Share

وزیر کشور که از آغاز اعتراضات آبان ۹۸ سکوت کرده بود در برنامه‌ای در صدا و سیما سکوت خود را شکست. عبدالرضا رحمانی فضلی خواهان پخش اعترافات تلویزیونی بازداشتی‌ها در اعتراضات آبان شد. رحمانی فضلی اعلام کرد که معترضان قصد داشتند به ساختمان صدا و سیمای جمهوری اسلامی حمله کنند.

اعتراضات سراسری در ایران ـ آبان ۱۳۹۸

۲۴ آبان شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی ایران بر اساس تصمیم فراقانونی سران قوا قیمت بنزین را ۳۰۰ درصد افزایش داد. با آغاز اعتراضات در شهرهای اهواز، مشهد، سیرجان و شیراز و سپس سرایت آن به سایر شهرهای ایران، فراکسیون امید مجلس  دو طرح درباره لغو افزایش قیمت بنزین تهیه کرد اما با سخنرانی خامنه‌ای در ۲۶ آبان در حمایت از تصمیم سران قوا، مجلس عقب نشست. شامگاه سه‌شنبه ۵ آذر عبدالرضا رحمانی فضلی، وزیر کشور در برنامه نگاه یک صدا و سیمای جمهوری اسلامی گزارشی از اعتراضات سراسری از ۲۴ تا ۲۶ آبان ارائه داد. این نخستین واکنش وزیر کشور به اعتراضات سراسری آبان ۹۸ است.

رحمانی فضلی در این برنامه اعلام کرد: بحران از ساعت ۱۶ تا ۱۷ جمعه ۲۴ آبان با پوشش خبری اعتراضات در رسانه‌های فارسی‌زبان خارج از کشور بالا گرفت. کانون درگیری‌ها در حومه تهران در ملارد، بهارستان، شهر قدس و اسلامشهر بود. به گفته وزیر کشور جمعیتی حدود ۱۳۰ تا ۲۰۰ هزار نفر در تجمعات اعتراضی حومه تهران شرکت کرده‌ بودند. علاوه بر این ۱۰۰ نقطه از تهران نیز درگیر اعتراضات مردمی بود. در این نقاط، در حومه تهران و در شهرستان‌های درگیر به گفته رحمانی فضلی زنان معترض هدایت و رهبری گروه‌های کوچک معترضان را به عهده داشتند.

وزیر کشور اعلام کرد در اعتراضات به بیش از ۵۰ پایگاه و پاسگاه نظامی و انتظامی حمله شد و ۷۳۱ بانک، ۱۴۰ مکان عمومی، ۹ مرکز مذهبی، ۷۰ پمپ بنزین، ۳۰۷ خودروی شخصی، ۱۸۳ خودرو انتظامی و ۱۰۷۶ موتور سیکلت مورد حمله قرار گرفتند. عبدالرحمان فضلی گفت:

«شبی بنده با آقای علی عسکری صحبت کردم و ‌گفتم نزدیک به ۵۰۰ نفر قصد حمله به صدا و سیما را دارند و‌ تا رسیدن مأمور انتظامی مراقبت‌های لازم را خودتان انجام دهید.»

بنا بر گزارش عبدالرحمان فضلی علاوه بر استان تهران، استان‌های خوزستان، اصفهان و فارس به طور ویژه درگیر اعتراضات گسترده مردمی بودند. به گفته وزیر کشور در مجموع در ۲۷ استان کشور اعتراضات اتفاق افتاد. رحمانی فضلی درباره گستردگی دامنه اعتراضات گفت معترضان جاده ماهشهر به بندر امام را به مدت سه روز بسته بودند. همچنین جاده مازندران به مشهد، جم به عسلویه و بزرگراه تهران- کرج از جمله مسیرهایی بود که در جریان اعتراضات توسط معترضان بسته شد.

عبدالرضا رحمانی فضلی درباره تعداد کشته‌شدگان و مجروحان سکوت کرد. او صرفاً ادعا کرد که تعداد کشته‌شدگان و مجروحان نیروهای امنیتی دو برابر معترضان بوده است. سندی اما ارائه نداد. وزیر کشور خواهان پخش اعترافات تلویزیونی معترضان بازداشتی شد.

وزیر کشور قطع اتصال ایران به شبکه جهانی اینترنت را یک اقدام ضروری برای مقابله با معترضان جلوه داد.

رهبر جمهوری اسلامی دو روز بعد از اعلام حمایت از تصمیم سران قوا  در پنجمین روز اعتراضات، معترضان را با دشمنی اشغالگر یکسان دانست و اعلام پیروزی کرد. ابعاد سرکوب و کشتار هنوز مشخص نیست. عفو بین‌الملل شامگاه دوشنبه ۴ آذر با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرد در درگیری مأموران امنیتی با معترضان دست‌کم ۱۴۳ نفر کشته شده‌اند و اغلب کشته‌شدگان نیز با سلاح گرم به قتل رسیده‌اند. در جریان این اعتراضات به گفته سید حسین نقوی ‌حسینی، سخنگوی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی حدود ۷ هزار نفر بازداشت شده‌اند.

بیشتر بخوانید:

نام‌های جمعی از کشته‌شدگان سرکوب اعتراض‌های فراگیر آبان ۹۸

 

Share