Share

موجی از استعفای نمایندگان مجلس شورای اسلامی به راه افتاده. تاکنون پنج نفر از نمایندگان استعفا داده‌اند. علی لاریجانی، رئیس مجلس شورای اسلامی خواهان پیروی کامل نمایندگان از خامنه‌ای شد.

لاریجانی برای جلوگیری از ریزش بیشتر خواهان پیروی کامل از خامنه‌ای شد

تعداد نمایندگان مستعفی مجلس شورای اسلامی به پنج نفر رسید:

محمدقسیم عثمانی،

محمود صادقی،

محمدجواد فتحی،

سید محمدجواد ابطحی،

سید قاسم جاسمی

این بیم وجود دارد که با تداوم اعتراضات، شکاف‌ها و ریزش‌های درونی حاکمیت افزایش یابد. علی لاریجانی در جلسه علنی صبح دوشنبه ۲۷ آبان مجلس شورای اسلامی ضمن تشکر از سخنان خامنه‌ای در جلسه خارج فقه روز گذشته خود گفت:

«رهبری با سخنان راهگشا و حکیمانه خود در روز گذشته مسیر اصلی حرکت مردم و مسئولان را در مورد حوادث چند روز اخیر روشن کردند.»

لاریجانی سپس به زبان و بیان نمایندگان تبدیل شد و در ادامه سخنانش با اشاره به پیام وزارت خارجه آمریکا، خطاب به خامنه‌ای گفت:

«نمایندگان مجلس شورای اسلامی پس از شنیدن بیانات عمیق حضرت عالی تبعیت از مسیر ترسیم شده را لازم دانسته و پیگیری دغدغه‌ها در زمینه‌ مشکلات اقتصادی را با جدیت دنبال خواهند کرد. نمایندگان همچنین با همگرایی بیشتر مجالی برای آشفته‌سازی کشور توسط آمریکا و نوکران منافق و ضد انقلاب نخواهند داد.»

خامنه‌ای روز گذشته در درس خارج فقه خود گفته بود که از بنزین و پیامدهای افزایش قیمت آن سررشته ندارد و با این‌همه از تصمیم سران سه‌قوه حمایت می‌کند. خامنه‌‌ای گروهی از معترضان را اشرار دانسته و در اصالت اعتراضات تردید کرده بود. لاریجانی،   با استناد به بیانیه کاخ سفید، وانمود کرد که آمریکا پشت اعتراضات مردمی است. کاخ سفید شامگاه یکشنبه با انتشار بیانیه‌ای «استفاده از نیروی مرگبار و محدودیت‌های شدید ارتباطی علیه تظاهرات‌کنندگان» را محکوم کرد. مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا نیز از اعتراضات سراسری آبان در ایران حمایت کرده است. لاریجانی با اشاره به این تحولات گفت:

«هدف آمریکا نسبت به ایران چیزی جز به هم ریختن امنیت کشور و آتش زدن منافع ملت نیست.»

به این ترتیب رئیس مجلس شورای اسلامی فضای مجلس را دو قطبی کرد: حقانیت رهبر از یکسو در برابر تلاش آمریکا برای به هم ریختن امنیت ایران. جهت پیام‌های نمایندگان منتقد هم ناگهان تغییر کرد. محمود صادقی، نماینده مستعفی دو روز قبل با انتشار پیامی در توییتر نوشته بود:

«افزایش ناگهانی قیمت بنزین تصمیم نادرستی بود. واکنش اعتراضی مردم در این شرایط تنگنای اقتصادی قابل پیش‌بینی بود. باید حق اجتماع و اعتراض را برای مردم به رسمیت شناخت. نیروهای امنیتی و انتظامی از هرگونه مقابله‌ی خشونت‌آمیز با معترضان خودداری کنند.»

صادقی دوشنبه همزمان با سخنرانی لاریجانی نوشت:

«ضمن پیگیری و پافشاری بر حقوق مردم، به بدخواهان و بیگانگان و دولت عهدشکن و سلطه‌جوی امریکا، که با تحریم‌های ظالمانه روند عادی زندگی مردم را مختل کرده، اجازه‌ی مداخله در امور داخلی خود را نمی‌دهیم.

مجتبی‌ ذوالنوری و تعدادی دیگر از نمایندگان اصول‌گرای مجلس شورای اسلامی در حال جمع‌آوری امضا برای استیضاح حسن روحانی، رئیس دولت و نیز طرح کنار گذاشتن علی لاریجانی از ریاست مجلس هستند.

بیشتر بخوانید:

اصول‌گرایان تندرو به دنبال کنارگذاشتن روحانی و لاریجانی از قدرت

Share