات دارای سابقه محکومیت قضائی و ارتباط تشکیلاتی با خارج از کشور هستند. همچنین از دو مکان متعلق به این افراد چندین قبضه سلاح جنگی به همراه مهمات جنگی کشف و ضبط شد.»

کمپین دفاع از زندانیان سیاسی و مدنی تعداد بازداشت شدگان را دست‌کم ۲۲ نفر اعلام کرده است. بر همین اساس بیشتر افرادی که بازداشت شده‌اند از مناطق عرب‌نشین اهواز از جمله درویشیه، شکاره۲، شکاره۳، قلعه کنعان و کوی علوی هستند.

دو روز قبل عباس سحاگی، خواننده معروف اهوازی نیز بازداشت شده بود.

روز گذشته «جمعی از کارگران بختیاری – لر و دزفولی» در پیامی در واکنش به «مرگ مشکوک» حسن حیدری بر همبستگی کارگران و زحمتکشان اقوام و پیروان مذاهب مختلف برای دستیابی به حقوق انسانی و زندگی شایسته تاکید کردند و خواستار پیگیری علت مرگ شاعر جوان اهوازی شدند.

بیشتر بخوانید:

پیام «کارگران بختیاری، لر و دزفولی» نیشکر هفت‌تپه در واکنش به «مرگ مشکوک» حسن حیدری

 

Share