Share

پلیس آفریقای جنوبی به سوی چندهزار کارگر معدن پلاتین تیراندازی کرد. از زمان فروپاشی آپارتاید، چنین کشتاری در اعتراض‌های کارگری آفریقای جنوبی بی سابقه بوده است.

 

گاردین گزارش می‌دهد روز گذشته ۱۶ ماه اوت ۲۰۱۲، تلویزیون ملی آفریقای جنوبی، تصاویری از پلیس‌هایی را با جلیقه ضد گلوله و کلاهخود نشان داد که معدنچیان معدن پلاتین لانمین را با شلیک گلوله هدف قرار دادند. بعد از سه دقیقه باران آتش، جسد شمار زیادی از کارگرها غرق در خون دیده شد. وزیر پلیس آفریقای جنوبی گفته است، در جریان این درگیری، بیش از ۳۵ نفر کشته شده‌اند.
 
این درگیری خونبار، یک هفته بعد از آشوب‌های معدن ماریکانا به وقوع پیوست که در آن ده نفر از جمله دو افسر پلیس و نگهبان حراست کشته شدند. معدن لانمین، سومین معدن بزرگ پلاتینیوم در جهان و در شصت مایلی شمال غربی ژوهانسبورگ واقع شده است. مدتی است تولید این معدن به سبب آنچه از سوی دولت، اعتصاب‌های غیر قانونی خوانده می‌شود و به جنگ بین اتحادیه‌های رقیب انجامیده، متوقف شده است.
 
رئیس انجمن معدنچیان مبارز و اتحادیه ساختمانی AMCU در گفت‌وگو با کانال ای‌نیوز، مدیریت معدن را به تبانی با یک اتحادیه رقیب و سپس ارتکاب این قتل عام متهم کرد. او  گفت: "ما به خانواده قربانیانی که تنها به سبب عدم همکاری با مدیریت معدن قربانی این کشتار بیرحمانه شدند، پیام تسلیت فرستاده‌ایم. این حداقل کاری بود که از دست ما برمی‌آمد. اگر مدیریت دست از اعمال خود برمی‌داشت، به یقین جان بسیاری می‌توانست نجات یابد."
 
رئیس‌جمهور آفریقای جنوبی، جاکوب زوما، کشتار معدنچیان را محکوم کرده، اما هیچ اشاره‌ای به ارتکاب این کشتار به وسیله پلیس نکرده است. او ضمن تسلیت به خانواده قربانیان درگیری یادشده گفته است: "ما از این خشونت بی‌معنا متاسف و بهت‌زده هستیم. ما باور داریم که در نظام دموکراتیک ما به اندازه کافی فضا برای حل مشاجرات از طریق گفت‌وگو و بدون قانون‌شکنی و خشونت وجود دارد. ما از جنبش کارگری می‌خواهیم که پیش از اینکه وضعیت بدتر شود برای اتمام این وضعیت با حکومت همکاری کند. من برای ماموران اجرای قانون مشخص کرده‌ام که برای تحت کنترل در آوردن وضعیت هرکاری از دستشان برمی‌آیند انجام دهند و خشونت‌کنندگان را بازداشت کنند."
 
رئیس‌جمهور آفریقای جنوبی، جاکوب زوما، کشتار معدنچیان را محکوم کرده، اما هیچ اشاره‌ای به ارتکاب این کشتار به وسیله پلیس نکرده است. او گفته است: "ما از این خشونت بی‌معنا متاسف و بهت‌زده هستیم. ما باور داریم که در نظام دموکراتیک ما به اندازه کافی فضا برای حل مشاجرات از طریق گفت‌وگو و بدون قانون‌شکنی و خشونت وجود دارد.
اپوزیسیون خواهان یک تحقیق مستقل از حکومت شده است. هلن زیلی، رهبر اتحاد دموکراتیک در این کشور گفت: "ما از رهبران اتحادیه، پلیس و هرکس دیگری که در این ماجرا دخالت داشته می‌خواهیم تا از وخیم تر شدن اوضاع جلوگیری کنند. می‌بایست هرکاری کرد تا از خونریزی اجتناب شود. یک تحقیق مستقل لازم است تا مشخص شود دقیقاً چه اتفاقی افتاده است و چه کسانی مسئول این قتل عام هستند. هم خانواده‌های کسانی که در این ماجرا دخالت داشته‌اند و هم تمامی ملت حق دارند بدانند که چگونه و چرا این خونریزی رخ داده است؟" 
 
براساس گزارش‌های موجود، این خشونت وقتی رخ داد که شماری از سه هزار معدنچی‌ای که روی تپه‌ای انباشته از سنگ معدن اجتماع کرده بودند، از سنگربندی‌هایی که پلیس با سیم‌های خاردار درست کرده بود عبور کردند. پلیس ادعا می‌کند برخی از معدنچیان به تفنگ مسلح بودند و نخست آنها شلیک کردند. به گفته پلیس برخی نیز ماموران را با چوب و چاقو تهدید می‌کردند.
 
به گزارش fin24، یک مامور پلیس گفته است: "پلیس در چنین شرایطی، وقتی پلیس با مجرمانی مسلح مواجه است که پلیس را می‌کشند چه می‌تواند بکند؟" این مامور پلیس اعتراف کرده است که قبل از عبور برخی از کارگران از سیم‌های خاردار، ماموران پلیس سعی داشته‌اند است با فشار آب و گاز اشک‌آور اعتصاب‌کنندگان را از روی تپه متفرق کند.
 
خشونت‌های این هفته فعالیت‌های معدن لانمین را متوقف ساخته است. گفته می‌شود این معدن دوازده درصد از پلاتین جهان را تامین می‌کند و کارگری در حال اعتصاب خواهان افزایش حقوق خود هستند. طی روزهای اخیر، ارزش سهام این شرکت در لندن بیش از هفت درصد سقوط کرده است.  
Share