Share

رئیس جمهوری اسلامی در دیدار با برخی اعضای دولت به مناسبت تولد پیامبر اسلام گفت عده‌ای قصد داشتند قیمت بنزین در ایران را پنج برابر افزایش دهند اما دولت مانع شد زیرا اعتقاد داشت افزایش قیمت بنزین به پنج هزار تومان در هر لیتر بر زندگی و معیشت مردم اثر می‌گذارد و تورم‌زاست. روحانی در سخنانی متناقض ادعا کرد که افزایش ۳۰۰ درصدی قیمت بنزین «به نفع مردم و اقشار تحت فشار جامعه» است و ممکن است «در حل مشکلات آنان مفید و مؤثر» باشد.

جمعه ۲۴ آبان، دیدار «عیدانه» روحانی با اعضای هیأت دولت و برخی از مسئولان همزمان با افزایش قیمت ۳۰۰ درصدی قیمت بنزین در ایران (عکس پاد)

بر اساس اعلام شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی ایران، قیمت هر لیتر بنزین از ساعت صفر ۲۴ آبان سه برابر افزایش یافت. بر این اساس قیمت بنزین سهمیه‌ای ۱۵۰۰ تومان و نرخ هر لیتر بنزین آزاد ۳ هزار تومان و هر لیتر بنزین سوپر  ۳۵۰۰ تومان شد. از صبح امروز سایت‌ها و خبرگزاری‌های نزدیک به دولت فرازهایی از سخنان علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی درباره ضرورت اصلاح الگوی مصرف بنزین و دستور او برای افزایش قیمت بنزین را منتشر کرده‌اند. به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی دولت (پاد) روحانی در دیدار «عیدانه» با برخی از اعضای هیأت دولت تلویحاً اعلام کرد که دولت خواهان افزایش قیمت بنزین نبود:

« برخی معتقد بودند که قیمت انرژی در ایران با قیمت آن در کشورهای منطقه فاصله زیادی دارد که البته این موضوع موجب ایجاد مفاسدی از جمله قاچاق خواهد بود و اگر بخواهیم این معضل را از بین ببریم باید به گونه‌ای قیمت را افزایش دهیم که تقریبا با قیمت انرژی در کشورهای همسایه برابری داشته باشد و ما با آن مخالفت کردیم.  البته این اقدام از سوی دولت انجام نشد به خاطر این بود که معتقد بودیم این افزایش قیمت به نرخ‌هایی مثل ۵ هزار تومان برای هر لیتر بر زندگی مردم تأثیر مستقیم داشته و موجب افزایش تورم خواهد بود.»

روحانی سه‌شنبه گذشته آشکارا اعلام کرده بود که دولت به سبب تحریم نفتی ایران ۴۵۰ هزار میلیارد تومان کسری بودجه دارد. رئیس جمهوری اسلامی روز جمعه خاطرنشان کرد که ظاهراً افزایش قیمت بنزین ربطی به کسری بودجه دولت ندارد:

 «هیچکس تصور نکند چون شرایط اقتصادی دولت سخت شده دست به این اقدام زده است تا بخواهد بودجه خود را جبران کند. هرگز اینطور نیست و ریالی از این پول به خزانه نخواهد رفت.»

 وزارت رفاه موظف شده فهرستی از ۱۸ میلیون خانوار برای دریافت کمک معیشتی تهیه کند. بناست که عیناً همه منابع حاصل از افزایش قیمت حامل‌های انرژی بین‌ خانوارهای یک نفره تا ۵ نفره پرداخت شود. با این‌حال کارشناسان اقتصادی برآورد کرده‌اند که با افزایش قیمت بنزین و به رغم ۵۰ تا ۲۵۰ هزار تومان یارانه برای گروهی از خانوارها، در مجموع خانوارهای ایران دو تا دو و نیم برابر فقیرتر می‌شوند. شورای بازنشستگان ایران، جمعه ۲۴ آبان با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرد افزایش بهای بنزین در وضعیت کنونی «بقایای توان زندگی مردم» را از بین خواهد برد.

بیشتر بخوانید:

شورای بازنشستگان ایران: افزایش قیمت سوخت، کوبیدن آخرین میخ بر تابوت معیشت مردم

 

 

Share