Share

مهدی کروبی در پیامی که از حصر خانگی داده است ریشه اعتراضات سراسری آبان ۹۸ را «فساد، تحقیر، تبعیض و نابرابری حاکم» دانست و برخلاف مسئولان حکومتی گفت این اعتراضات به «آن سوی آب‌ها» ربطی ندارد. او خواهان تشکیل کمیته‌ مستقل حقیقت‌یاب برای روشن شدن «ابعاد فاجعه» شد و از قوه قضائیه خواست تا زمینه آزادی بازداشت‌شدگان را فراهم کند. کروبی تلویحاً از سکوت اصلاح‌طلبان نسبت به سرکوب‌ها هم انتقاد کرد.

مهدی کروبی

مهدی کروبی

مهدی کروبی، از رهبران جنبش موسوم به سبز در سال ۱۳۸۸، پنج‌شنبه ۷ آذر پیامی در ارتباط با اعتراضات سراسری اخیر در ایران منتشر کرد.

کروبی در این پیام با اشاره به سخنان اخیر حسین سلامی، فرمانده کل سپاه پاسداران و سالار آبنوش، فرمانده عملیات سازمان بسیج، این سخنان را «عجیب» و «سفیهانه» توصیف کرد و نوشت: «ریشه و بستر اعتراضات اخیر را باید در فساد، تحقیر، تبعیض و نابرابری حاکم جست‌وجو کرد نه در آن سوی آب‌ها.»

حسین سلامی، دوشنبه ۴ آذر در تجمع حامیان حکومت ایران در میدان انقلاب تهران گفته بود: «جنگی که این روزها در خیابان‌های ما آغاز شد یک سناریوی جهانی بود. (…) دشمن حتی تلاش می‌کرد از پوشک بچه استفاده کند و به پوشک متوسل شده بود تا ملت ایران را آزار دهد. بنزین بهانه بود و او در جست‌وجوی شکست ایران بود.»

پیش از او سالار آبنوش، فرمانده عملیات سازمان بسیج نیز ۳۰ آبان اعتراضات سراسری در ایران را «جنگ جهانی تمام‌عیار» خوانده و گفته بود: «جنگ جهانی تمام عیاری علیه نظام و انقلاب وضع حمل کرد و خوشبختانه نوزاد آن در لحظه تولد فوت کرد.»

کروبی خطاب به مسئولان جمهوری اسلامی نوشته است: «بترسید از آن روزی که مردم بفهمند در باطن ذات شما چیست و یک انفجار حاصل بشود.»

مهدی کروبی به همراه میرحسین موسوی و همسرش زهرا رهنورد از ۲۵ بهمن ۱۳۸۹ در حصر خانگی به‌سر می‌برد اما تاکنون در هیچ دادگاهی محاکمه نشده و محکومیتی هم دریافت نکرده است.

کروبی در پیام خود ضمن همدردی با مردم و خانواده‌هایی که بستگان خود را در جریان اعتراضات اخیر از دست داده‌اند از مقامات قضائی خواست تا «زمینه اخلاص و رهایی بازداشت‌شدگان اخیر که اکثر آن‌ها بنا به گفته مقامات از طبقات محروم جامعه هستند را هرچه سریع‌تر فراهم سازند».

او با اشاره به سرکوب خشن معترضان آورده است: «روشن شدن ابعاد مختلف این فاجعه از جمله شناسایی و مجازات کسانی که به روی ملت تیراندازی مستقیم کردند نیازمند کمیته‌ مستقل حقیقت‌یاب است. گزارش این کمیته همچنین مشخص خواهد کرد چه کسانی اموال عمومی را تخریب کردند.»

در ارتباط با سرکوب اعتراضات اخیر در ایران، شیرین عبادی، برنده جایزه نوبل صلح نیز در کانال تلگرام خود خواهان تشکیل کمیته حقیقت‌یاب، زیر نظر مقام‌های بین‌المللی با رعایت ضوابط بین‌المللی و حقوقی برای بررسی جنایت‌های رخ داده و حقوق شهروندان آسیب‌دیده شده است.

سازمان عفو بین‌الملل در تازه‌ترین برآورد خود شمار کشته‌شدگان اعتراضات اخیر در ایران را دست‌کم ۱۴۳ نفر اعلام کرده است. سیدحسین نقوی ‌حسینی، سخنگوی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی نیز شمار بازداشتی‌ها را حدود ۷ هزار نفر تخمین زده است.

کروبی در بخشی از پیام خود نوشته است: «از سکوت رجال سیاسی و جریان‌های مؤثر در قبال چنین فجایعی در عجبم.» ‎

محمد خاتمی، رئیس جمهوری دوران اصلاحات سه‌شنبه ۵ آذر سرانجام سکوت خود درباره اعتراضات اخیر را شکست و روزهای اعتراضات را «تلخ و نفس‌گیر» خواند و گفت: «عمیقاً از جان‌باختن عده‌ای از هموطنانم متأسف و دردمندم و با آسیب‌دیدگان و بازماندگان جان‌باختگان، اعم از مردم و نیروهای مسئولِ حفظ نظم و امنیت، احساس همدردی می‌کنم و به مردم ایران تسلیت می‌گویم.»

خاتمی «برخی نیروها و رسانه‌ها» را به «فراهم کردن اسباب به هم زدن امنیت همین مردم» متهم کرده و گفته بود: «بسیاری از معترضان خشونت نکردند، اما انکار نمی‌توان کرد که تخریب‌ها و تلاش برای انحراف اعتراض‌ها به آشوب هم وجود داشت و احیاناً سازمان‌یافته بود. (…)  طبعاً هیچ حکومتی حق ندارد رخصت برهم زدن امنیت جامعه و تخریب اموال عمومی و دارایی شهروندان را بدهد یا در مواجهه با معترضان به خشونت و سرکوب متوسل شود.»

مهدی کروبی در ادامه پیام خود خروج آمریکا از برجام و تحریم‌های این کشور را عاملی در فشار بر طبقات محروم دانسته و گفته است این تحریم‌ها «اداره حکومت به شیوه قجری» را فراهم ساخته که «خروجی آن تشدید فساد و تبعیض در تمامی ارکان حکومت بوده است». به‌گفته او «در این مسیر نهادهای قانونی هم کارکرد خود را از دست داده‌اند» و تصمیمات اساسی از جمله افزایش سه برابری قیمت بنزین«پشت درهای بسته توسط دولت پنهان» صورت می‌گیرد.

کروبی همچنین از دولت خواسته است که ضمن «دلجویی و عذرخواهی از آسیب‌دیدگان حوادث اخیر به جبران خسارت و پرداخت غرامت اقدام نماید».

بیشتر بخوانید:

مهدی کروبی در نامه به احمدجنتی: خروجی سیاست شما وضعیت اسفبار امروز کشور است

Share