Share

مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا معافیت همکاری شرکت‌های خارجی با تأسیسات هسته‌ای فردو را لغو کرد. این معافیت یکی از چهار معافیت باقی‌مانده در توافق هسته‌ای سال ۲۰۱۵ بود.

تأسیسات هسته‌ای فردو (عکس: آرشیو)

به گزارش آسوشیتدپرس مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا شامگاه دوشنبه ۲۸ آبان اعلام کرد که دولت آمریکا از ۱۵ دسامبر/ ۲۴ آذر لغو معافیت همکاری شرکت‌های خارجی با تأسیسات فردو را به اجرا می‌گذارد. پمپئو گفت:

«مقدار مجاز اورانیوم غنی‌شده برای یک دولت تروریست‌پرور صفر است. هیچ دلیل مشروعی وجود ندارد که ایران غنی‌سازی اورانیوم در تأسیسات زیرزمینی و مخفی خود را از سر بگیرد. ایران باید هرچه سریع‌تر فعالیت‌هایش در فردو را متوقف کند.»

بر اساس توافق هسته‌ای با ایران شرکت‌های چینی، روسی و بریتانیایی می‌توانند در توسعه و گسترش تأسیسات هسته‌ای فردو، آب سنگین اراک و نیروگاه هسته‌ای بوشهر با ایران همکاری کنند. دولت آمریکا هم برای این شرکت‌ها معافیت‌هایی از تحریم‌ها قائل شده بود.  یکی از این معافیت‌ها ناظر به همکاری متخصصان هسته‌ای بریتانیایی با ایران برای مدرن‌سازی راکتور هسته‌ای اراک است. دولت آمریکا دو هفته قبل این معافیت را به مدت ۹۰ روز دیگر تمدید کرد.

ایران با گازدهی به سانتریفیوژهای پیشرفته غنی‌سازی اورانیوم در تأسیسات هسته‌ای فردو را بر اساس مصوبه شورای عالی امنیت ملی و به دستور روحانی از سر گرفته است. در همان حال روز گذشته آژانس بین‌المللی انرژی اتمی گزارش داد که ذخایر آب سنگین ایران از حد مجاز تعیین شده در برجام (۱۳۰ تن) عبور کرده است.

کاظم غریب‌آبادی، سفیر و نماینده دائم ایران نزد سازمان‌های بین‌المللی در وین و نماینده دائم ایران در آژانس گفت:

«به دنبال اطلاع ایران به آژانس در روز شنبه، بازرسان آژانس روز یکشنبه ۲۶ آبان از تاسیسات آب سنگین اراک بازدید و راستی‌آزمایی کردند که میزان ذخایر آب سنگین ایران به ۱۳۱.۵ متریک تن رسیده است.»

توافق‌های هسته‌ای جمهوری اسلامی ــ‌ برای بزرگ‌ترشدن اینفوگرافی روی آن کلیک کنید

بیشتر بخوانید:

 کدخدایی: ایران اجرای برجام را متوقف کند

Share