Share

فرمانده سپاه پاسداران منطبق با درک رهبر جمهوری اسلامی از اعتراضات سراسری آبان ۹۸، آمریکا، عربستان سعودی و اسرائیل را متهم کرد که در حوادث اخیر دست داشته‌اند. سلامی در سخنانی کاملاً شعاری گفت اگر «دشمنان از خط قرمز ما عبور کنند، نابودشان می‌کنیم.»

آثار کشتار در مریوان (عکس: توییترِ معترضان)

جمعه ۲۴ بهمن در اعتراض به افزایش قیمت بنزین تجمعات اعتراضی در اهواز، مشهد، سیرجان، گچساران، آبادان، اصفهان و خرمشهر برگزار شد که به زودی به بیش از یکصد شهر ایران سرایت کرد. در درگیری مأموران امنیتی و لباس شخصی‌ها با معترضان دست‌کم ۱۳۸ نفر کشته و حدود پنج هزار نفر بازداشت شده‌اند.  رهبر جمهوری اسلامی در پنجمین روز اعتراضات در سخنانی که در جمع گروهی از فعالان اقتصادی ایراد کرد، معترضان را با دشمنی اشغالگر یکسان دانست و اعلام پیروزی کرد:

«دوستان و هم دشمنان بدانند ما در عرصه‌ جنگ نظامی و سیاسی و امنیتی دشمن را عقب زدیم؛ همین کارهای این چند روز کارهای امنیتی بود، مردمی که نبود.»

 حسین سلامی، فرمانده سپاه پاسداران دوشنبه ۴ آذر در تجمعی که در میدان انقلاب تهران در واکنش به اعتراضات سراسری هفته گذشته برگزار شد، منطبق با درک خامنه‌ای، اعتراضات را به کشورهای خارجی نسبت داد:

«شما از ما سیلی محکم خورده‌اید و نتوانسته‌اید پاسخ بدهید که برخی از این سیلی‌ها را جهانیان دیده‌اند و  برخی را هم ندیده‌اند. اگر از خط قرمزهای ما عبور کنید نابودتان می‌کنیم.»

سلامی ادعا کرد که جمهوری اسلامی با «نجابت» معترضان را سرکوب کرده است:

«هر کسی بخواهد به مال، جان و ناموس ما تعرض کند سخت مجازات خواهد شد که همگان عبرت بگیرند. ما نجابت به خرج دادیم اما مراقب باشید صبر ما انتها دارد.»

علی شمخانی، دبیر شورای عالی امنیت ملی شامگاه یکشنبه ۳ آذر در گفت‌وگو با «آنا» از حمله به تأسیسات عسلویه در جریان اعتراضات هفته گذشته خبر داده و گفته بود:

«حمله به عسلویه توسط دشمن برنامه‌ریزی شده بود. به نظر می‌آید دشمن به دنبال این بود کاری که انصار‌الله یمن در حمله به تأسیسات سعودی کرد را اینجا تلافی کند که نتوانست موفق شود.»

علی ربیعی، سخنگوی دولت نیز هفته گذشته از تلاش برای انفجار تأسیسات خط لوله نفتی عسلویه و برنامه‌ریزی برای حمله به مراکز حساس مخابراتی در شیراز و برخی از مراکز نظامی خبر داده بود.

 فرمانده سپاه در ادامه سخنانش ادعا کرد که افزایش قیمت بنزین بهانه‌ای بیش نبود. سلامی در بخش دیگری از سخنانش گفت:

« ما رصد می کردیم: دشمن این بار همه توان خود را به صحنه آورد، فشار و جنگ روانی حداکثری و پیاده نظام مزدور داخلی به میدان آمد. حتی ناو هواپیمابر او که ماه‌ها از ترس ما در بیرون از خلیج فارس مانده بود، به میدان آمد.»

نیروی دریایی آمریکا اعلام کرد که ناو هواپیمابر آبراهام لینکلن سه‌شنبه ۲۸ آبان/ ۱۹ نوامبر از تنگه هرمز عبور کرده است. یک مقام مسئول در وزارت دفاع آمریکا که نخواست نامش فاش شود گفته بود در این زمینه میان ناوهواپیمابر آمریکایی و گارد ساحلی ایران ارتباط‌هایی برقرار شد. همزمان ملک سلمان، پادشاه عربستان سعودی در سخنرانی سالانه خود در مجلس شورای سعودی گفت:

«[ایران] بداند که هیچ راهی جز کنار گذاشتن اندیشه‌های توسعه‌طلبانه و خرابکارانه در برابر موضع جهانی که با اقدامات این کشور مخالف است، ندارد.»

بیشتر بخوانید:

پادشاه سعودی: ایران اندیشه توسعه‌طلبانه و خرابکارانه دارد

 

Share