Share

دو تن دیگر از نزدیکان به دولت در کارزار مقابله با فساد در جمهوری اسلامی دستگیر شدند. مهدی آخوندی، فرزند وزیر راه سابق جمهوری اسلامی و شهرام اجتهادی، مشاور او به اتهام فساد مالی بازداشت شده اند.

عباس آخوندی، وزیر سابق راه

خبرگزاری «فارس»، نزدیک به سپاه پاسداران یکشنبه سوم آذر گزارش داد که مقام‌های قوه قضائیه بازداشت مهدی آخوندی، پسر عباس آخوندی را تأیید کرده اند.

ابتدا باشگاه خبرنگاران جوان، یک رسانه وابسته به صداوسیمای جمهوری اسلامی، شنبه دوم آذر خبر بازداشت مهدی آخوندی را منتشر کرد.

خبرگزاری فارس در گزارش خود از دستگیری فرزند وزیر راه سابق جمهوری اسلامی، از بازداشت شهرام اجتهادی، مشاور عباس آخوندی نیز خبر داده است:

«شهرام اجتهادی که با مهدی آخوندی و یکی دیگر از مسئولان ارشد دولتی نیز نسبت فامیلی دارد مدت‌ها به عنوان مشاور وزیر سابق و دست راست وی فعالیت می‌کرده است.»

به نوشته فارس، اتهام دو متهم دستگیرشده «کارچاق‌کنی و تخلفات مالی» است: «این فرد و پسر وزیر متهم هستند که با دریافت مبالغی از بعضی پیمانکاران برای آنها در وزارتخانه دستور گرفته یا کارسازی کرده‌اند.»

فارس همچنین ادعا کرده که «فشارهای شدیدی به پیگیری‌کنندگان این پرونده و قوه قضائیه» برای آزادی دستگیرشدگان وارد شده،‌ اما توضیح بیشتری درباره منشأ این فشارها منتشر نکرده است.

عباس آخوندی وزیر راه کابینه حسن روحانی بین سال‌های ۱۳۹۲ تا ۱۳۹۷ بود و بالاخره پس از اعتراض‌های دی ۹۶ و تعمیق بحران اقتصادی، مهر ۹۷ از کار کناره‌گیری کرد. آخوندی در متن استعفانامه‌اش با انتقاد از دولت دوازدهم نوشته بود با روشی که دولت برای ساماندهی امور اقتصادی برگزیده هماهنگ نیست.

خبرگزاری فارس ۱۵مهر گذشته گزارش داد آخوندی پس از اطلاع از قصد دولت برای برکنارکردنش استعفاء داده است. یکم مهر همان سال خبر تقدیم طرح استیضاح وزیر راه به هیأت رئیسه مجلس با ۵۰ امضا اول مهر منتشر شده بود.

آخوندی  ۲۲ اسفند ۹۶ همزمان با استیضاح علی ربیعی، وزیر کار وقت در مجلس استیضاح شد اما رأی اعتماد دوباره گرفت.

فساد مالی و اقتصادی مسئولان ارشد جمهوری اسلامی و اعضای خانواده آنها در ماه‌های اخیر بارها رسوایی‌آفرین شده است.

حسین فریدون، برادر رئیس دولت و شبنم نعمت‌زاده، فرزند محمدرضا نعمت‌زاده وزیر سابق صنعت، معدن و تجارت (صمت) چندی پیش به اتهام فساد مالی دستگیر شدند.

پس از ریاست ابراهیم رئیسی بر قوه قضائیه خبرهای مربوط به مقابله با فساد افزایش یافته. این مقابله اما به اختلاف‌ها بین دولت حسن روحانی و قوه قضائیه دامن زده است.

روحانی ۱۹ آبان در یزد به قوه قضائیه حمله کرد و از قوه قضاییه خواست تا همزمان با آنچه که «برخورد با فسادهای میلیونی و میلیارد تومانی» عنوان کرد، «مبارزه با فساد میلیارد دلاری را به مردم توضیح دهد».

روحانی بدون اینکه نامی را افشاء کند، با اشاره تلویحی به پرونده بابک زنجانی از قوه قضاییه پرسید: «آن دو میلیارد و ۷۰۰ میلیون دلار کجا رفته است؟».

رئیس دولت برگزاری دادگاه‌های مبارزه با فساد مالی را «تبلیغی» دانست و بازهم بدون بردن نام، خواستار توضیح مسئولان در باره پرونده «نهادی» شد «که ۹۴۷ میلیون دلار گرفته و حسابی پس نداده است».


در همین زمینه:

رئیس دادگاه‌های انقلاب تهران: روحانی باید از برخورد با مفاسد خوشحال باشد

Share