Share

کارگران ابرشرکت‌های پیمانکاری صنعتی «هپکو» و «آذرآب» مستقر در اراک، مهر سال جاری با خواست لغو خصوصی‌سازی و پرداخت مطالبات معوقه‌شان دست به اعتصاب زدند. هرچند مسئولان بارها وعده رسیدگی به این مطالبه‌ها را داده‌اند، مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان مرکزی از تعویق جلسه رسیدگی به مشکلات این دو کارخانه «به دلیل برخی مشکلات» خبر داد.

یک تجمع اعتراضی کارگران هپکو در اراک، سه‌شنبه ۵ شهریور ــ عکس: آرشیو

محمد تقی آبایی هزاوه، مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان مرکزی در گفت‌و‌گو با خبرگزاری دولتی کار ایران (ایلنا) جمعه یکم آذر از تعویق نشست رسیدگی به مشکلات هپکو و آذرآب با حضور اسحاق جهانگیری، معاون اول رئیس‌جمهوری خبر داد و اعلام کرد: «به دلیل برخی مشکلات این جلسه لغو شد».

هنوز تاریخ دیگری برای برگزاری این نشست اعلام نشده است.

محمد تقی آبایی به ایلنا گفت کارگران آذراب حقوق شهریور را دریافت کرده‌اند و بخشی از حقوق مهرماه کارگران هپکو نیز پرداخت شده است. او همچنین از حل مشکل بازنشستگی بخشی از کارگرانی که مشمول کارهای سخت و زیان‌آور می‌شوند در آذرآب خبر داد.

او وعده کرد تولید بخشا در آذرآب راه‌اندازی خواهد شد.

در پی اعتصاب چند روزه کارگران هپکو در مهرماه، خبرهای ضد و نقیضی درباره خلع ید از شرکت هیدرو اطلس، سهامدار عمده خصوصی هپکو منتشر شد. اما پس از آن مجمع عمومی سهامداران این شرکت که قرار بود هشتم آبان به مشکلات این شرکت و چگونگی ادامه‌کاری آن رسیدگی کند، لغو شد. این مجمع عمومی در روزهای بعد پشت درهای بسته برگزار شد.

محمدتقی آبایی در اواسط آبان درباره وضعیت هپکو گفته بود: «وضعیت هپکو هنوز در مرحله بررسی است و در مورد این مجتمع، هیچ چیز قطعیت پیدا نکرده است».

برای بزرگ شدن تصویر روی آن کلیک کنید

دور جدید اعتصاب کارگران آذرآب نیز از ۱۴ مهر با خواست تعیین تکلیف شرکت و خلع ید از سهامدار عمده آن بانک کشاورزی آغاز شده است.

اعتصاب کارگران با بی‌اعتنایی مسئولان روبرو شد و کارگران روز ۲۸ آبان مسیر راه‌آهن شمال-جنوب رابستند. یورش نیروهای امنیتی و انتظامی به دستگیری ۱۴ تن از کارگران انجامید. ۲۰ تن نیز توسط دادستانی اراک احضار و دستگیر شدند. طبق اخبار رسانه‌های رسمی، کارگران بازداشت شده به قید وثیقه آزاد شده‌اند.

در پی این اعتصاب یک ماه از حقوق معوقه کارگران پرداخت شد.

در پی اعتصاب مهرماه در آذرآب، روز یکشنبه ۱۲ آبان نیز خبری درباره ادامه اعتصاب در آذرآب در رسانه‌های اجتماعی منتشر شد.


تحقیق و تفحص از واحدهای تولیدی مشکل‌دار: متهم بر مسند قاضی

Share