Share

امروز، شنبه ۲۵ آبان اعتراض‌ها به افزایش ناگهانی و سه برابری بنزین در شهرهای مختلف ایران ادامه یافت. تعداد شهرهایی که به این اعتراضات پیوسته‌اند، از شب گذشته بیشتر شده است. مردم با بستن جاده‌ها و خیابان‌ها، آتش زدن لاستیک و سر دادن شعار اعتراض می‌کنند. در مقابل، نیروهای امنیتی و انتظامی با باتوم، گاز اشک آور، ماشین آپپاش و در موارد تیراندازی با معترضان برخورد می‌کنند. سرپرست فرمانداری سیرجان تایید کرده در حوادث شب گذشته در این شهر، یک نفر کشته شده است.

اعتراض به گران شدن بنزین، اصفهان ۲۵ آبان ۱۳۹۸

گزارش زنده:

برخی از گزارش‌ها حاکی از آنند که اعتراضات در برخی از مناطق خشونت بیشتری پیدا کرده است. در محله آریاشهر تهران شعار «مرگ بر خامنه‌ای» سرداده شده و علیه مردن از گاز اشک‌آور استفاده شده است.

در میدان شوش تهران ماموران با مردم درگیر شده‌اند. در شیراز یک خودروی پلیس به آتش کشیده شده است. در کرج بنر نوری همدانی، مرجع تقلید شیعه را پایین آورده‌اند.

یک کاربر توییتر با تهیه نقشه‌ای شهرهای محل وقوع اعتراضات را مشخص کرده است. به نوشته این کاربر تا ساعت یک که او مشغول این کار بوده ۵۴ شهر در اعتراضات حضور داشته‌اند:

بر اساس اطلاعاتی که رادیو زمانه به دست آورده، اوضاع در شهریار و کرج متشنج است. در کرج اداره راهنمایی و رانندگی به آتش کشیده شده است. معترضان به افزایش قیمت بنزین، یکی از جایگاه‌های سوخت در حوالی شهریار را به آتش کشیدند. جاده تهران شهریار مسدود است. معترضان با تجمع در مقابل دانشگاه آزاد در گوهردشت شعار دادند: ««ملت ما عاصیه، برده‌داری کافیه.»

در شهریار و کرج راهپیمایی‌هایی در اعتراض به افزایش قیمت بنزین در جریان است. سرعت اینترنت در شهریار و کرج کاهش پیدا کرده، به شکلی که عملاً شبکه‌های اجتماعی از دسترس خارج شده‌اند. شعار استقلال آزاد، جمهوری ایرانی از شعارهای مردم معترض در کرج بوده است.

در کرج، خیابان طالقانی، معترضان از کسبه می‌خواهند که مغازه‌هایشان را تعطیل کنند:

معترضان خیابان‌های اصلی بهارستان، رباط کریم، خیابان ولیعصر شهریار، خیابان کامیون‌داران پردیس به سوی تهران و برخی دیگر از خیابان‌‌ها را با توقف خودورهایشان مسدود کرده‌اند. آمد و رفت در اتوبان کرج به تهران نیز مختل شده است.

شهر قدس و پردیس هم شاهد اعتراضات بوده‌اند.

در ستارخان تهران، تظاهرات و اعتراض مردم ادامه دارد:

در بهارستان اصفهان، میدان اصلی شهر، چهارراه ولیعصر خیابان بسته شده است.

در گرگان، مردم در خیابان شالیکوبی تجمع کرده‌اند.

در هشتگرد استان البرز هم مردم تجمع کرده و شعار می‌دهند. فولادشهر،مریوان،

مردم ارومیه: شعار داده‌اند:‌ «بیزیم دوشمن بوردادی، یالاندی آمریکادی/دشمن ما همینجاست دروغ میگن آمریکاست»

در چهاردانگه تهرام مردم شعار می‌دهند: «پول نفت گم شده؛ خرج فلسطین شده». بزرگراه همت تهران نیز با حضور معترضان و توقف ماشین‌ها بسته شده است:

یکی از تصاویر منتشر شده در شبکه‌های اجتماعی نشان می‌دهد که مردم معترض بزرگره امام‌علی در تهران را با خاک و آجر بسته‌اند:

اصفهان، کرج، سنندج، ایلام، شیراز، تهران، گرمسار، تبریز سقز، چابهار، رشت، اهر، اسلام‌شهر، بهبهان، یزد، سرپل‌ذهاب، گرگان، ارومیه، بوشهر، رودهن، دماوند، جم، یاسوج، بابل، فسا، کنگان و …، از جمله شهرهایی هستند که در اعتراضات امروز حضور داشته‌اند.

معترضان به افزایش قیمت بنزین در گوهردشت کرج، شعار «روحانی دروغ‌گو» سر دادند. در شهرک اندیشه کرج شعار «‌مرگ بر دیکتاتور» سر داده شد.

تصاویر منتشر شده در شبکه‌های اجتماعی نشان می‌دهد نیروهای امنیتی در بوشهر برای متفرق کردن معترضان به گرانی بنزین از ماشین آب‌پاش استفاده کردند.

در میدان ۲۲ بهمن ایلام روبروی استانداری بوشهر ماشین آب‌پاش به مردم معترض آب پاشید.

ماموران امنیتی در تبریز برای متفرق کردن معترضان به افزایش قیمت بنزین، با باتوم به مردم و خودروهای آن‌ها حمله کردند.

شهروندان ارومیه شعار «‌ارومیه‌ای با غیرت، ماشینت رو خاموش کن» سر دادند. تصاویری هم از سوختن یک شعبه بانک ملی در شهر بهبهان که روز گذشته هم صحنه اعتراضات بود، منتشر شده است. در اصفهان مردم در اعتراض به گرانی بنزین خودروهایشان را در اتوبان خرازی اصفهان خاموش کردند و راه را بستند.

تصاویر اعتراض مردم در خیابان آدران اسلامشهر منتشر شده و در خیابان ستارخان تهران، شعار «‌پول نفت گم‌شده خرج بسیجی شده» شنیده می‌شود. در اتوبان صدر و خیابان میرداماد و آیت‌الله کاشانی تهران هم اعتراضاتی صورت گرفته است.

در آریاشهر مردم شعار داده‌اند: «توپ تانک فشفشه/ آخوند باید گم بشه، ایرانی باغیرت، حمایت حمایت.»

صدای گاز اشک آور و تیرهوایی در خیابان میردادماد تقاطع شریعتی در فیلم‌ها شنیده می‌شود.

در رشت، مردم ماشین‌ها را پارک کردند، وسط خیابان پیاده شدند و شعار «ما مردمیم نه اوباش، بنزین باید ارزون شه» سر دادند و گروهی دیگر سرود «یار دبستانی» را همخوانی کردند. شعار «واویلا … واویلا، دیگه پول نداریم» هم در رشت سر داده شده است.

این گزارش به روز خواهد شد.

Share