Share

از ساعت صفر جمعه ۲۴ آبان قیمت بنزین آزاد در ایران تا سه برابر افزایش یافت. در شبکه‌های اجتماعی فیلم‌های تأیید نشده‌ای از آتش‌زدن یکی دو جایگاه سوخت در استان اصفهان و آذربایجان منتشر شده است. وزارت کشور اعلام کرده که اوضاع در جایگاه‌های سوخت عادی است. در شبکه‌های اجتماعی خبرهای تأییدنشده‌ای از تجمعات پراکنده مردم در پمپ‌بنزین‌ها و نارضایتی آن‌ها از افزایش قیمت بنزین منتشر شده است.

از ساعت صفر جمعه ۲۴ آبان قیمت بنزین آزاد در ایران تا سه برابر افزایش یافت

بامداد جمعه یک مقام آگاه در وزارت کشور وقوع آتش‌سوزی در برخی پمپ‌بنزین‌های استان اصفهان و آذربایجان را تکذیب کرد. این شخص به خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) گفت:

«طبق بررسی‌های انجام‌شده و اخذ اخبار دقیق از تمام استانداری‌ها، تاکنون موردی مبنی بر بروز آشوب، تجمع، درگیری و آتش زدن پمپ‌بنزین‌ها در هیچ نقطه‌ای از کشور گزارش نشده است.»

با این حال بر اساس گزارش‌های تأیید نشده‌ای که مردم در واکنش به افزایش قیمت بنزین در شبکه‌های اجتماعی منتشر کرده‌اند در شهرهای اهواز، اصفهان، بندر عباس، کرج و تهران مردم در برخی جایگاه‌های سوخت، به طور پراکنده و خودجوش تجمع و نارضایتی خود از افزایش قیمت بنزین را بیان کردند. این اعتراضات پراکنده تا سحر ادامه یافت.

برخی از شهروندان از حضور محسوس نیروهای انتظامی در جایگاه‌های سوخت در شهرهای بزرگ ایران خبر داده‌اند.

در همان حال سایت‌ها و خبرگزاری‌های نزدیک به دولت فرازهایی از سخنان علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی درباره ضرورت اصلاح الگوی مصرف بنزین و دستور او برای افزایش قیمت بنزین را منتشر کرده‌اند.

خبرگزاری‌های دولتی و نیمه دولتی اعلام کرده‌اند که وضعیت در جایگاه‌های سوخت عادی است. فاطمه کاهی، سخنگوی شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی به ایسنا گفت:

«سهمیه کارت سوخت جایگاه‌داران به حالت سابق یعنی ۶۰ لیتر در هر بار سوختگیری بازگشته و محدودیت ۲۰ لیتر کارت سوخت جایگاه‌داران برداشته شده است.»

نرخ تاکسی و اسنپ در ایران فعلاً تغییر نکرده. رانندگان تاکسی هم تاکنون واکنشی به افزایش قیمت بنزین نشان نداده‌اند.

بر اساس گزارش مرکز آمار، تا قبل از افزایش قیمت حامل‌های انرژی، برای دومین بار در دو دهه گذشته شاخص فلاکت در ایران از استاندارد ۵۰ درصد عبور کرده است. میانگین جهانی این شاخص‌ تقریبا ۱۲ درصد است.

بیشتر بخوانید:

قیمت بنزین ۳ برابر شد

 

Share