Share

سخنگوی ستاد شناسایی مشمولان طرح حمایت معیشتی اعلام کرد که مشمولان این طرح فقط از میان ۷۶ میلیون یارانه‌بگیر انتخاب شده‌اند و طرح حمایت ۲۵ میلیون ایرانی را در برمی‌گیرد.

عکس از آرشیو

عکس از آرشیو

حسین میرزایی سخنگوی ستاد شناسایی مشمولان طرح حمایت معیشتی دوشنبه ۴ آذر در مورد شمار کسانی که شامل این طرح می‌شوند گفت: «اطلاعاتی که مبنای آزمون وسع ما برای شناسایی مشمولان بوده است، مربوط به خانواده‌هایی است که یارانه‌بگیر هستند. این خانواده‌ها حدود ۷۶ میلیون نفر از جمعیت کل کشور را تشکیل می‌دهند. (…)کسانی که یارانه‌بگیر بودند و در لیست سه دهک بالای درآمدی قرار نداشتند، در لیست مشمولان طرح حمایت معیشتی قرار گرفته‌اند که حدود ۶۰ میلیون نفر برآورد شده‌اند. بنابراین ۲۵ میلیون نفر از ایرانیان مشمول طرح حمایت معیشتی نمی‌شوند.»

اعتراض‌های گسترده پس از افزایش قیمت بنزین، حکومت را وادار به واکنش کرد و حسن روحانی، رئیس‌ دولت جمهوری اسلامی ۲۶ آبان در جلسه هیأت دولت به سازمان برنامه و بودجه دستور داد تا پرداخت کمک‌های معیشتی را از دوشنبه ۲۷ آبان آغاز کند.

روحانی گفت که هدف طرح حمایت معیشتی دولت، حمایت از خانواده‌های با درآمد متوسط و کم است «که در شرایط تحریم اقتصادی، به لحاظ معیشتی تحت فشار هستند».او گفت روی آوردن دولت به کاستن از یارانه‌ها، به دلیل ممکن نبودن افزایش صادرات نفت یا افزایش مالیات‌ها است.

به‌گفته سخنگوی ستاد شناسایی مشمولان طرح حمایت معیشتی «دولت به دلیل منابع مالی محدود و اولویت‌بندی‌هایی که بنا به شاخص‌های وسع مالی خانوار‌ها انجام داده است به این تشخیص رسیده که حدود ۶۰ میلیون ایرانی مشمول این طرح خواهند شد».

میرزایی افزود از ۷۶ میلیون ایرانی که مبنای تصمیم در مورد دریافت طرح حمایت معیشتی بوده‌اند ممکن است «به دلیل تغییرات ساختار خانواده همچون موالید جدید، یا انصراف از دریافت یارانه از دریافت بسته‌های معیشتی جا مانده باشند» که این ستاد برای این‌که «حقی از آن‌ها ضایع نشود»، مکانیسم ثبت درخواست رسیدگی به صورت غیرحضوری را تعریف کرده‌ است و افرادی که مشمول دریافت این بسته‌ها باشند، ظرف ۲۴ ساعت پیامکی مبنی بر ابلاغ رسمی را دریافت خواهند کرد.

اتخاد سیاست‌های اقتصادی تورم‌زا مانند افزایش قیمت بنزین و سایر حامل‌های انرِژی، میلیاردها تومان رانت به جیب صاحبان دارایی‌ها می‌ریزد و در همان حال فشارهای اقتصادی مضاعفی را بر تولیدکنندگان و خانوارها تحمیل می‌کند. به گفته فرشاد مومنی، استاد دانشگاه علامه طباطبایی «از هر ۱۰ واحد فشاری که به مردم اعمال می‌شود، دولت ۳ واحد آن را جبران می‌کند.»

با افزایش قیمت بنزین شاخص فلاکت در ایران از ۵۰ درصد هم فراتر خواهد رفت. معنای آن این است: در ازای دریافت ۵۰ تا ۲۵۰ هزار تومان یارانه، خانوارها تا بیش از دو و نیم برابر فقیرتر می‌شوند.

بیشتر بخوانید:

ربیعی: روحانی خود را فدا کرد

Share