Share

حسن روحانی، رئیس جمهوری اسلامی در جریان سفر یک‌روزه‌اش به استان آذربایجان شرقی در سخنانی ادعا کرد که او هم از افزایش قیمت بنزین غافلگیر شده است.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی دولت (پاد) حسن روحانی، رئیس جمهوری اسلامی چهارشنبه ۶ آذر در سخنانی در استان آذربایجان شرقی درباره افزایش ۳۰۰ درصدی قیمت بنزین بر اساس مصوبه سران قوا گفت:

«موضوع بنزین را به وزیر کشور و شورای امنیت کشور واگذار کردم. این را من به وزیر کشور گفتم این مصوبه و تصمیم ما است. گفتم اجرایش با شما و صداوسیما، بروید و به من هم نگویید و هر وقت شما مناسب دیدید بروید و اجر اکنید. شبی که اجرا شد من هم نمی‌دانستم که این هفته است یا آن هفته. گفته بودم که هر شبی مناسب بود اجرایش کنید.»

روحانی در ادامه سخنانش گفت او هم غافلگیر شده است:

«من هم صبح جمعه فهیدم قیمت تغییر کرده، چون به شورای امنیت کشور واگذار کرده بودم البته قیمت در سران سه قوه مصوب شده بود.»

در بودجه پیشنهادی سال ۹۷ دولت حسن روحانی قصد داشت قیمت‌ حامل‌های انرژی را افزایش دهد که به دلیل نگرانی از اعتراضات در مجلس رأی نیاورد. شورای عالی هماهنگی سران سه قوه ۳۰ شهریور به این تصمیم رسید که در یک اقدام فراقانونی قیمت بنزین را افزایش دهد. بیژن نامدار زنگنه، وزیر نفت ایران و همینطور اسحاق جهانگیری معاون رئیس جمهوری گزارش‌های رسانه‌های مخالف دولت درباره احتمال افزایش قیمت بنزین را تکذیب کرده بودند. زنگنه ۳۱ شهریور گفته بود:

«هیچ قراری برای افزایش قیمت بنزین گذاشته نشده‌ و برداشتی که در این باره شده درست نیست.»

سرانجام ۲۴ آبان شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی ایران بر اساس تصمیم فراقانونی سران قوا قیمت بنزین را ۳۰۰ درصد افزایش داد. دولت روحانی در واکنش به آغاز اعتراضات سراسری در شامگاه جمعه اعلام کرد درآمد حاصل از افزایش قیمت بنزین برای کمک به ۶۰ میلیون نفر شهروند ایرانی در قالب نزدیک به ۱۷ میلیون خانوار پرداخت خواهد شد. بسیاری از قشرهای آسیب‌پذیر از جمله کارگران تاکنون از «یارانه معیشتی» محروم مانده‌اند. در این فاصله سخنگوی کمیسیون اصل ۹۰ مجلس از تهیه طرح دوفوریتی برای تک‌نرخی شدن بنزین خبر داده است.

بیشتر بخوانید:

طرح دو فوریتی برای تعدیل قیمت بنزین بعد از سرکوب‌ها

 

 

Share