Share

غلامرضا غفاری، معاون فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم اعلام کرد هیچ آماری از تعداد دانشجویان بازداشت‌شده در ارتباط با اعتراض‌های اخیر در اختیار ندارد. وزارت اطلاعات با خانواده‌ دانشجویان معترض تماس گرفته و به آن‌ها هشدار داده است. از هم‌اکنون وزارت علوم به فکر مدیریت ۱۶ آذر است.

دانشجویان دانشگاه صنعتی نوشیروانی بابل (عکس: توییتر)

دوشنبه ۲۷ آبان دانشجویان دانشگاه تهران در اعلام همبستگی با معترضان به بی‌عدالتی اجتماعی و شکاف طبقاتی در بیش از ۱۰۰ شهر ایران، در خیابان ۱۶ آذر تحمع اعتراضی برپا کردند. بر اساس گزارش‌ها، عده‌ای از نیروهای لباس شخصی و بسیجیان به دانشجویان حمله کردند، با تاریک شدن هوا از ساعت ۱۷ الی ۱۸ به بعد در آن روز، درهای دانشگاه را بستند و دانشجویان را در محوطه دانشگاه محبوس کردند. دانشجویان با انتشار اطلاعیه‌هایی از مردم درخواست کمک کرده‌ بودند. آن‌ها هشدار داده‌ بودند که مبادا حادثه کوی دانشگاه یک بار دیگر تکرار شود. از سرنوشت دانشجویانی که پشت میله‌های دانشگاه محبوس شده بودند، اطلاعی در دست نیست.

غلامرضا غفاری، معاون وزیر علوم، تحقیقات و فناوری سه‌شنبه ۲۹ آبان در مصاحبه با خبرگزاری کار ایران (ایلنا)  خطاب به دانشجویان معترض گفت:

«نکته حائز اهمیت این است که ما باید اعتراض خودمان را به صورت منطقی و در قالبی که بتوان از آن دفاع کرد، بیان کنیم.»

معاون فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم در پاسخ به سوالی درباره آمار دانشجویان بازداشتی گفت:

«من هیچ آماری در این زمینه ندارم.»

در همان حال خبر رسیده است که کامیار ذوقی دانشجوی علوم اجتماعی دانشگاه تهران و از فعال صنفی این دانشگاه شب گذشته در منزل خود بازداشت و به مکان نامعلومی انتقال داده شده. تاکنون خبری از اینکه کدام نهاد امنیتی او را بازداشت کرده در دست نیست.

ویدیو: دانشجویان دانشگاه صنعتی نوشیروانی بابل

روز گذشته دانشجویان دانشکده علوم اجتماعی علامه طباطبایی هم در حمایت از مردم تجمع کرده بودند. ۲۷ آبان همزمان با تجمع دانشجویان دانشگاه تهران، دانشجویان دانشگاه صنعتی نوشیروانی بابل هم تجمع اعتراضی برپا کردند. این تجمعات در شرایطی برگزار می‌شود که وزارت اطلاعات با خانواده دانشجویان معترضان تماس گرفته و به آن‌ها هشدار داده است که چنانچه دانشجویان در محوطه دانشگاه‌ها تجمعات اعتراضی برگزار کنند، آن‌ها را بازداشت می‌کند.

همزمان با این تحولات غلامرضا غفاری، معاون فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم در گفت‌وگوی دیگری با خبرگزاری ایسنا از برنامه‌ریزی برای مدیریت روز دانشجو خبر داد:

 «برای برنامه‌ریزی ‌در خصوص ۱۶ آذر و انتخابات، نشست‌هایی را با معاونین دانشگاه‌ها برگزار کردیم و تلاش داریم این نشست‌ها همچنان ادامه داشته باشد. این نشست‌ها با این هدف برگزار می‌شود که از فضاهای دانشگاه‌ها به بهترین نحو استفاده شود.»

بیشتر بخوانید:

در پایان چهارمین روز اعتراضات: دانشجویان محبوس در محوطه دانشگاه تهران

Share