Share

سخنگوی دولت اعلام کرد که خامنه‌ای خواهان افزایش قیمت بنزین بود. با این‌حال به تعبیر ربیعی «در میان عربده‌کشی‌ها» سخن حق شنیده نشد.

علی ربیعی سخنگوی دولت جمهوری اسلامی ایران

علی ربیعی، سخنگوی دولت روحانی در یک نشست خبری که ظهر دوشنبه ۲۷ آبان همزمان با چهارمین روز اعتراضات سراسری در ایران برگزار شد، ادعا کرد که اقشار محروم از افزایش قیمت بنزین بهره‌مند می‌شوند:

«در شرایط حاضر که کشور با بی‌سابقه‌ترین تحریم‌ها و فشارها روبه‌رو شده است، اصلی‌ترین دلیل برای اصلاح قیمت‌ها، ایجاد عدالت اجتماعی یا حرکت به سمت آن است. اقشار با دهک پایین جامعه تحت فشار هستند و دولت خود را موظف به حمایت از این قشار می‌داند. می‌خواهیم هر چقدر می‌توانیم به قدرت خرید این خانواده‌ها بیفزاییم. یکی از راه‌ها برای این کار مالیات است اما با توجه به ضرورت تولید و ایجاد اشتغال شاید ایجاد فشار بیشتر به تولید گران کار منطقی و علمی نبود بنابراین بهترین منابع حمایت از اقشار پایین، توقف یارانه به اقشار برخودار و اختصاص آن به اقشار پایین بود.»

اتخاد سیاست‌های اقتصادی تورم‌زا مانند افزایش قیمت بنزین و سایر حامل‌های انرِژی، میلیاردها تومان رانت به جیب صاحبان دارایی‌ها می‌ریزد و در همان حال فشارهای اقتصادی مضاعفی را بر تولیدکنندگان و خانوارها تحمیل می‌کند. به گفته فرشاد مومنی، استاد دانشگاه علامه طباطبایی «از هر ۱۰ واحد فشاری که به مردم اعمال می‌شود، دولت ۳ واحد آن را جبران می‌کند.» با افزایش قیمت بنزین شاخص فلاکت در ایران از ۵۰ درصد هم فراتر خواهد رفت. معنای آن این است: در ازای دریافت ۵۰ تا ۲۵۰ هزار تومان یارانه، خانوارها تا بیش از دو و نیم برابر فقیرتر می‌شوند. دقیقاً به همین دلیل در چهار روز گذشته اعتراضات در بیش از صد شهر ایران آغاز شده است.

ربیعی در ادامه سخنانش در نشست خبری روز دوشنبه خود گفت:

« اصلاح قیمت بنزین با تصمیم سران سه قوا بود و مقام معظم رهبری نیز موافقت خود را با آن اعلام کردند. دولت می‌دانست این اقدام تبعاتی برای محبوبیتش دارد. در عربده‌کشی‌ها صدای به حق کمتر شنیده می‌شود. روحانی خود را فدای مصالح کشور کرد.»

علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی روز گذشته در درس خارج فقه خود از تصمیم سران قوا برای افزایش ۳۰۰ درصدی قیمت بنزین دفاع کرد و گروه‌هایی از معترضان را از زمره «اشرار» دانست. همزمان مجتبی‌ ذوالنوری و تعدادی دیگر از نمایندگان اصول‌گرای مجلس شورای اسلامی در حال جمع‌آوری امضا برای استیضاح حسن روحانی، رئیس دولت و نیز طرح کنار گذاشتن علی لاریجانی از ریاست مجلس هستند.

بیشتر بخوانید:

اصول‌گرایان تندرو به دنبال کنارگذاشتن روحانی و لاریجانی از قدرت

 

 

Share