Share

رئیس بنیاد علوی با اعلام اجرای طرح «توزیع غذا برای زنان باردار در مناطق محروم» گفت که این زنان به دلیل نداشتن بضاعت مالی، دچار سوء تغذیه شده‌اند و به دنبال این مشکل بیش از ۸۰ درصد از نوزادانشان معلول متولد می‌شوند.

زنان و زندگی در محرومیت

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، محسن منصوری روز شنبه دوم آذر ماه در مورد اجرای این طرح از سوی بنیاد مستضعفان گفت:

«بر اساس این طرح هر ماه ۱۴ قلم کالا به دست زنان در مناطق محروم رسانده می‌شود. کالاها از ماه چهارم بارداری تا ماه ششم شیردهی بین این زنان توزیع می‌شود.»

به گفته منصوری، بنیاد مستضعفان همزمان با این طرح سرمایه‌گذاری انسانی می‌کند تا در مناطقی که این طرح اجرا شده، کودکان سالم به دنیا بیایند.

او در توضیح چگونگی اجرای این طرح در مناطق محروم گفت:

«در این طرح از افرادی که به خانه‌های بهداشت مراجعه می‌کنند، آزمایش‌هایی اخذ می‌شود تا سوء تغذیه فرد احراز شود. سپس توسط همکاران بنیاد مستضعفان بحث بی‌بضاعت بودن خانواده فرد بررسی می‌شود و در صورت محرز شدن این دو موضوع، این فرد در لیست خانه بهداشت برای دریافت بسته غذایی بنیاد مستضعفان قرار می‌گیرد.»

رئیس بنیاد علوی اما اشاره‌ای به ابعاد اجرای این طرح و مناطقی که مد نظر بنیاد مستضعفان بوده نکرد. منصوری تنها گفت که تا‌کنون حدود یک میلیون سبد کالایی بین ۸۷ هزار زن باردار در مناطق محروم توزیع شده است.

گفته‌های محسن منصوری در حالی است که بنا بر آمارها هم‌اکنون ۲۰ میلیون نفر در ایران حاشیه‌نشین هستند یا به عبارتی در مناطق محروم زندگی می‌کنند.

بنا بر اعلام مدیر دفتر بهبود تغذیه وزارت بهداشت در بهمن ماه سال گذشته، در مناطق به گفته او کم‌برخوردار، حداقل دو برابر دیگر مناطق متوسط کشوری سوء‌تغذیه وجود دارد.

محمد قمی، عضو کمیسیون تحقیقات و آموزش مجلس نیز پیشتر در گفت‌وگو با رسانه‌ها گفته بود:

«در مناطق مرزی، روستایی یا حتی عشایری این امکان برای خانواده‌ها وجود ندارد که تغذیه مدرسه فرزندانشان را تأمین کنند.»

بنیاد مستضعفان موسسه‌ای غیر انتفاعی در ایران است که از ابتدای شکل‌گیری جمهوری اسلامی و به دستور روح‌الله خمینی با غصب اموال مصادره شده توسط قوه قضائیه و نیروهای امنیتی، آغاز به کار کرد. گزارش دقیقی از لیست دارایی‌های بنیاد مستضعفان در دست نیست اما بنا بر گزارش‌ها هم‌اکنون این بنیاد مالک بیش از ۱۹۰ شرکت و موسسه اقتصادی نظیر بنیاد علوی و شرکت نفت بهران است.

بنیاد مستضعفان به دستور علی خامنه‌ای رهبر جمهوری اسلامی ایران معاف از مالیات است.


  • در همین زمینه

دانش‌آموزان مناطق محروم از سوء تغذیه رنج می‌برند

Share