Share

با وجود اعتراض‌های گسترده به افزایش قیمت بنزین در ایران، محمدباقر نوبخت جمعه شب در برنامه گفت‌وگوی ویژه خبری گفت درآمد حاصل از افزایش قیمت بنزین به خانواده‌های هدف تا کمتر از ۱۰ روز دیگر توزیع می‌شود. او این درآمد را ۳۰ هزار میلیارد تومان خوانده و وعده داده بین ۱۸ تا ۱۹ میلیون خانوار هدف توزیع خواهد شد.

از ساعت صفر جمعه ۲۴ آبان قیمت بنزین آزاد در ایران تا سه برابر افزایش یافت

بر اساس اعلام شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی ایران، قیمت هر لیتر بنزین از ساعت صفر ۲۴ آبان سه برابر افزایش یافت. بر این اساس قیمت بنزین سهمیه‌ای ۱۵۰۰ تومان و نرخ هر لیتر بنزین آزاد ۳ هزار تومان و هر لیتر بنزین سوپر ۳۵۰۰ تومان شد. به دنبال اعلام این خبر، شامگاه جمعه ۲۴ آبان شمار زیادی از شهروندان ایرانی در شهرهای مختلف در اعتراض به افزایش ۳۰۰ درصدی قیمت بنزین به خیابان‌ها ریختند.

افزایش ناگهانی و دور از انتظار قیمت بنزین به میزان ۳۰۰ درصد به این معناست که خانوارهای ایرانی تا دو و نیم برابر فقیرتر می‌شوند. محمدباقر نوبخت دیشب گفته اگر کسی خودش را متقاضی دریافت این کمک هزینه می‌داند باید به وزارت رفاه مراجعه کند.

نوبخت گفته حدود یک‌سوم بنزین مصرفی روزانه کشور مشمول قیمت غیر سهمیه خواهد بود و به دنیال این تغییر قیمت، درآمد ناشی از افزایش قیمت بنزین حدود ۳۰ هزار میلیارد تومان خواهد بود و سه هزار میلیارد تومان نیز صادرات انجام خواهد شد.

رئیس سازمان برنامه و بودجه درآمد قانون هدفمندی یارانه‌ها ۱۴۰ تا ۱۵۰ هزار میلیارد تومان خوانده که هشت تا نه هزار میلیارد تومان از آن بین مردم پخش می‌شود و باقی سهم مالیات، شهرداری و بخش‌های دیگر است اما سیاست طرح جدید این است که همه درآمد ناشی از افزایش قیمت بنزین بین خانوارهای هدف توزیع شود.

قیمت بنزین ظاهراً با این هدف افزایش یافت که الگوی مصرف در ایران بهینه شود و جلوی قاچاق بنزین به کشورهای همجوار هم گرفته شود. دولت می‌گوید درآمد حاصل از افزایش قیمت بنزین را خرج پرداخت یارانه به ۱۸ میلیون خانوار ایرانی می‌کند. اما افزایش قیمت حامل‌های انرژی در مجموع تورم‌زاست و سبب فقر و فلاکت مردم می‌شود. شورای بازنشستگان ایران، جمعه ۲۴ آبان با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرد افزایش بهای بنزین در وضعیت کنونی «بقایای توان زندگی مردم» را از بین خواهد برد.

نوبخت مکانیزم توزیع درآمد ناشی از افزایش قیمت بنزین را شفاف و قابل نظارت خوانده و گفته دولت طی شش سال گذشته دو بار نسبت به اصلاح قیمت حامل‌های انرژی اقدام کرده که هیچکدام منجر به روند افزایش تورم نشده است. او در عین حال گفته ممکن است سوء‌استفاده برخی افراد از افزایش قیمت بنزین باعث افزایش قیمت‌ سایر کالاها شود که در این زمینه سازمان‌های نظارتی تمهید مقدمات کرده‌اند.

او همچنین توسعه راه‌آهن در استان‌های کرمانشاه، گیلان، آذربایجان شرقی  و پرداخت ۵۰ درصد اوراق مشارکت مورد نیاز سرمایه‌گذاری در مترو را از دستاوردهای دولت در فراهم کردم زیرساخت‌های حمل و نقل عمومی معرفی کرده و گفته عمده حمل و نقل‌های طولانی با گازوئیل انجام می‌شود و سیستم ریلی می‌تواند میزان مصرف حامل‌های انرژی را کاهش دهد.

نوبخت با اشاره به افزایش ۱۴ درصدی مصرف بنزین در سال جاری نسبت به سال ۱۳۹۵ گفته امیدوار است اصلاح قیمت‌ها روی کاهش مصرف و کاهش آلودگی هوا اثر داشته باشد.

در واکنش به اعلام ناگهانی افزایش قیمت بتزین و بر اساس ویدیوهایی که در شبکه‌های اجتماعی منتشر شده، شب گذشته شمار زیادی از شهروندان در شهرهای شیراز، بندر عباس، اهواز، ماهشهر، اصفهان، گچساران، خرمشهر، بابل، سیرجان، امیدیه، شوشتر، اندیمشک، قم، مشهد، بروجن و بهبهان به خیابان‌ها آمدند. در بسیاری از این شهرها گروهی از معترضان با آتش زدن لاستیک خودروها، جاده‌ها را مسدود کردند.

ایران یک‌صدا در اعتراض به افزایش قیمت بنزین: خسته شدیم

Share