Share

با این‌که اعتراضات مردمی در ایران همچنان ادامه دارد، سخنگوی قوه قضائیه از «بازگشت آرامش» به کشور سخن می‌گوید. او خواهان معرفی «فتنه‌گران» به دستگاه قضائی شد.

اعتراضات مردمی در ایران با افزایش ۳۰۰ درصدی قیمت بنزین از جمعه ۲۴ آبان آغاز شد. (عکس: آرشیو)

اعتراضات مردمی در ایران با افزایش ۳۰۰ درصدی قیمت بنزین از جمعه ۲۴ آبان آغاز شد. (عکس: آرشیو)

غلامحسین اسماعیلی، سخنگوی قوه قضائیه سه‌شنبه ۲۸ آبان در نشست خبری خود درباره ناآرامی‌ها و اعتراضات مردمی در کشور گفت: «برخوردهای قاطع در برابر خشونت و برای اعمال قانون در پیش گرفته‌ایم و سیاستی در پیش می‌گیریم که هرکس به سزای عمل خود برسد.»

اسماعیلی از مردم معترض خواست تا «هرچه زودتر صف خود را از صف افراد خشونت‌طلب جدا کنند».

اعتراضات مردمی در ایران با افزایش ۳۰۰ درصدی قیمت بنزین از جمعه ۲۴ آبان آغاز شد. این اعتراضات به سرعت به بیش از ۱۰۰ شهر ایران گسترش یافت و به خواسته‌های سیاسی فرارویید. در پی گسترش اعتراضات، شورای امنیت کشور به‌شکل بی‌سابقه‌ای اینترنت را تقریباً به‌طور کامل قطع کرد و در سکوت خبری و جلوگیری از اطلاع‌رسانی، نیروهای امنیتی به مقابله خشونت‌بار با معترضان برخاستند. بر اساس گزارش‌های منتشرشده در شبکه‌های اجتماعی شمار کشته‌شدگان، مجروحان و بازداشت‌شدگان این رویدادها بسیار بالاست اما هنوز تعداد آن‌ها مشخص نیست.

سخنگوی قوه قضائیه ضمن درخواست از مردم برای معرفی «فتنه‌گران و خشونت‌طلبان و خرابکاران به نهادهای امنیتی و دستگاه قضائی» گفت: «همزمان با شناسایی افراد اغتشاشگر آن دسته از کسانی هم که برای شبکه‌های بیگانه مبادرت به تهیه فیلم می‌کردند نیز شناسایی و دستگیر شدند.»

غلامحسین اسماعیلی همچنین با اشاره به سخنان علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی مبنی بر مقابله نیروهای امنیتی با «اغتشاشگران» گفت: «اکنون به برکت کلام رهبر انقلاب و تلاش نیروهای امنیتی و انتطامی و مردم هوشیاری که صف خود را از بدخواهان و خشونت‌طلبان جدا کردند آرامش به کشور برگشته است.»

این سخنان در حالی بیان می‌شود که اعتراضات مردمی در شهرهای مختلف ایران پنج روز است که ادامه دارد. روز گذشته دوشنبه ۲۷ آبان نیز از جمله شهرهای شیراز، کرمانشاه، مریوان، کرج و بخش‌های مختلف تهران ناآرام بودند. فضا در تهران و در شهرهای بزرگ ایران کاملاً امنیتی است. گروه‌های سه و چهار نفره از مأموران مسلح در خیابان‌ها و در چهارراه‌ها و میدان‌های شهر در رفت و آمدند. اتوبوس‌هایی در کنار خیابان‌ها به‌عنوان مقر موقت مأموران توقف کرده‌اند و مردم خشمگین و ناامیدند. اینترنت نیز همچنان قطع است.

استفان دوجاریک، سخنگوی سازمان ملل ضمن تأکید بر حق راهپیمایی آزادانه مردم در ایران، اعلام کرد که آنتونیو گوترش دبیرکل سازمان ملل با نگرانی روند سرکوب اعتراضات در ایران را دنبال می‌کند.

شیرین عبادی، فعال حقوق بشر و برنده جایزه نوبل صلح نیز در نامه‌ای از آنتونیو گوترش خواست که فوراً به قطع اینترنت جهانی و سرکوب اعتراضات مردم ایران اعتراض کند.

در ایران سپاه پاسداران گفته است که در صورت ادامه اعتراضات معترضان را سرکوب خواهد کرد.

روزنامه کیهان چاپ ایران که مورد حمایت دفتر رهبر جمهوری اسلامی است رهبران اعتراضات اخیر را «شرور» نامیده و آن‌ها را به اعدام تهدید کرده است.

بیشتر بخوانید:

تأکید سخنگوی سازمان ملل بر حق اعتراض آزادانه مردم ایران

Share