Share

واکنش‌ها به نامه منسوب به برخی مقامات پیشین ایران به رهبر ایران، همچنان ادامه دارد.

 در تازه‌ترین این واکنش‌ها محسن رضایی، دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام، درباره نامه وزیران سابق به رهبر ایران گفته است: "آقایان در نامه‌ای تاکید کرده بودند که ستاد فرا‌قوه‌ای تشکیل شود و این ستاد اختیارات زیادی داشته باشد. حتی رئیس‌جمهور هم می‌تواند همچنان مسئولیت این ستاد پیشنهادی را بر عهده بگیرد."

 
به گزارش خبر‌گزاری مهر، محسن رضایی، امروز شنبه ۲۸ مرداد، در پاسخ به سئوال این خبر‌گزاری درباره این نامه گفته است: "رسانه‌ها و طرفداران دولت در این زمینه بزرگ‌نمایی کردند و گفتند که رئیس‌جمهور دیگر جایگاهی ندارد، بلکه اصلاً در این نامه به این موضوع اشاره‌ای نشده بود و حتی رئیس‌جمهور می‌تواند همچنان مسئولیت این ستاد پیشنهادی را بر عهده بگیرد. نامه فقط در این حد بود و چیز دیگری در آن اشاره نشده بود."
 
پیش از این روزنامه دولتی ایران در روز دوشنبه، ۲۳ مرداد ۱۳۹۱نوشته بود که دو وزیر پیشین دولت با ارسال نامه‌ای به آیت‌الله علی خامنه‌ای، خواهان سلب برخی اختیارات محمود احمدی‌نژاد، رئیس‌جمهور، شده‌اند.
 
این روزنامه نوشته بود: "منوچهر متکی، وزیر معزول امور خارجه و مصطفی ‌پور‌محمدی، وزیر کشور معزول، دست به قلم شده‌اند و طی روزهای گذشته نامه‌ای را خطاب به یکی از مقامات عالی‌رتبه نظام تهیه و تنظیم کرده‌اند که در آن پیشنهاد شده با توجه به وضعیت حساس و بحرانی کشور ستادی متشکل از رؤسای قوای سه‌گانه و برخی از عقلای دیگر تشکیل و مدیریت مسائل اجرایی را طی یک سال آینده بر عهده گیرد."
 
محسن رضایی، دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام، درباره نامه وزیران سابق به رهبر ایران گفته است: "آقایان در نامه‌ای تاکید کرده بودند که ستاد فرا‌قوه‌ای تشکیل شود و این ستاد اختیارات زیادی داشته باشد. حتی رئیس‌جمهور هم می‌تواند همچنان مسئولیت این ستاد پیشنهادی را بر عهده بگیرد."
روزنامه ایران به نام "مقام عالی‌رتبه نظام" که نامه خطاب به او نوشته شده، اشاره‌ای نکرده بود، اما در ایران این اصطلاح معمولاً برای آیت‌الله خامنه‌ای به کار می‌رود.
 
به نوشته این روزنامه، فرهاد رهبر و داوود دانش جعفری، از اعضای پیشین دولت احمدی‌نژاد نیز این نامه را امضا کرده‌اند.
 
خبر ارسال این نامه به رهبر ایران پس از آن منتشر شد که در هفته‌های گذشته نیز ۹ نماینده مجلس ایران نامه‌ای را تنظیم کردند و در آن خواهان تشکیل کمیته‌ای با حضور نهادهای حکومتی برای کنترل وضعیت اقتصادی شدند.
 
روزنامه ایران ارسال نامه به رهبر جمهوری اسلامی را طرحی برای "مطرح شدن نویسندگان نامه در عالم سیاست و در قواره یک کاندیدای ریاست جمهوری" توصیف کرد. از سوی دیگر تارنمای فردا که نزدیک به محمدباقر قالیباف، شهردار تهران است، پس از انتشار خبر این نامه در روزنامه ایران، خبر داد که "چندتن از شخصیت‌های نظام" به آیت‌الله خامنه‌ای در مورد دولت نامه نوشته‌اند.
 
یک نماینده سابق تهران در مجلس نیز که نامش فاش نشده است، به این تار‌نما گفته بود نامه این افراد به رهبر ایران ارسال شده، اما او هنوز پاسخی نداده است. او همچنین گفته در آینده‌ای نزدیک و پس از اجماع بین اصولگرایان، جزئیات بیشتری از متن نامه و  چرایی نوشته شدن آن، منتشر خواهد شد.
 
تار‌نمای فردا از یک "منبع مطلع" نقل کرد که ارسال نامه برخی از مدیران اجرایی سابق به رهبری تائید می‌شود، اما "محتوای نامه در آن حدی که ارگان دولت نوشته، نیست".
 
این در حالی است که منوچهر متکی خبر روزنامه ایران را تکذیب کرده بود و آن را مصداق داستان "خسن و خسین، دختران معاویه" دانسته بود.
 
از عمر دولت محمود احمدی‌نژاد کمتر از یک‌ سال دیگر باقی مانده است. انتخابات ریاست‌ جمهوری آینده ایران خرداد یا تیر ۱۳۹۲ برگزار خواهد شد. اصولگرایان منتقد دولت احمدی‌نژاد وی را متهم می‌کنند که با سیاست‌های "غلط" اقتصاد ایران را "بحرانی" کرده است.
 
وضعیت اقتصاد ایران در دو سال اخیر و با شدت گرفتن تحریم‌های بین‌المللی علیه این کشور دچار نابسامانی شده است. این تحریم‌ها با هدف وادار کردن ایران به توقف برنامه هسته‌ای‌ برقرار شده است. 
Share