Share

برنی سندرز، سناتور دموکرات از دولت ایران خواست به قطع اینترنت و خشونت علیه معترضان پایان دهد.

برنی سندرز

برنی سندرز، سناتور دموکرات و یکی از نامزهای ریاست جمهوری ۲۰۲۰ آمریکا سه‌شنبه ۲۹ آبان با انتشار پیامی در توییتر در حمایت از اعتراضات مردمی در ایران نوشت: «همه مردم دارای حق اعتراض برای آینده‌ای بهترند. از دولت ایران می‌خواهم به قطع اینترنت و خشونت علیه معترضان پایان دهد.»

همزمان، دفتر کمیساریای عالی حقوق بشر سازمان ملل متحد تأیید کرد که نیروهای سرکوبگر در مقابله با معترضان ایرانی از گلوله جنگی استفاده می‌کنند. در همان حال به دلیل قطعی تقریباً کامل اینترنت، ابعاد کشتار هنوز کاملاً مشخص نشده. بر اساس گزارش‌ها، کشته‌شدگان در اعتراضات شش روز گذشته، شبانه، بی‌سر و صدا دفن می‌شوند.

شیرین عبادی در نامه‌ای از آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل خواسته است که فوراً به قطع اینترنت جهانی و سرکوب اعتراضات اعتراض کند:

«قطع شبکه جهانی اینترنت با انگیزه سیاسی، حق آزادی بیان و آزادی اجتماعات ایرانیان را ضایع می‌کند. این امر همچنین مانع برقراری ارتباط معترضان با یکدیگر و سایر نقاط جهان می‌شود و سبب می‌شود آنها بیشتر در معرض خشونت نیروهای امنیتی قرار بگیرند. به همین دلیل ما از شما می‌خواهیم به عنوان دبیر کل سازمان ملل متحد از مقام‌های جمهوری اسلامی بخواهید فوراً قطع اینترنت جهانی و سرکوب وحشیانه معترضان به گران شدن سوخت را متوقف کنند.»

عبادی از شهروندان ایرانی خواسته است با امضای این نامه از درخواست او از دبیرکل پشتیبانی کنند.

روز گذشته سخنگوی سازمان ملل  اعلام کرد که آنتونیو گوترش دبیرکل با نگرانی روند سرکوب اعتراضات در ایران را دنبال می‌کند. استفان دوجاریک بر حق راهپیمایی آزادانه مردم تأکید کرد:

«ما یک چارچوب حقوق بشری داریم که بین آزادی راهپیمایی مردم و احترام به حقوق دیگران از جمله تمایل مردم برای ادامه زندگی، تعادل برقرار کرده است. اما موضوع اصلی این است که مردم حق راهپیمایی آزادانه دارند.»

بیشتر بخوانید:

تأکید سخنگوی سازمان ملل بر حق اعتراض آزادانه مردم ایران

Share