Share

در این روزها که اعتراضات مردمی نسبت به گرانی بنزین در سراسر ایران در جریان است، بسیاری از مسابقات ورزشی در شهرهای مختلف لغو شد.

سه‌شنبه ۲۸ آبان، کمیته مسابقات سازمان لیگ برتر فوتبال ایران اعلام کرد چهار مسابقه از هفته یازدهم لیگ برتر فصل ۹۹-۹۸ لغو و برگزاری آن به زمان دیگری موکول خواهد شد. بر طبق اعلام سازمان لیگ برتر فوتبال ایران، مسابقات زیر لغو شدند:

گل گهر سیرجان – ماشین سازی تبریز
پارس جنوبی جم – پیکان تهران
تراکتورسازی تبریز-شهر خودرو مشهد
صنعت نفت آبادان-سپاهان اصفهان

سازمان لیگ برتر فوتبال ایران در حالی خبر از لغو این مسابقات می‌دهد که روز گذشته سهیل مهدی، سرپرست مسابقات سازمان لیگ در گفت‌وگو با خبرگزاری جمهوری اسلامی (ایرنا) گفته بود:

«برنامه‌ای برای تعویق برنامه بازی‌های هفته یازدهم مسابقات لیگ برتر باشگاه‌های ایران وجود ندارد. اگر تصمیم به تعویق بازی‌های هفته یازدهم لیگ برتر گرفته شود، این اتفاق افتاده و به صورت رسمی اطلاع رسانی خواهد شد.»

همچنین مسابقات هفته سوم لیگ برتر بسکتبال و دو هفته از لیگ فوتبال زنان به تعویق افتاد. به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، دیدارهای هفته سوم لیگ برتر بکستبال زنان که قرار بود ۳۰ آبان برگزار شود، یک هفته به تعویق افتاد و تاریخ برگزاری آن به پنجم آذر تغییر یافت.

بر طبق گزارش خبرگزاری فارس (نزدیک به سپاه پاسداران)، دیدار «مس کرمانءمهرام» و «نفت آبادانءآویژه صنعت صنعت مشهد» از هفته ششم لیگ برتر بسکتبال مردان که قرار بود پنج شنبه ۳۰ آبان برگزار شود، لغو شد. این در حالی است که در هفته پنجم نیز مسابقات «ذوب‌آهن و شهرداری گرگان» و «مس کرمان و شهرداری قزوین» لغو شده بود.

سازمان لیگ برتر فوتبال بانوان سه‌شنبه ۲۸ آبان اعلام کرده مسابقات هفته هفتم و هشتم این لیگ، به دلیل اعزام تیم ملی زیر ۲۳ سال زنان به مسابقات کافا (مسابقات فوتبال آسیای مرکزی)، به تعویق افتاده است.

علاوه براین موارد، آغاز فصل جدید مسابقات لیگ برتر والیبال زنان نیز که قرار بود هفته اول آن از پنج‌شنبه ۳۰ آبان آغاز شود، لغو گردید. متین زبردست، سرپرست نایب‌رئیس فدراسیون والیبال، در گفت‌وگو با خبرگزاری فارس درباره دلایل تعویق آغاز لیگ برتر والیبال گفت:

«۹ تیم اعلام آمادگی کرده‌اند. قرار بود مسابقات از پنج‌شنبه آغاز شود که به تعویق افتاد. هفته اول این رقابت‌ها از روز دوشنبه شروع خواهد شد.»

بنا به گزارش‌هایی تأیید نشده، برگزاری تمامی مسابقات ورزشی در ایران تا اطلاع ثانوی ممنوع اعلام شده است. خبرها حاکی از آن است که طی دستوری محرمانه وزارت ورزش و جوانان به همه فدراسیون‌های ورزشی، برگزاری مسابقات در همه شهرها لغو شده است.

از آغاز بامداد جمعه ۲۴ آبان، با اعلام خبر ناگهانی افزایش قیمت بزنین توسط شورای عالی اقتصادی سران قوا، موجی از اعتراضات گسترده مردمی در دستکم ۱۰۰ شهر ایران شکل گرفت.

در روزهای گذشته با گسترش اعتراضات مردمی و نآرامی‌ها، تعداد زیادی از مسابقات ورزشی لغو شدند.

در روزهای گذشته تعدادی دیگری از مسابقات ورزشی در شهرهای مختلف به دلایل نامعلوم لغو شده بودند. دوشنبه ۲۷ آبان خبرگزاری تسنیم (وابسته به سپاه پاسداران) به نقل از فدراسیون بسکتبال، خبر از لغو دو بازی از هفته پنجم لیگ برتر بسکتبال به میزبانی قزوین و اصفهان داد. روز شنبه ۲۵ آبان همین خبرگزاری بر طبق اعلام فدارسیون والیبال، خبر از لغو مسابقات هفته ششم لیگ‌برتر والیبال و موکول شدن آنها به زمان دیگری داده بود.

یک‌شنبه ۲۶ آبان فدارسیون فوتسال ایران، از لغو شدن چهار مسابقه از لیگ برتر فوتسال در شهرهای ساری، کرمانشاه، بهبهان و اصفهان و برگزاری جلسه برای لغو سه مسابقه دیگر خبر داد. شهرهایی که مسابقات فوتسال در آنها لغو شده بود، از جمله شهرهایی هستند که در روزهای گذشته شاهد اعتراضات گسترده مردمی بودند.

تاکنون هیچ کدام از این فدارسیون‌ها به دلایل لغو این مسابقات اشاره‌ای نکرده‌اند.

لغو مسابقات ورزشی در ایران هنگام اعتراضات مردمی قبلا هم سابقه داشته و در زمان خیزش مردمی در دی‌ماه ۹۶ نیز بسیاری از مسابقات ورزشی داخلی لغو شدند.


در همین زمینه:

Share